romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Marksová-Tominová: Na vzrůstajícím rasovém napětí ve společnosti má podle lví podíl Nečasova vláda.

Praha, 4.7.2013 22:49, (ROMEA)
Michaela Marksová-Tominová (FOTO: www.cssd.cz)
Michaela Marksová-Tominová (FOTO: www.cssd.cz)

Na vzrůstajícím rasovém napětí ve společnosti má podle ČSSD lví podíl odcházející Nečasova vláda. Na tiskové konferenci strany to řekla mluvčí stínové vlády pro rodinu Michaela Marksová Tominová s tím, že na vině je zoufalá sociální politika vlády, která rozevírá nůžky mezi chudými a bohatými, a selhání v efektivním čerpání evropských fondů. "Fondy je třeba smysluplně využívat a nikoli rozkrádat, jak nám to předvedla tato vláda," řekla Tominová.

Podle ní projekty v sociálně vyloučených komunitách na lokální úrovni fungují. "Ukazuje to řada českých měst: Břeclav, Cheb, Mělník a další. O těch ale v médiích neslyšíme, protože se tam nic neděje," dodala s tím, že na tyto příklady dobré praxe by se novináři měli zaměřit.

Server Romea.cz zveřejňuje prohlášení ČSSD v plném znění.

Tiskové prohlášení ČSSD: Vzrůstající sociální a rasové napětí ve společnosti je třeba okamžitě řešit!

Sociální demokracie sleduje s velkým znepokojením sociální a rasové napětí ve společnosti, které naposledy eskalovalo při demonstraci v Českých Budějovicích. Nejde přitom o žádné lokální potíže, jsme svědky dlouhodobé radikalizace české společnosti napříč regiony, na niž upozorňují i odborníci. Je nepřijatelné, aby řešení těchto závažných problémů zakryla současná politická krize a vládní chaos. Zcela zásadní podíl na této situaci má špatná práce odcházející vlády P.Nečase, která v klíčových momentech selhala. Selhání pravicové koalice vnímáme ve třech oblastech:

  • Zoufalá sociální politika vlády, která byla postavena na plošných škrtech a má za následek, že se ještě více rozevřely pomyslné nůžky mezi majetnými a nemajetnými. Ti dříve chudí jsou nyní ještě chudší, ostatní chudnou též a svůj hněv často obrací ke svým spoluobčanům, kteří jsou ještě více závislí na pomoci státu. Jestliže se situace v sociálně vyloučených lokalitách neřeší, dochází ke zvyšování kriminality jak v nich, tak v jejich okolí.
  • Naprosto nedostatečné institucionální zabezpečení. Jediným orgánem na vládní úrovni, který aktivně řeší integrační politiku, je Agentura pro sociální začleňování. Nečasův kabinet ovšem dodnes nebyl schopen ani přijmout zákon, který by činnost instituce legislativně ukotvil. Agentura navíc nutně potřebuje posílit jak finančně, tak personálně. Kabinet v demisi měl na středeční, své patrně poslední schůzi, projednat zprávu o činnosti Agentury, ale protože tento materiál zařadil pouze do kolonky „pro informaci“, nevíme, jestli se jím ve skutečnosti vůbec zabýval. Problém je natolik závažný, že vláda nesmí dopustit, aby obce zůstaly na jeho řešení samy.
  • Selhání vlády při čerpání evropských fondů. V případě segmentu boje proti sociálnímu vyloučení byla efektivita využívání evropských peněz v posledních letech velmi mizivá.

Je mimořádně důležité, aby se tento problém dál nepřehlížel a aby se jím odpovědné orgány a veřejní zástupci zabývali. Je potřeba zintenzivnit dlouhodobou a systematickou integrační práci s vyloučenými komunitami, která zahrnuje sociální práci, vzdělávání dětí i dospělých, politiku bydlení, tvorbu pracovních míst a v neposlední řadě úzkou spolupráci s policií. Příklady dobré praxe můžeme nalézt také mezi českými obcemi.

Je nutné zastavit kolaps v čerpání peněz z fondů EU a pomocí evropských peněz realizovat programy, které se sociální integrací menšin zabývají. Další lavírování vlády je nepřijatelné a znamenalo by prohlubování již tak vážných problémů.

VIDEO

Přečteno: 2776x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, Sociální, sociální vyloučení, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo