romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Marcel Ščuka: Pochybnosti nad vyšetřováním žatecké kauzy, je čas na vznik nového romského politického hnutí?

13.11.2016 16:26
Marcel Ščuka
Marcel Ščuka

Marcel Ščuka, jeden z účastníků páteční schůzky s ministrem vnitra Milanem Chovancem ohledně smrti mladého Roma Miroslava Demeter v žatecké pizzerii, zrekapituloval na svém facebookovém profilu celé jednání a zveřejnil některé informace z průběhu vyšetřování. O schůzce server Romea.cz informoval již v pátek. Ščuka také vyzval k založení nového romského politického hnutí.

Schůzka s ministrem vnitra Milanem Chovancem

I přestože Milan Chovanec ubezpečil Romy, že případ má nejvyšší prioritu a byl vytvořen speciální tým v Ústeckém kraji, který na vyšetřování dohlíží, Ščuka ve svém prohlášení uvedl, že se svými kolegy požádal o prošetření celého případu mimo Ústecký kraj kvůli vazbám policistů na personál pizzerie. Podle Ščuky na místě nedošlo k vyslechnutí všech svědků a dochází k němu až nyní, kdy byl vytvořen politický a mediální tlak.

"Požádali jsme Nejvyšší státní zastupitelství o důkladné prošetření samotného zásahu proti poškozenému," uvedl Marcel Ščuka s tím, že je nutné vzít v úvahu i to, zda nebyl útok rasově motivován. "Došlo by k takto masivnímu zákroku, kdyby byl poškozený ze široké veřejnosti," ptá se Ščuka.

Jak na schůzce uvedl Miroslav Hamouz, strýc mrtvého, nebylo dosud rodině vráceno jeho oblečení. Policie podle něj uvedla, že oblečení se ztratilo. Již v pátek Marcel Ščuka pro server Romea.cz uvedl, že před druhou pitvou, o kterou požádala rodina zemřelého Miroslava Demetera, nebylo s tělem zemřelého nakládáno správně a bylo několik dní mimo mrazící box.

Podle Marcela Ščuky na případu pracují nyní dvě advokátní kanceláře a je potřeba celou situaci uklidnit. "Na případu pracuje jedna pražská, kterou si najala rodina zemřelého a druhá brněnská, kterou zajistila Celostátní asociace sociálně zodpovědných romských spolků a podnikatelů v ČR," uvedl Marcel Ščuka s tím, že celý případ se nevyšetří za pár dní je potřeba dát prostor pro vyšetřování.

Referendum o novém romském politickém hnutí na internetu

Marcel Ščuka se ve druhé části svého projevu věnuje participaci Romů na politickém životě v České republice a možnosti založení nového romského politického hnutí. Založení hnutí a samotnou volbu představitelů by chtěl Ščuka uskutečnit pomocí širokého hlasování Romů na internetu.

"Chci na internetu spustit referendum o možnosti založení nového romského politického hnutí," uvedl Marcel Ščuka, který zároveň vyzval ke kandidatuře všechny Romy, kteří si myslí, že by byli schopni být lídry nového hnutí. "Ti, kteří budou mít podporu si zaslouží být lídry nového romského politického hnutí," dodal Marcel Ščuka v projevu, který server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

VIDEA

ZÁZNAM CELÉHO ŽIVÉHO VIDEA

Přečteno: 7463x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, Politika, Policie, ministr vnitraHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo