romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Marian Dancso, lídr kandidátky hnutí OMMO v Ústeckém kraji, byl přepaden a zmlácen

Lom – Loučná, 28.9.2012 11:34, (ROMEA)
Marian Dancso.
Marian Dancso.

Ve čtvrtek 27. září 2012 byl v ranních hodinách (před 5,30 hod.) před bytem své matky v ul. Novostavbách, v obci Lom – Loučná (u Litvínova, poz. red.), fyzicky napaden lídr kandidátky politického hnutí „Občané městu, město občanům“ (OMMO) pro volby do zastupitelstva Ústeckého kraje pan Marian Dancso.

Byl napaden dvěma neznámými pachateli (muži), kteří jej po východu z domu udeřili nějakým blíže neidentifikovaným předmětem (zřejmě cihla nebo dle zranění v obličeji podobný zdrsněný materiál). Snažil se jim bránit, ale následovaly údery pěstmi, a když byl sražen na zem, také kopance. Následně pachatelé odjeli blíže neurčeným osobním automobilem, zřejmě menšího typu (Favorit, Škoda, světlejší barvy). V 5. 34 hod. sám napadený přivolal Policii ČR. Ta na základě zjištěných skutečností doporučila lékařské vyšetření, a aby se dostavil na obvodní oddělení Policie ČR v Lomu k sepsání trestního oznámení. K lékaři se musel zraněný dopravit sám (!?). Dopravu mu zajistil svým osobním automobilem kamarád, kterého si rovněž sám zraněný přivolal.

V Mostecké nemocnici, o. z. KZ bylo provedeno lékařské vyšetření, které konstatovalo lehký otřes mozku, zhmožděniny v oblasti levé části obličeje a nadočnice, zlomené žebro s podezřením na redislokovanou frakturu, další žebro zřejmě naštípnuté. Následně byl s napadeným M. Dancsem na Obvodním oddělení Policie ČR v Lomu sepisován cca 2 hodiny protokol.

Vedení OMMO má celou řadu důvodů se domnívat, že za celým incidentem mohou být politické důvody, aktivity hnutí při odhalování některých praktik realizovaných některými politickými subjekty na Mostecku. Selhaly všechny předchozí pokusy jmenovaného i hnutí OMMO zastrašit. Nesetkaly se s přílišnou odezvou u občanů Lomu šířené pomluvy na opozičního zastupitele M. Dancsa za OMMO a další z řad současné lomské opozice. Jistě nemusí být náhoda, že fyzický útok se odehrál den po spuštění webu Lomská opozice, kde je záměrem odkrývat jednání a chování vládnoucí koalice v Lomu - Severočeši.cz, ODS, VV - s rozhodujícím hlasem bývalého starosty Lomu za KSČM pan Ing. J. Nétka.

Napadení zastupitele města Lomu a lídra kandidátky OMMO pro krajské volby má dle vedení OMMO i nepřímou souvislost s tím, jakým způsobem je eskalována celková situace na Mostecku, Varnsdorfsku a dalších místech Ústeckého kraje směrem k menšinám, zejména Romům. Výroky např. senátora Doubravy za Severočeši.cz, ale i dalších politiků, a jistě ne nevýznamných osob, jsou řadou komentátorů, politických publicistů i politologů označovány za hraničně rasistické a xenofóbní.

Vedení OMMO vyzývá občany, veřejnost a své kandidáty i kandidáty dalších subjektů, aby se nenechali zastrašit a odradit od snahy po změně způsobu vládnutí, organizace a řízení chodu krajské samosprávy a samospráv obcí a měst a konečně celé ČR. Žádáme sdělovací prostředky, jejich redaktory, aby konečně začali objektivně informovat o dění v některých stranách, o jejich jednání a chování.

Očekáváme, že Policie ČR nedovede toto vyšetřování jako ta předchozí ke strohému oznámení "vyšetřování zastaveno, pachatel neznámý".


Leoš Vaněk, předseda OMMO; Hana Svobodová, 1. místopředsedkyně OMMO
Přečteno: 1276x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby do zastupitelstev krajů 2012, Volby, Násilí, BezpečnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo