romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Markus Pape: Jak zemřel Rom Ľudovít K.? Souboj soudních znalců dosud nepřinesl jasnou odpověď

Sokolov, 22.10.2015 14:38
Markus Pape. Foto: František Kostlán
Markus Pape. Foto: František Kostlán

Málokdy se stává, že se soudní znalci, kteří soudu předložili zcela protichůdné závěry, ostře střetnou přímo v soudní síni. Přímou konfrontaci znalců nařídil sokolovský soudce Milan Tomeš za účelem zjistit, který ze znalců má pravdu a zda by byl některý z nich případně ochoten uznat argumenty druhého znalce.

V polovině října řešil Okresní soud v Sokolově znovu případ smrti romského dělníka Ľudovíta K. (O případu jsme informovali například zde a zde a zde.) Jak k ní došlo? V noci dne 5. května 2012 potkala Ľudovíta K. v místním parku policejní hlídka, která ho podle vlastních slov vyzvala, aby s ní jel na policejní služebnu, protože se prý „choval divně“. Pan Ľudovít si sice nechal spoutat ruce, do policejního auta však podle verze obžalovaných nastoupit odmítl. Dva dny na to zemřel v sokolovské nemocnici na otok mozku.

Pavel H. a Vítězslav N., policisté z Kynšperku nad Ohří, čelí už dva roky obžalobě pro usmrcení z nedbalosti. Od samého začátku řízení obvinění odmítají. Oba dva jsou nadále ve službě, přestože Pavel H. byl mezitím obžalován z dalšího trestného činu, kterého se měl společně s jiným kolegou na příslušnicích vietnamské komunity.

Kromě příbuzných zemřelého dochází k soudu také starší etnický Čech z Kynšperku, který byl o loňských Vánocích rovněž brutálně napaden Pavlem H. a jeho dalším kolegou během zásahu kvůli bagatelnímu sporu. Jan Š. podal na policisty trestní oznámení, vykoledoval si však ze strany policistů oznámení za křivé obvinění, u nějž by mu hrozil trest vězení ve výši 3-8 let. Proti tomuto nařčení se ihned odvolal, načež bylo trestní řízení proti němu náhle zastaveno. V tomto případě Pavel H. zatím obviněn nebyl.

Ve věci smrti Ľudovíta K. podal zmocněnec poškozených Robert Pelikán (tehdy ještě jako advokát) jménem dětí zemřelého návrh na odškodnění ve výši milion korun z důvodu ztráty otce. Od chvíle, kdy se stal ministrem spravedlnosti, se nechává zastupovat sokolovským advokátem.

Server iDnes.cz, jehož zpravodajové proces navštěvovali jen zřídka, k případu nedávno napsal, že „s mužem, který odmítl jít s policisty k autu a choval se jako smyslů zbavený, se policisté dlouho prali (…). Přitom vůbec nebylo jasné, jestli něco provedl.“ Autor článku serveru zřejmě neví, že uvádí pouze tvrzení dotyčných policistů a že oni sami po incidentu ve svém záznamu o zásahu neuvedli žádná vlastní zranění, která by utrpěli během „rvačky“, ani nic podobného později nedoložili lékařskými zprávami. Podle jejich slov vyvinul poškozený výjimečnou sílu. Tím pádem se poškozený jen bránil, aniž někomu způsobil újmu, což svědčí o zcela jednostranném boji anebo lépe řečeno o napadení ze strany příslušníku policie.

Hlavní spor se vede ohledně příčiny smrti

Dne 19. října 2015 proti sobě stanuli dva soudní znalci ze sokolovské nemocnice a další dva z pražského ústavu soudního lékařství. Ještě před zahájením stání se na chodbě soudu přátelsky pozdravili a vyměnili si zdvořilostní fráze. Pak vstoupili do soudní síně, kde na žádost soudce půl hodiny studovali odborná vyjádření podaná v minulých měsících u soudu v jejich nepřítomnosti. Jakmile začalo samotné jednání, šli soudní znalci tvrdě do sebe – a to jak se říká lidově: bez servítků.

Nejdříve ovšem vypovídal další, zřejmě poslední, znalec navržený obhajobou. Absolvent farmakologie úvodem namítl, že mu sokolská nemocnice neposkytla zdravotní dokumentaci, přestože o ni požádal. (Skutečný problém však spočíval v tom, že obhájce, který si jeho služby objednal, mu ji neposkytl, takže farmakolog vlastně ani neměl k dispozici podklady, které měl jako znalec posoudit). Znalec tvrdil, že z toho, co viděl, vychází najevo, že lékaři pacientovi, kterého jim sanitka v noci dovezla, nepodali léky proti otoku, které mu mohly zachránit život. Zároveň probral účinky různých podaných léků, které by mohly ovlivnit stav zraněného. Nevysvětlil však, jak je možné, že se k věci vyjadřuje bez nahlížení do zmíněné dokumentace.

Pak začal výslech zmíněných soudních znalců. „Trváme na svém posudku v plném rozsahu.,“ konstatoval Jiří Hladík, přednosta kliniky Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Vinohrady. Mezi zákrokem policistů a úmrtím poškozeného vidí přímou souvislost vzhledem k tomu, že „podle dostupných informací se u něj příznaky žádných chorob neprojevovaly". Rozhodující byl podle něj moment, kdy policisté Kašpara se spoutanýma rukama fixovali v poloze na břiše pomocí teleskopických obušků a ztížili mu dýchání. Dušení pak způsobilo zástavu dýchání, tím i otok mozku a následně smrt poškozeného.

Přednosta Ústavu soudního lékařství: „O čem se tady vůbec bavíme?“

Hladíkův kolega Jan Šturma, anesteziolog a bývalý ředitel vinohradské nemocnice, souhlasil s výše popsaným, tak striktní ale nebyl. Podle jeho názoru nelze vyloučit ani další možné příčiny smrti, v předložených podkladech jim však nic nenasvědčuje. „Nejpravděpodobnější verze příčiny smrti – tedy na 99 procent – je udušení.“ Hladík to později ještě komentoval řečnickou otázkou: „O čem se tady vůbec bavíme? Teoreticky by mohl zemřít i otravou cyankáli, to by se však zjistilo během pitvy. “

Šturma ještě dodal, že je teoreticky možné, že poškozený, u kterého nikdy nebyla zjištěná epilepsie, mohl při zásahu dostat spontánní lehký epileptický záchvat, jak tvrdili soudní znalci ze Sokolova Rudolf Macháček a Tereza Balcarová. Ani ten by však podle Šturmy sám o sobě nemohl způsobit smrt zdravého člověka. A i kdyby došlo k těžkému epileptickému záchvatu, „ten nelze nepoznat“, upozornil Šturma. Žádné odpovídající symptomy však policisté nikde ve svých výpovědích o incidentu nepopsali.

Také Macháček před soudem trval na svém původním posudku. Tvrzení pražských znalců, že „by smrt poškozeného přímo způsobili policisté“ označil za pouhou spekulaci. „Stejně tak můžeme vytvořit celou řadu dalších hypotéz. Poškozený mohl například trpět srdeční chorobou," oponoval.

Podle sokolovského znalce tedy neexistují nezvratné důkazy o dušení poškozeného, jako například krevní výrony pod poplicnicí či osrdečníkem. V reakci na to mu Hladík přečetl úřední záznam o zákroku sepsaný policistou Pavlem H. den po nočním zásahu, kde tvrdil, že měl poškozený na konci zákroku fialové rty, což je jeden z typických symptomů dušení. Nutno dodat, že Hladík nebyl u pitvy a zmíněné krevní výrony pod poplicnicí či osrdečníkem mohl Macháček jako lékař, který tělo poškozeného pitval, klidně zamlčet ve své pitevní zprávě.

Macháček se rovněž vyjádřil k možnosti, že Ľudovít K. jako aktivní sportovec byl pod vlivem anabolik, čemuž podle jeho slov napovídala řada okolností. Na srdci Ľudovíta K. se navíc našly změny, které mohou tuto teorii potvrzovat. Podle Hladíka by však ani pravidelná konzumace anabolik sám o sobě nemohl u poškozeného způsobit náhlou smrt.

Aby svůj odborný názor před kolegy ze Sokolova ještě zdůraznil, zmínil se Hladík o popravách v pankrácké věznici, kde dušení provazem také vedlo nejdříve k otoku mozku a nakonec ke smrti odsouzeného, který byl jinak zcela zdravý. Macháček pak už značně znervózněl, což bylo dobře poznat například ve chvíli, kdy k obhajobě použil příběh z vlastní rodiny. Sám je podle vlastních slov také obézní a občas si hraje s dcerou. On leží na břiše a ona na něm. A přestože dcera váží 50 kilo, ani jednou mu prý z toho nebylo špatně. (Komentář Hladíka k tomuto příběhu se zde bohužel nedá publikovat.)

Není divu, že obhájce Macháček se nakonec musel uchýlit k takto nejapné argumentaci. Kdyby se prokázalo, že znalec své závěry záměrně zfalšoval ve prospěch podezřelých, mohl by přijít o licenci nebo být dokonce být obžalován z trestního činu.

Soudce odročil hlavní líčení na 14. prosinec, kdy zazní závěrečné řeči a zřejmě i prvoinstanční rozsudek – tři a půl roku po smrti Ľudovíta K.

Přečteno: 1488x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vražda, Domácí, úmrtí, Kriminalita, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo