Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Markéta Pekarová Adamová k ministru kultury: Výše dotace na národnostní tisk stagnuje, prostředky by se měly navýšit

29. ledna 2019
Čtení na 3 minuty

Minulý týden poslankyně Markéta Pekarová Adamová z TOPO9 podala ústní interpelaci ve věci dotace periodik národnostních menšin. Pozastavila se nad faktem, že částka programu posledních pět let stagnuje a podle ní by bylo opodstatněné navýšení finančních prostředků v tomto programu. Ministr kultury Antonín Staněk nebyl přítomen na ústních interpelacích a k interpelaci by se měl vyjádřit později písemně.

Poslankyně upozornila na to, že posledních pět let dotace stagnuje na částce kolem necelých 21 miliónů korun. Náklady na vydávání periodického tisku podle ní rostou a stagnující dotace dostává menšinový tisk do existenčních problémů.

„Tato dotace ještě před deseti lety dosahovala 30 mil. Kč. Poté v době ekonomické krize částka výrazně klesla, následně kolísala a v posledních pěti letech stagnuje na částce kolem necelých 21 mil. Kč. Cílem podpory ze státního rozpočtu je vytvářet podmínky pro rozšiřování a přijímání informací v jazycích národnostních menšin. Právo národnostních menšin na rozšiřování a přijímání informací v jejich rodném jazyce je zakotveno v § 13 zákona o právech příslušníků národnostních menšin,“ řekla při podání interpelace poslankyně Markéta Pekarová Adamová TOP09.

“Domnívám se, že v současné době, kdy se česká ekonomika nachází v dobré kondici a počet příslušníků národnostních menšin v Česku roste, by bylo opětovné navýšení dotace opodstatnitelné,” vyzvala ministra kultury poslankyně.

Stát každoročně financuje tyto periodika v rámci Programu podpory rozšiřování a přijímání informací v jazycích národnostních menšin. Projekty posuzuje třináctičlenná komise, v níž zasedá i jedenáct zástupců národnostních menšin. Do komise je navrhuje Rada vlády pro národnostní menšiny. O přidělení dotací však rozhoduje Ministerstvo kultury, protože komise je pouze jeho poradním orgánem.

Největší částkou ve výši přes 5 milionů byl podpořen v roce 2018 polský časopis Glos, který vydává Kongres Poláků v České republice. Částku 1,75 milionu korun získalo Ruské slovo, přes 1,4 milionu korun německé Zemské echo, na čtvrtém místě pak figurují Listy Slovákov a Čechov s částkou přes 1,3 milionu.

Z programu jsou podporovány také čtyři romská periodika: Kereka (1,05 milionu Kč), Romano voďi (880 tisíc Kč), Romano hangos (849 tisíc Kč) a Romano džaniben (440 tisíc Kč).

CELÁ INTERPELACE Markéty Pekarové Adamové

Vážený pane nepřítomný pane ministře, obracejí na mne zástupci národnostních menšin ve věci dotace periodik pro národnostní menšiny. Tato dotace ještě před deseti lety dosahovala 30 mil. Kč. Poté v době ekonomické krize částka výrazně klesla, následně kolísala a v posledních pěti letech stagnuje na částce kolem necelých 21 mil. Kč.

Cílem podpory ze státního rozpočtu je vytváře podmínky pro rozšiřování a přijímání informací v jazycích národnostních menšin. Právo národnostních menšin na rozšiřování a přijímání informací v jejich rodném jazyce je zakotveno v § 13 zákona o právech příslušníků národnostních menšin. Za tímto účelem stát poskytuje dotace ze státního rozpočtu, což upravuje odstavec 2 zmíněného paragrafu.

Aniž by bylo toto právo národnostním menšinám upíráno tím, že dotace stagnuje, domnívám se, že v současné době, kdy se česká ekonomika nachází v dobré kondici a počet příslušníků národnostních menšin v Česku roste, by bylo opětovné navýšení dotace opodstatnitelné. V situaci, kdy náklady na vydávání periodického tisku rostou, dostává stagnující dotaci menšinový tisk do stále větších existenčních problémů. Vážený pane ministře, dovoluji si vás touto cestou na tuto skutečnost upozornit a poprosit o váš názor.

Děkuji.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon