romea - logo
23. července 2019 (úterý)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Marcel Ščuka: Pochybnosti nad vyšetřováním žatecké kauzy, je čas na vznik nového romského politického hnutí?

13.11.2016 16:26
Marcel Ščuka
Marcel Ščuka

Marcel Ščuka, jeden z účastníků páteční schůzky s ministrem vnitra Milanem Chovancem ohledně smrti mladého Roma Miroslava Demeter v žatecké pizzerii, zrekapituloval na svém facebookovém profilu celé jednání a zveřejnil některé informace z průběhu vyšetřování. O schůzce server Romea.cz informoval již v pátek. Ščuka také vyzval k založení nového romského politického hnutí.

Schůzka s ministrem vnitra Milanem Chovancem

I přestože Milan Chovanec ubezpečil Romy, že případ má nejvyšší prioritu a byl vytvořen speciální tým v Ústeckém kraji, který na vyšetřování dohlíží, Ščuka ve svém prohlášení uvedl, že se svými kolegy požádal o prošetření celého případu mimo Ústecký kraj kvůli vazbám policistů na personál pizzerie. Podle Ščuky na místě nedošlo k vyslechnutí všech svědků a dochází k němu až nyní, kdy byl vytvořen politický a mediální tlak.

"Požádali jsme Nejvyšší státní zastupitelství o důkladné prošetření samotného zásahu proti poškozenému," uvedl Marcel Ščuka s tím, že je nutné vzít v úvahu i to, zda nebyl útok rasově motivován. "Došlo by k takto masivnímu zákroku, kdyby byl poškozený ze široké veřejnosti," ptá se Ščuka.

Jak na schůzce uvedl Miroslav Hamouz, strýc mrtvého, nebylo dosud rodině vráceno jeho oblečení. Policie podle něj uvedla, že oblečení se ztratilo. Již v pátek Marcel Ščuka pro server Romea.cz uvedl, že před druhou pitvou, o kterou požádala rodina zemřelého Miroslava Demetera, nebylo s tělem zemřelého nakládáno správně a bylo několik dní mimo mrazící box.

Podle Marcela Ščuky na případu pracují nyní dvě advokátní kanceláře a je potřeba celou situaci uklidnit. "Na případu pracuje jedna pražská, kterou si najala rodina zemřelého a druhá brněnská, kterou zajistila Celostátní asociace sociálně zodpovědných romských spolků a podnikatelů v ČR," uvedl Marcel Ščuka s tím, že celý případ se nevyšetří za pár dní je potřeba dát prostor pro vyšetřování.

Referendum o novém romském politickém hnutí na internetu

Marcel Ščuka se ve druhé části svého projevu věnuje participaci Romů na politickém životě v České republice a možnosti založení nového romského politického hnutí. Založení hnutí a samotnou volbu představitelů by chtěl Ščuka uskutečnit pomocí širokého hlasování Romů na internetu.

"Chci na internetu spustit referendum o možnosti založení nového romského politického hnutí," uvedl Marcel Ščuka, který zároveň vyzval ke kandidatuře všechny Romy, kteří si myslí, že by byli schopni být lídry nového hnutí. "Ti, kteří budou mít podporu si zaslouží být lídry nového romského politického hnutí," dodal Marcel Ščuka v projevu, který server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

VIDEA

ZÁZNAM CELÉHO ŽIVÉHO VIDEA

Přečteno: 7272x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, Politika, Policie, ministr vnitraHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo