romea - logo
24. února 2020 (pondělí)
svátek má Matěj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Marcela Surmajová v projektu Romský mentor: Víkend plný zážitků

Krásná Lípa, 10.6.2013 12:02, (ROMEA)
Projekt Romský mentor - víkendové setkání dětí z Krásné Lípy a okolí; multikulturní program s Karolínou Ryvolovou. (Foto: ROMEA).
Projekt Romský mentor - víkendové setkání dětí z Krásné Lípy a okolí; multikulturní program s Karolínou Ryvolovou. (Foto: ROMEA).

Děti z Krásné Lípy a okolí se v letošním roce opět účastnily projektu Romský mentor, který letos probíhal na místní základní škole ve spolupráci s občanským sdružením CEDR. Letošní aktivity vyvrcholily společným stanováním s bohatým programem v Jiřetíně pod Jedlovou.

Akčnímu týmu v podobě mentorky Marcely a pedagožky Julie se podařilo nejen vytvořit fungující skupinu dětí, ale také zapojit do aktivit část rodičů a dobrovolníků jak z řad majority, tak minority.

Skupina dětí se od zimy do jara pěkně rozrostla a stmelila. V průběhu těch několika měsíců se děti věnovaly především tematickým divadelním scénkám a vytváření komiksů. Děti se tak mohly naučit improvizovat, reagovat aktivně v mnoha situacích a rozvíjet komunikační dovednosti stejně jako fantazii, protože té se v obou oblastech meze nekladou.

Poslední setkání skupiny nebylo pouhým setkáním, ale náš tým připravil pro děti víkendový pobyt od pátku do neděle v Jiřetíně pod Jedlovou v penzionu u sv. Jana, jehož majitelé poskytli ubytování zdarma. Náš tým za podpory a spolupráce dobrovolníků nejen z řad rodičů pro děti přichystal program od pátečního odpoledne až do neděle a zakončil tak sérii 16. projektových setkání.

Víkend plný zážitků

Páteční počasí se umoudřilo a děti tak s výtvarníkem Martinem Zachem zvládly nakreslit celou řadu komiksů. Děti nejprve navrhly příběh komiksu a pak již nezbývalo nic jiného než kreslit. Odpoledne děti zakončily hudebním workshopem a společným táborákem.

Šluknovský výběžek je drsný kraj s krásnou přírodou, a i když mne cestou na poslední setkání dětské skupiny z Krásné Lípy a okolí pronásledoval hustý déšť místo slunce, těšila jsem se na vřelou atmosféru. Dopoledne děti dokreslily a vystavily své komiksy a po vydatném obědě je čekal multikulturní program s romistkou Karolínou Ryvolovou. Panovala dobrá nálada a děti se s vervou pustily do hry zaměřené na citlivé vnímání skupin ať již etnických či sociálních. V navazující diskuzi pak děti na dané téma aktivně debatovaly.

I přes nevlídné počasí dorazili také dobrovolní hasiči z Horního Podluží, aby dětem předvedli, jak vypadá profesionální zásah hasičů. Všichni jsme se vydali na nedaleké parkoviště a nejprve společnými silami postavili domek z kartónů, aby měli hasiči co hasit. Poté se již rozhoukaly sirény a přímo k nám se řítilo hasičské auto. Déšť sice hasičům trochu pomohl, ale zážitek to byl. Pak už jsme všichni spěchali do chalupy k vyhřátému krbu.

Na večer jsem z Jiřetína odjížděla s dobrou náladou a trochou lítosti, že již musím zpět do hektické Prahy.

Více o projektu Romský mentor naleznete na webových stránkách občanského sdružení ROMEA nebo na facebooku. Projekt plně financuje Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť a probíhá v rámci Dekády romské inkluze.

Přečteno: 952x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo