romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mandátový výbor posvětil popírání romského holocaustu a nedoporučil vydat Roznera k trestnímu stíhání

6.3.2019 14:21, (AKTUALIZOVÁNO 16:45)
Miloslav Rozner (FOTO: Pirátská strana, Wikimedia Commons)
Miloslav Rozner (FOTO: Pirátská strana, Wikimedia Commons)

Sněmovna možná nevydá poslance Miloslava Roznera (SPD) k trestnímu stíhání kvůli jeho výrokům o bývalém romském táboře v Letech u Písku. Mandátový a imunitní výbor dnes vydání nedoporučil. Novinářům to po hlasování řekla místopředsedkyně výboru Taťána Malá (ANO).

Sněmovna by měla rozhodnout na probíhající schůzi, předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) před zasedáním uvedl, že pravděpodobně příští středu. Policisté chtějí Roznera stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

Podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného výbor o doporučení nevydat Miroslava Roznera k trestnímu stíhání rozhodl velkou většinou. To potvrdil i předseda výboru Stanislav Grospič.

Podle Grospiče, který hlasoval proti vydání poslance, převážily argumenty, že při obdobných vyjádřeních poslanců v minulosti nebylo trestní stíhání zahájeno. Výbor podle něj také není orgán, který rozhoduje o trestu a vině. "To přísluší orgánům činným v trestním řízení," řekl novinářům po jednání. Důkazní prostředky podle výboru nebyly zdůvodněny ve vztahu k výkonu mandátu. "A to je vlastně věc, kterou my posuzujeme," doplnil. Výbor podle něj hlasoval konzistentně. Rozner podle Grospiče tímto není zbaven viny. "Pokud mu skončí mandát, bude dál čelit trestnímu stíhání," řekl.

„Nevydání poslance Roznera je dle našeho názoru nad jejich mandát, kterým mělo být zhodnocení toho, zda jsou dány podmínky vydání, tedy zda se výroku dopustil mimo poslaneckou sněmovnu. Bylo tomu tak, vydán být měl. Je tedy zřejmé, že poslanci a poslankyně si osobují oprávnění moci soudní, to jim jako zástupcům moci výkonné zcela nepřísluší,“ uvedla pro server Romea.cz Klára Kalibová, právnička a ředitelka organizace In Iustitia.

Podle ČT24 Radek Rozvoral (SPD) řekl, že Rozner neudělal nic špatného, pouze vyjádřil na neveřejném jednání nespokojenost s tím, kam chce stát vydat své peníze, a že se to netýkalo nijak popírání genocidy. Opačný názor měl například poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) nebo Miroslava Němcová (ODS).

Pirátský poslanec Lukáš Bartoň hlasoval pro vydání. "Mně trošku vadí slova o neexistujícím táboře. Z toho důvodu jsem nepodpořil názor imunitního výboru, aby nebyl vydán," řekl.

Výbor přijal k věci doprovodné usnesení, že výrok nepovažuje za vhodný. Navrhla ho poslankyně Helena Válková (za ANO). Ne všichni s ním ale podle Grospiče souhlasili. "Někteří si mysleli, a mezi ně patřím i já, že v této věci nám nepřísluší takto do tohoto zasahovat. Že máme čistě rozhodovat o tom, oč nás žádají orgány činné v trestním řízení, to znamená, zda vydáme či nevydáme. Toto usnesení je nad rámec této žádosti a příslušelo by spíš tomu, pokud bychom vedli disciplinární řízení," řekl předseda výboru.

Poslankyně ODS Miroslava Němcová většinové rozhodnutí respektuje, ani slovo nevhodné ale podle ní není dostačující. "Myslím, že to je výrok odsouzeníhodný, špatný a neměl by vůbec ve veřejném prostoru zaznít, nota bene od veřejného činitele," poznamenala.

„Je zřejmé, že Mandátní a imunitní výbor Poslanecké sněmovny vůbec nepřihlédl k zájmům generací přeživších Sintů, Romů, Židů i českých politických vězňů, když ke svému zhodnocení nevyslechl žádného zástupce přeživších v Letech u Písku, a to ani poškozeného J. H.,“ uvedla Klára Kalibová.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila měl výbor Miloslava Roznera doporučit k vydání policii a Sněmovna by měla Miloslava Roznera policii vydat. "Lidé, kteří popírají nebo zlehčují holocaust, musí za svá slova nést odpovědnost. I když se jedná o poslance," uvedl Pospíšil.

Výbor, který stejně jako v jiných případech jednal za zavřenými dveřmi, si na dnešek přizval pouze státní zástupkyni z Městského státního zastupitelství v Praze. Ta se omluvila z předchozího jednání 5. února, kvůli čemuž výbor zasedání přerušil.

Rozner v minulosti při kritice rozhodnutí někdejší vlády o odkupu vepřína, který stojí v místě bývalého koncentračního tábora v Letech použil spojení "neexistující pseudokoncentrák". Sešlo se kvůli tomu hned několik trestních oznámení. Podle SPD existují pochyby o objektivitě vyšetřování případu, poslanci hnutí deklarovali, že budou proti vydání Roznera.

Přečteno: 1541x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

poslanec, Poslanecká sněmovna, Holocaust, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo