romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Marcela Surmajová v projektu Romský mentor: Víkend plný zážitků

Krásná Lípa, 10.6.2013 12:02, (ROMEA)
Projekt Romský mentor - víkendové setkání dětí z Krásné Lípy a okolí; multikulturní program s Karolínou Ryvolovou. (Foto: ROMEA).
Projekt Romský mentor - víkendové setkání dětí z Krásné Lípy a okolí; multikulturní program s Karolínou Ryvolovou. (Foto: ROMEA).

Děti z Krásné Lípy a okolí se v letošním roce opět účastnily projektu Romský mentor, který letos probíhal na místní základní škole ve spolupráci s občanským sdružením CEDR. Letošní aktivity vyvrcholily společným stanováním s bohatým programem v Jiřetíně pod Jedlovou.

Akčnímu týmu v podobě mentorky Marcely a pedagožky Julie se podařilo nejen vytvořit fungující skupinu dětí, ale také zapojit do aktivit část rodičů a dobrovolníků jak z řad majority, tak minority.

Skupina dětí se od zimy do jara pěkně rozrostla a stmelila. V průběhu těch několika měsíců se děti věnovaly především tematickým divadelním scénkám a vytváření komiksů. Děti se tak mohly naučit improvizovat, reagovat aktivně v mnoha situacích a rozvíjet komunikační dovednosti stejně jako fantazii, protože té se v obou oblastech meze nekladou.

Poslední setkání skupiny nebylo pouhým setkáním, ale náš tým připravil pro děti víkendový pobyt od pátku do neděle v Jiřetíně pod Jedlovou v penzionu u sv. Jana, jehož majitelé poskytli ubytování zdarma. Náš tým za podpory a spolupráce dobrovolníků nejen z řad rodičů pro děti přichystal program od pátečního odpoledne až do neděle a zakončil tak sérii 16. projektových setkání.

Víkend plný zážitků

Páteční počasí se umoudřilo a děti tak s výtvarníkem Martinem Zachem zvládly nakreslit celou řadu komiksů. Děti nejprve navrhly příběh komiksu a pak již nezbývalo nic jiného než kreslit. Odpoledne děti zakončily hudebním workshopem a společným táborákem.

Šluknovský výběžek je drsný kraj s krásnou přírodou, a i když mne cestou na poslední setkání dětské skupiny z Krásné Lípy a okolí pronásledoval hustý déšť místo slunce, těšila jsem se na vřelou atmosféru. Dopoledne děti dokreslily a vystavily své komiksy a po vydatném obědě je čekal multikulturní program s romistkou Karolínou Ryvolovou. Panovala dobrá nálada a děti se s vervou pustily do hry zaměřené na citlivé vnímání skupin ať již etnických či sociálních. V navazující diskuzi pak děti na dané téma aktivně debatovaly.

I přes nevlídné počasí dorazili také dobrovolní hasiči z Horního Podluží, aby dětem předvedli, jak vypadá profesionální zásah hasičů. Všichni jsme se vydali na nedaleké parkoviště a nejprve společnými silami postavili domek z kartónů, aby měli hasiči co hasit. Poté se již rozhoukaly sirény a přímo k nám se řítilo hasičské auto. Déšť sice hasičům trochu pomohl, ale zážitek to byl. Pak už jsme všichni spěchali do chalupy k vyhřátému krbu.

Na večer jsem z Jiřetína odjížděla s dobrou náladou a trochou lítosti, že již musím zpět do hektické Prahy.

Více o projektu Romský mentor naleznete na webových stránkách občanského sdružení ROMEA nebo na facebooku. Projekt plně financuje Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť a probíhá v rámci Dekády romské inkluze.

Přečteno: 938x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo