romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Marcela Surmajová v projektu Romský mentor: Víkend plný zážitků

Krásná Lípa, 10.6.2013 12:02, (ROMEA)
Projekt Romský mentor - víkendové setkání dětí z Krásné Lípy a okolí; multikulturní program s Karolínou Ryvolovou. (Foto: ROMEA).
Projekt Romský mentor - víkendové setkání dětí z Krásné Lípy a okolí; multikulturní program s Karolínou Ryvolovou. (Foto: ROMEA).

Děti z Krásné Lípy a okolí se v letošním roce opět účastnily projektu Romský mentor, který letos probíhal na místní základní škole ve spolupráci s občanským sdružením CEDR. Letošní aktivity vyvrcholily společným stanováním s bohatým programem v Jiřetíně pod Jedlovou.

Akčnímu týmu v podobě mentorky Marcely a pedagožky Julie se podařilo nejen vytvořit fungující skupinu dětí, ale také zapojit do aktivit část rodičů a dobrovolníků jak z řad majority, tak minority.

Skupina dětí se od zimy do jara pěkně rozrostla a stmelila. V průběhu těch několika měsíců se děti věnovaly především tematickým divadelním scénkám a vytváření komiksů. Děti se tak mohly naučit improvizovat, reagovat aktivně v mnoha situacích a rozvíjet komunikační dovednosti stejně jako fantazii, protože té se v obou oblastech meze nekladou.

Poslední setkání skupiny nebylo pouhým setkáním, ale náš tým připravil pro děti víkendový pobyt od pátku do neděle v Jiřetíně pod Jedlovou v penzionu u sv. Jana, jehož majitelé poskytli ubytování zdarma. Náš tým za podpory a spolupráce dobrovolníků nejen z řad rodičů pro děti přichystal program od pátečního odpoledne až do neděle a zakončil tak sérii 16. projektových setkání.

Víkend plný zážitků

Páteční počasí se umoudřilo a děti tak s výtvarníkem Martinem Zachem zvládly nakreslit celou řadu komiksů. Děti nejprve navrhly příběh komiksu a pak již nezbývalo nic jiného než kreslit. Odpoledne děti zakončily hudebním workshopem a společným táborákem.

Šluknovský výběžek je drsný kraj s krásnou přírodou, a i když mne cestou na poslední setkání dětské skupiny z Krásné Lípy a okolí pronásledoval hustý déšť místo slunce, těšila jsem se na vřelou atmosféru. Dopoledne děti dokreslily a vystavily své komiksy a po vydatném obědě je čekal multikulturní program s romistkou Karolínou Ryvolovou. Panovala dobrá nálada a děti se s vervou pustily do hry zaměřené na citlivé vnímání skupin ať již etnických či sociálních. V navazující diskuzi pak děti na dané téma aktivně debatovaly.

I přes nevlídné počasí dorazili také dobrovolní hasiči z Horního Podluží, aby dětem předvedli, jak vypadá profesionální zásah hasičů. Všichni jsme se vydali na nedaleké parkoviště a nejprve společnými silami postavili domek z kartónů, aby měli hasiči co hasit. Poté se již rozhoukaly sirény a přímo k nám se řítilo hasičské auto. Déšť sice hasičům trochu pomohl, ale zážitek to byl. Pak už jsme všichni spěchali do chalupy k vyhřátému krbu.

Na večer jsem z Jiřetína odjížděla s dobrou náladou a trochou lítosti, že již musím zpět do hektické Prahy.

Více o projektu Romský mentor naleznete na webových stránkách občanského sdružení ROMEA nebo na facebooku. Projekt plně financuje Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť a probíhá v rámci Dekády romské inkluze.

Přečteno: 928x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo