romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Marcela Surmajová: Třetím rokem v projektu Romský mentor

Dolní Podluží, 30.10.2013 14:12, (ROMEA)
Projekt Romský mentor na základní škole Dolní Podluží. (FOTO: M. Surmajová)
Projekt Romský mentor na základní škole Dolní Podluží. (FOTO: M. Surmajová)

Mentorka Marcela Surmajová pracuje s dětmi v rámci projektu Romský mentor již třetí školní rok. Její parketou je dramatická výchova. Letos se s dětmi schází na Základní škole Dolní Podluží nedaleko Krásné Lípy.

Při setkáváních s oblibou pracuje metodou Divadlo fórum – hraním a scénkami na různá, třeba i kontroverzní a problematická témata, do kterých je možno vstupovat, diskutovat o jednotlivých postavách a jednání a posléze je přehrát znovu a jinak. Činnost skupiny je ale mnohem pestřejší – děti, mentorka i její pedagogická podpora se už věnovaly i dalším tvůrčím oblastem – od komiksu či vyrábění kulis po vystupování před publikem.

Na jedno takové se zrovna připravují – v listopadu svou práci předvedou spolu s ostravskou skupinou z projektu Romský mentor v Divadle v Korunní v Praze.

Stěžejním bodem projektu je právě úspěšný romský umělec – profesionál, který se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program. Díky němu se děti seznamují s konkrétní činností a jejími širšími kontexty, ale hlavně samy také vymýšlejí a tvoří.

Kromě rozvoje dovedností si však děti osvojují i skupinovou spolupráci a sociální kompetence, pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu. Jednou z hlavních metod práce s dětmi je v projektu Romský mentor zkušenostní učení.

Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Projekt financuje MŠMT. Děkujeme Amnesty International za podporu při realizaci projektu a Divadlu v Korunní za poskytnutý prostor, podporu a spolupráci.

Přečteno: 405x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, Marcela Surmajová, Děti, Integrace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo