romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Markus Pape: Divné mlčení kolem rasistických útoků

Česká republika, 27.11.2014 15:33, (ROMEA)
Markus Pape. Foto: František Kostlán
Markus Pape. Foto: František Kostlán

Někdy se stává, že se veřejnost o konkrétním ohrožení občanů závažnými zločiny dozví až po letech. Nejlepším aktuálním příkladem je série vražd v Německu z let 2000-2007, kde německá policie léta vyšetřovala vyřizování účtů cizinecké mafie – a nakonec vyšlo najevo, že se jednalo o popravy z nenávisti. Až v roce 2011, kdy se dva hlavní podezřelí v případu po bankovní loupeži v durynském městě Eisenach sami zastřelili, policie začala úspěšně skládat puzzle prokazující, že za případy stojí vysoce organizovaná skupina neonacistů. Počet jejích členů dodnes není jistý. Deset let veřejnost žila v domnění, že po válce nic takového v Německu už není možné.

I v Česku se veřejnost, anebo aspoň její menší část, teprve nedávno dozvěděla, že v letech 2007-09 probíhala série žhářských útoků, které nejspíše mají na svědomí zdejší neonacisté. Jen jeden z nich – ten poslední, který měl nejzávažnější následky, útok z Vítkova – se nakonec dostal k soudu. Ostatní útoky dodnes nebyly policií objasněny.

Už málokdo si dnes pamatuje předloňskou razii české policie, při které bylo zatčeno devět údajných neonacistů žijících v různých částech republiky, kteří se mj. měli pokusit o vraždu 14 lidí. Dvouleté vyšetřování se přísně utajovalo, spis má pět tisíc stran, dvěma z devíti obžalovaných hrozí výjimečné tresty, celkem je žalováno třicet skutků, o kterých v drtivé většině zatím „nevíme“. Pravděpodobně koncem ledna se případ dostane k soudu, na kterém zase je rozhodnutí, zda dá vědět novinářům o zahájení procesu, a pak na novinářích, zda a do jaké míry o tom budou informovat veřejnost.

Blesk z čistého nebe

Dnes uvádíme další přiklad rasistického útoku, o kterém zatím vědí jen účastníci řízení, ošetřující lékaři a nejbližší okolí poškozených. „Psychicky nemocný muž“ koncem letošního února vnikl do rodinného domu, napadl staršího muže a jeho dceru a způsobil jím vážná zranění. Policie násilníka zadržela a případ vyšetřuje jako těžké ublížení na zdraví a porušování domovní svobody. Takto zněla jediná stručná zpráva policie ze začátku března, kterou převzaly některé regionální sdělovací prostředky a která nesvědčila o mimořádnosti případu. Od této doby nic.

Bylo to ráno jako každé jiné, malý nenápadný rodinný domek v českém městečku, třígenerační domácnost rodiny známé ve svém okolí pro svoji pracovitost a slušnost. Babička vstává brzo, obléká se a jde do práce, dlouhodobě nemocný manžel se jde dívat na ranní vysílání televize, matka začala vařit oběd, malé děti i nezletilá dcera ve vysokém stupni těhotenství stále spí. Když matka zjistí, že je třeba ještě něco dokoupit, odskočí si do nedalekého krámu, s nákupem se vrací a pokračuje v přípravě obědu. Den jako každý jiný …

Najednou je zvenku slyšet prudké pískání brzd, cinkot rozbitých oken dětského pokoje a rámus u vchodových dveří domu. Někdo se vloupá do domu, vniká do kuchyně a za vykřikování rasistických nadávek i vyhrůžek smrtí začíná bezhlavě mlátit matku, zatímco se na to její pětiletý syn vyděšeně dívá. Z ničeho nic, proč, co se tady děje? Takové myšlenky se honí hlavou napadené, když se krčí na zemi ve snaze si rukama krýt hlavu. Vnučka – v tu chvíli těsně před porodem – vyskočí z okna v ložnici, ze strachu vyběhne za příbuznými, aby zavolali policie – sama mobil nemá.

Útočník si v tuto chvíli všímá, že v domě je další dospělý – pro něho vysoce nebezpečný svědek. Své oběti říká, že si na ně počká, vrhne se na dalšího člověka, bije ho, mlátí mu hlavou o zem. Takto to alespoň vnímala poškozená – a najednou pochopila, že má šanci utéct, tátu už stejně nezachrání, s malými dětmi vybíhá z domu, zabuší na dveře sousedů, prosí je, aby zavolali policii a čeká snad století na její příjezd. Mezitím útočník už dům opouští, dorazí ke svému blízkému domovu, kde se převléká a následně se vrací na místo činu. Když vidí před domem napadené rodiny příslušníky policie, ptá se jich, co tady dělají a zda ho někdo tady viděl. Policisty někdo upozorňuje: „To je on,“ načež ho s výzvou „Ruce na kapotu!“ zatknou, odvezou na stanici, odkud ho vzápětí převezou do nejbližší nemocnice s uzavřeným psychiatrickým oddělením. Podezřelý dnes sedí ve vazbě, obžalován mj. z rasistického těžkého ublížení na zdraví.

Rasistický pochod jako iniciátor

To je scéna z dnešního Česka, o které se zatím „neví“. Ke kolika takových případů dochází každý rok, ví snad jen policejní prezidium, které dostává zprávy o trestních činech ze všech krajů. Proč by o nich mělo informovat? Přece každá zpráva by mohla motivovat další potenciální pachatele, aby se aktivizovali a útočili. Raději zachovat klid a důsledně vyšetřovat, panika nikomu neprospěje. Poškození nadále žijí v šoku: jak se tohle mohlo proboha stát?

Objevují se však i další paralely k dřívějším útokům, kde psychicky labilní osoby – žijící zcela nenápadně a politicky indiferentně – najednou zaútočily na Romy, cizince anebo z jejich pohledu „cizí prvky“ společnosti. Tak jako například u loňského pokusu o žhářský útok v Českých Budějovicích, o kterém jsme informovali zde, i v zde referovaném případě se krátce předtím ve stejném městě konal protiromský pochod aktivující nejhorší pudy v lidech, kteří jinak žijí ne zcela, ale docela normálním životem.

Hlavní líčení „nového“ případu je nařízeno na začátek prosince. Detailně a zcela anonymně o něm budeme informovat. Poškození si totiž nepřejí žádnou publicitu.
Markus Pape
Přečteno: 2411x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Žhářský útok, Žhářský útok ve Vítkově, Násilí z nenávisti, Soud, Soužití, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo