romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Manipulace Parlamentních listů: Zveřejnily staré video z protestů taxikářů. Čtenáři si myslí, že jde o aktuální protesty imigrantů

25.2.2017 19:30
Parlamentní listy a jejich manipulace se čtenáři. Pomocí rok starého videa z protestů taxikářů proti Uberu uvádí čtenáře v omyl a vytvářejí nenávist proti imigrantům.
Parlamentní listy a jejich manipulace se čtenáři. Pomocí rok starého videa z protestů taxikářů proti Uberu uvádí čtenáře v omyl a vytvářejí nenávist proti imigrantům.

Server ParlamentníListy.cz na svém facebookovém profilu manipuloval se svými čtenáři, když pouze s konstatováním "Tohle je Paříž" zveřejnil video, na kterém jsou vidět protestující lidé házící pneumatiky na projíždějící auta. Server čtenáře uvedl v omyl, že jde o současné protesty imigrantů ve Francii. Tak to podle komentářů pochopili "skalní fanoušci" tohoto dezinformačního serveru. Na videu jsou skutečně protesty v Paříži, ale jedná se o protest taxikářů v lednu 2016.

Na dramatickém videu z pařížském obchvatu je vidět skupina lidí házící do jedoucích aut pneumatiky, různými způsoby se je snaží zastavit a pak pneumatiky přímo na silnici zapálí a téměř zastaví dopravu. Nakonec vše ukončí policie. Video se však vůbec netýká současných protestů imigrantů ve Francii proti policejní brutalitě. Jde o video z ledna 2016, na kterém protestují pařížští taxikáři proti službě Uber.

Video už má přes 5,6 tisíce sdílení a sdílí ho i čtenáři ze zahraničí, například ze Slovenska nebo Německa. Většinou mají čtenáři jasno, stejně jako například Veronika Dostálová. "No jo no, to jsou ti kulturní obohacovači z neandrtálu - kromě pasení koz a dělání bordelu nic jiného neumějí, tak co bychom po nich chtěli," komentuje Dostálová video s jasným odkazem na "nepřizpůsobivost" imigrantů ve Francii.

Další čtenář píšící pod anonymním falešným profilem uvádí: "Jsem smutný z toho, že to ještě nemáme u nás. Moc se přimlouvám u našich představitelů: 'Urychlete to prosím, ať si můžeme také plnými doušky užívat kulturního obohacení migrantů. Proč si to mají užívat jenom v západní evropě? Jsou snad lepší, než my?'" I tento čtenář byl uveden v omyl.

Další však upozorňují, že jde o hoax. Na to mají však šiřitelé nepravdivých zpráv jednoduchou odpověď. "I kdyby to video bylo - jak se zde dočítám - rok staré, nic to nemění na tom, že se Paříž neuvěřitelně změnila a bohužel k horšímu. To co se děje na jejím předměstí a o čem se naše vážená ČT raději nezmiňuje rozhodně nenapraví optimistické názory některých zdejších sluníčkářů," píše Irena Víšková Havlová.

Reportáž z protestu taxikářů z ledna 2016 zveřejnila například televizní síť Euronews.

Současné protesty proti policejní brutalitě v Paříži

Protesty, s kterými si čtenáři video spojují, začaly na severním předměstí Paříže, které obývají převážně imigrantské rodiny, letos na začátku února. Násilné nepokoje vypukly v reakci na brutální zákrok proti dvaadvacetiletému černošskému mladíkovi Théovi.

V rámci razie proti překupníkům drog tady policisté zastavovali mladé muže, aby zjišťovali jejich totožnost. Théo jim měl vzdorovat a tak ho nejprve brutálně zbili a jeden z nich mu vrazil obušek do konečníku, čímž mu způsobil vážné zranění, kvůli kterému byl mladík hospitalizován.

Úřady pak postavily mimo službu čtyři zasahující policisty a 27letého, který zadrženému ublížil obuškem, vyšetřují pro podezření ze znásilnění. Při protestech proti tomuto zákroku demonstranti házeli na pořádkové síly zápalné lahve a podpalovali všechno, co jim přišlo pod ruku – odpadkové koše, auta nebo autobusové zastávky.

Místní pak vyzval k zastavení násilí i zraněný mladík v televizním výstupu, který běžel v rámci reportáže o návštěvě francouzského prezidenta Françoise Hollandea v nemocnici. Ke klidu vyzvala i mladíkova sestra, profesionální hráčka házené, která ale zdůraznila, že rodina chce spravedlnost.

Při zpětném popisu napadení Théo uvedl, že si myslel, že zemře. Uvedl, že policisté mu vrazili obušek do konečníku, nastříkali mu slzný plyn do obličeje a úst a mlátili ho do hlavy. V průběhu na něj sprostě pokřikovali a nadávali mu do „děvek“. „Chodil jsem jenom kvůli tomu, že mě podpírali,“ citoval svědectví napadeného mladíka britský Guardian. Kvůli poraněnému konečníku musel krátce poté podstoupit zákrok na chirurgii. Doktoři odhadují, že bude na neschopence tři měsíce.

Přečteno: 8295x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, manipulace, Parlamentní listy, Média, Migrace, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo