romea - logo
13. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Marcela Surmajová v projektu Romský mentor: Víkend plný zážitků

Krásná Lípa, 10.6.2013 12:02, (ROMEA)
Projekt Romský mentor - víkendové setkání dětí z Krásné Lípy a okolí; multikulturní program s Karolínou Ryvolovou. (Foto: ROMEA).
Projekt Romský mentor - víkendové setkání dětí z Krásné Lípy a okolí; multikulturní program s Karolínou Ryvolovou. (Foto: ROMEA).

Děti z Krásné Lípy a okolí se v letošním roce opět účastnily projektu Romský mentor, který letos probíhal na místní základní škole ve spolupráci s občanským sdružením CEDR. Letošní aktivity vyvrcholily společným stanováním s bohatým programem v Jiřetíně pod Jedlovou.

Akčnímu týmu v podobě mentorky Marcely a pedagožky Julie se podařilo nejen vytvořit fungující skupinu dětí, ale také zapojit do aktivit část rodičů a dobrovolníků jak z řad majority, tak minority.

Skupina dětí se od zimy do jara pěkně rozrostla a stmelila. V průběhu těch několika měsíců se děti věnovaly především tematickým divadelním scénkám a vytváření komiksů. Děti se tak mohly naučit improvizovat, reagovat aktivně v mnoha situacích a rozvíjet komunikační dovednosti stejně jako fantazii, protože té se v obou oblastech meze nekladou.

Poslední setkání skupiny nebylo pouhým setkáním, ale náš tým připravil pro děti víkendový pobyt od pátku do neděle v Jiřetíně pod Jedlovou v penzionu u sv. Jana, jehož majitelé poskytli ubytování zdarma. Náš tým za podpory a spolupráce dobrovolníků nejen z řad rodičů pro děti přichystal program od pátečního odpoledne až do neděle a zakončil tak sérii 16. projektových setkání.

Víkend plný zážitků

Páteční počasí se umoudřilo a děti tak s výtvarníkem Martinem Zachem zvládly nakreslit celou řadu komiksů. Děti nejprve navrhly příběh komiksu a pak již nezbývalo nic jiného než kreslit. Odpoledne děti zakončily hudebním workshopem a společným táborákem.

Šluknovský výběžek je drsný kraj s krásnou přírodou, a i když mne cestou na poslední setkání dětské skupiny z Krásné Lípy a okolí pronásledoval hustý déšť místo slunce, těšila jsem se na vřelou atmosféru. Dopoledne děti dokreslily a vystavily své komiksy a po vydatném obědě je čekal multikulturní program s romistkou Karolínou Ryvolovou. Panovala dobrá nálada a děti se s vervou pustily do hry zaměřené na citlivé vnímání skupin ať již etnických či sociálních. V navazující diskuzi pak děti na dané téma aktivně debatovaly.

I přes nevlídné počasí dorazili také dobrovolní hasiči z Horního Podluží, aby dětem předvedli, jak vypadá profesionální zásah hasičů. Všichni jsme se vydali na nedaleké parkoviště a nejprve společnými silami postavili domek z kartónů, aby měli hasiči co hasit. Poté se již rozhoukaly sirény a přímo k nám se řítilo hasičské auto. Déšť sice hasičům trochu pomohl, ale zážitek to byl. Pak už jsme všichni spěchali do chalupy k vyhřátému krbu.

Na večer jsem z Jiřetína odjížděla s dobrou náladou a trochou lítosti, že již musím zpět do hektické Prahy.

Více o projektu Romský mentor naleznete na webových stránkách občanského sdružení ROMEA nebo na facebooku. Projekt plně financuje Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť a probíhá v rámci Dekády romské inkluze.

Přečteno: 983x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo