romea - logo
24. února 2020 (pondělí)
svátek má Matěj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mandátový výbor posvětil popírání romského holocaustu a nedoporučil vydat Roznera k trestnímu stíhání

6.3.2019 14:21, (AKTUALIZOVÁNO 16:45)
Miloslav Rozner (FOTO: Pirátská strana, Wikimedia Commons)
Miloslav Rozner (FOTO: Pirátská strana, Wikimedia Commons)

Sněmovna možná nevydá poslance Miloslava Roznera (SPD) k trestnímu stíhání kvůli jeho výrokům o bývalém romském táboře v Letech u Písku. Mandátový a imunitní výbor dnes vydání nedoporučil. Novinářům to po hlasování řekla místopředsedkyně výboru Taťána Malá (ANO).

Sněmovna by měla rozhodnout na probíhající schůzi, předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) před zasedáním uvedl, že pravděpodobně příští středu. Policisté chtějí Roznera stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

Podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného výbor o doporučení nevydat Miroslava Roznera k trestnímu stíhání rozhodl velkou většinou. To potvrdil i předseda výboru Stanislav Grospič.

Podle Grospiče, který hlasoval proti vydání poslance, převážily argumenty, že při obdobných vyjádřeních poslanců v minulosti nebylo trestní stíhání zahájeno. Výbor podle něj také není orgán, který rozhoduje o trestu a vině. "To přísluší orgánům činným v trestním řízení," řekl novinářům po jednání. Důkazní prostředky podle výboru nebyly zdůvodněny ve vztahu k výkonu mandátu. "A to je vlastně věc, kterou my posuzujeme," doplnil. Výbor podle něj hlasoval konzistentně. Rozner podle Grospiče tímto není zbaven viny. "Pokud mu skončí mandát, bude dál čelit trestnímu stíhání," řekl.

„Nevydání poslance Roznera je dle našeho názoru nad jejich mandát, kterým mělo být zhodnocení toho, zda jsou dány podmínky vydání, tedy zda se výroku dopustil mimo poslaneckou sněmovnu. Bylo tomu tak, vydán být měl. Je tedy zřejmé, že poslanci a poslankyně si osobují oprávnění moci soudní, to jim jako zástupcům moci výkonné zcela nepřísluší,“ uvedla pro server Romea.cz Klára Kalibová, právnička a ředitelka organizace In Iustitia.

Podle ČT24 Radek Rozvoral (SPD) řekl, že Rozner neudělal nic špatného, pouze vyjádřil na neveřejném jednání nespokojenost s tím, kam chce stát vydat své peníze, a že se to netýkalo nijak popírání genocidy. Opačný názor měl například poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) nebo Miroslava Němcová (ODS).

Pirátský poslanec Lukáš Bartoň hlasoval pro vydání. "Mně trošku vadí slova o neexistujícím táboře. Z toho důvodu jsem nepodpořil názor imunitního výboru, aby nebyl vydán," řekl.

Výbor přijal k věci doprovodné usnesení, že výrok nepovažuje za vhodný. Navrhla ho poslankyně Helena Válková (za ANO). Ne všichni s ním ale podle Grospiče souhlasili. "Někteří si mysleli, a mezi ně patřím i já, že v této věci nám nepřísluší takto do tohoto zasahovat. Že máme čistě rozhodovat o tom, oč nás žádají orgány činné v trestním řízení, to znamená, zda vydáme či nevydáme. Toto usnesení je nad rámec této žádosti a příslušelo by spíš tomu, pokud bychom vedli disciplinární řízení," řekl předseda výboru.

Poslankyně ODS Miroslava Němcová většinové rozhodnutí respektuje, ani slovo nevhodné ale podle ní není dostačující. "Myslím, že to je výrok odsouzeníhodný, špatný a neměl by vůbec ve veřejném prostoru zaznít, nota bene od veřejného činitele," poznamenala.

„Je zřejmé, že Mandátní a imunitní výbor Poslanecké sněmovny vůbec nepřihlédl k zájmům generací přeživších Sintů, Romů, Židů i českých politických vězňů, když ke svému zhodnocení nevyslechl žádného zástupce přeživších v Letech u Písku, a to ani poškozeného J. H.,“ uvedla Klára Kalibová.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila měl výbor Miloslava Roznera doporučit k vydání policii a Sněmovna by měla Miloslava Roznera policii vydat. "Lidé, kteří popírají nebo zlehčují holocaust, musí za svá slova nést odpovědnost. I když se jedná o poslance," uvedl Pospíšil.

Výbor, který stejně jako v jiných případech jednal za zavřenými dveřmi, si na dnešek přizval pouze státní zástupkyni z Městského státního zastupitelství v Praze. Ta se omluvila z předchozího jednání 5. února, kvůli čemuž výbor zasedání přerušil.

Rozner v minulosti při kritice rozhodnutí někdejší vlády o odkupu vepřína, který stojí v místě bývalého koncentračního tábora v Letech použil spojení "neexistující pseudokoncentrák". Sešlo se kvůli tomu hned několik trestních oznámení. Podle SPD existují pochyby o objektivitě vyšetřování případu, poslanci hnutí deklarovali, že budou proti vydání Roznera.

Přečteno: 1460x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

poslanec, Poslanecká sněmovna, Holocaust, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo