romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Marcel Ščuka: Pochybnosti nad vyšetřováním žatecké kauzy, je čas na vznik nového romského politického hnutí?

13.11.2016 16:26
Marcel Ščuka
Marcel Ščuka

Marcel Ščuka, jeden z účastníků páteční schůzky s ministrem vnitra Milanem Chovancem ohledně smrti mladého Roma Miroslava Demeter v žatecké pizzerii, zrekapituloval na svém facebookovém profilu celé jednání a zveřejnil některé informace z průběhu vyšetřování. O schůzce server Romea.cz informoval již v pátek. Ščuka také vyzval k založení nového romského politického hnutí.

Schůzka s ministrem vnitra Milanem Chovancem

I přestože Milan Chovanec ubezpečil Romy, že případ má nejvyšší prioritu a byl vytvořen speciální tým v Ústeckém kraji, který na vyšetřování dohlíží, Ščuka ve svém prohlášení uvedl, že se svými kolegy požádal o prošetření celého případu mimo Ústecký kraj kvůli vazbám policistů na personál pizzerie. Podle Ščuky na místě nedošlo k vyslechnutí všech svědků a dochází k němu až nyní, kdy byl vytvořen politický a mediální tlak.

"Požádali jsme Nejvyšší státní zastupitelství o důkladné prošetření samotného zásahu proti poškozenému," uvedl Marcel Ščuka s tím, že je nutné vzít v úvahu i to, zda nebyl útok rasově motivován. "Došlo by k takto masivnímu zákroku, kdyby byl poškozený ze široké veřejnosti," ptá se Ščuka.

Jak na schůzce uvedl Miroslav Hamouz, strýc mrtvého, nebylo dosud rodině vráceno jeho oblečení. Policie podle něj uvedla, že oblečení se ztratilo. Již v pátek Marcel Ščuka pro server Romea.cz uvedl, že před druhou pitvou, o kterou požádala rodina zemřelého Miroslava Demetera, nebylo s tělem zemřelého nakládáno správně a bylo několik dní mimo mrazící box.

Podle Marcela Ščuky na případu pracují nyní dvě advokátní kanceláře a je potřeba celou situaci uklidnit. "Na případu pracuje jedna pražská, kterou si najala rodina zemřelého a druhá brněnská, kterou zajistila Celostátní asociace sociálně zodpovědných romských spolků a podnikatelů v ČR," uvedl Marcel Ščuka s tím, že celý případ se nevyšetří za pár dní je potřeba dát prostor pro vyšetřování.

Referendum o novém romském politickém hnutí na internetu

Marcel Ščuka se ve druhé části svého projevu věnuje participaci Romů na politickém životě v České republice a možnosti založení nového romského politického hnutí. Založení hnutí a samotnou volbu představitelů by chtěl Ščuka uskutečnit pomocí širokého hlasování Romů na internetu.

"Chci na internetu spustit referendum o možnosti založení nového romského politického hnutí," uvedl Marcel Ščuka, který zároveň vyzval ke kandidatuře všechny Romy, kteří si myslí, že by byli schopni být lídry nového hnutí. "Ti, kteří budou mít podporu si zaslouží být lídry nového romského politického hnutí," dodal Marcel Ščuka v projevu, který server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

VIDEA

ZÁZNAM CELÉHO ŽIVÉHO VIDEA

Přečteno: 7382x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, Politika, Policie, ministr vnitraHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo