romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Marie Gottfriedová se stala Ředitelkou roku! 15 let vede školu, do níž chodí stovka romských děti.

8.7.2021 21:35
Marie Gottfriedová 24. 6. 2021 během slavnostního vyhlášení ankety
Marie Gottfriedová 24. 6. 2021 během slavnostního vyhlášení ankety "Ředitel roku" v Senátu (FOTO: Senát PČR)

Absolutní vítězkou ankety Ředitel/ka roku 2020/2021 se stala Marie Gottfriedová, ředitelka Základní školy v ústeckých Trmicích, jejichž část patří mezi sociálně vyloučené lokality.

„Přemýšlíme trochu jinak – jak vzdělávat tady a teď, jak bořit bariéry dané prostředím, ze kterého děti vycházejí, a nesmíme dopustit, aby jimi byly poznamenány. Máme na škole 320 dětí, asi třetina jsou Romové a asi 50 děti s poruchami učení, autismem, těžkým tělesným či mentálním postižením či kombinacemi poruch. To ale vnímám jako velké obohacení. Setkávají se tu děti s různými talenty, ale i handicapy, a právě tou rozdílností se mohou vzájemně obohacovat. Zažívají, že i handicapovaný spolužák jim může být parťákem. To je pro život důležité,“ řekla vítězka ankety pro server impuls.cz.

Gottfriedová patří mezi zastánce inkluzivního vzdělávání, která na trmické škole praktikuje více jak patnáct let.

„Smyslem školy je příprava dětí na život – na život ve vší jeho různorodosti, barevnosti, pestrosti. Nejde jen o kultivaci intelektu, nejde pouze o znalosti a vědomosti. Jde o mnohem víc – o hodnoty a postoje jakými jsou respekt, svoboda, solidarita, tolerance, empatie. Tomu všemu se děti naprosto přirozeně učí v prostředí, které odpovídá realitě života,“ vysvětluje Marie Gottfriedová na stránkách MŠMT.

Její práci v roce 2015 ocenilo Velvyslanectví USA, když jí udělilo Cenu Alice G. Masarykové za lidská práva.

Anketu Ředitel roku pořádá společnost Tutor pod záštitou ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Vítěze v několika kategoriích vybírá odborná porota. Ta Gottfriedové udělila ocenění udělila z více jak stovky nominovaných ředitelů základních a středních škol.

Přečteno: 1358x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Trmice, Romové, Anketa, školství, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo