romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Marcel Ščuka: Pochybnosti nad vyšetřováním žatecké kauzy, je čas na vznik nového romského politického hnutí?

13.11.2016 16:26
Marcel Ščuka
Marcel Ščuka

Marcel Ščuka, jeden z účastníků páteční schůzky s ministrem vnitra Milanem Chovancem ohledně smrti mladého Roma Miroslava Demeter v žatecké pizzerii, zrekapituloval na svém facebookovém profilu celé jednání a zveřejnil některé informace z průběhu vyšetřování. O schůzce server Romea.cz informoval již v pátek. Ščuka také vyzval k založení nového romského politického hnutí.

Schůzka s ministrem vnitra Milanem Chovancem

I přestože Milan Chovanec ubezpečil Romy, že případ má nejvyšší prioritu a byl vytvořen speciální tým v Ústeckém kraji, který na vyšetřování dohlíží, Ščuka ve svém prohlášení uvedl, že se svými kolegy požádal o prošetření celého případu mimo Ústecký kraj kvůli vazbám policistů na personál pizzerie. Podle Ščuky na místě nedošlo k vyslechnutí všech svědků a dochází k němu až nyní, kdy byl vytvořen politický a mediální tlak.

"Požádali jsme Nejvyšší státní zastupitelství o důkladné prošetření samotného zásahu proti poškozenému," uvedl Marcel Ščuka s tím, že je nutné vzít v úvahu i to, zda nebyl útok rasově motivován. "Došlo by k takto masivnímu zákroku, kdyby byl poškozený ze široké veřejnosti," ptá se Ščuka.

Jak na schůzce uvedl Miroslav Hamouz, strýc mrtvého, nebylo dosud rodině vráceno jeho oblečení. Policie podle něj uvedla, že oblečení se ztratilo. Již v pátek Marcel Ščuka pro server Romea.cz uvedl, že před druhou pitvou, o kterou požádala rodina zemřelého Miroslava Demetera, nebylo s tělem zemřelého nakládáno správně a bylo několik dní mimo mrazící box.

Podle Marcela Ščuky na případu pracují nyní dvě advokátní kanceláře a je potřeba celou situaci uklidnit. "Na případu pracuje jedna pražská, kterou si najala rodina zemřelého a druhá brněnská, kterou zajistila Celostátní asociace sociálně zodpovědných romských spolků a podnikatelů v ČR," uvedl Marcel Ščuka s tím, že celý případ se nevyšetří za pár dní je potřeba dát prostor pro vyšetřování.

Referendum o novém romském politickém hnutí na internetu

Marcel Ščuka se ve druhé části svého projevu věnuje participaci Romů na politickém životě v České republice a možnosti založení nového romského politického hnutí. Založení hnutí a samotnou volbu představitelů by chtěl Ščuka uskutečnit pomocí širokého hlasování Romů na internetu.

"Chci na internetu spustit referendum o možnosti založení nového romského politického hnutí," uvedl Marcel Ščuka, který zároveň vyzval ke kandidatuře všechny Romy, kteří si myslí, že by byli schopni být lídry nového hnutí. "Ti, kteří budou mít podporu si zaslouží být lídry nového romského politického hnutí," dodal Marcel Ščuka v projevu, který server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

VIDEA

ZÁZNAM CELÉHO ŽIVÉHO VIDEA

Přečteno: 7297x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, Politika, Policie, ministr vnitraHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo