romea - logo
8. července 2020 (středa)
svátek má Nora
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Divné mlčení kolem rasistických útoků

Česká republika, 27.11.2014 15:33, (ROMEA)
Markus Pape. Foto: František Kostlán
Markus Pape. Foto: František Kostlán

Někdy se stává, že se veřejnost o konkrétním ohrožení občanů závažnými zločiny dozví až po letech. Nejlepším aktuálním příkladem je série vražd v Německu z let 2000-2007, kde německá policie léta vyšetřovala vyřizování účtů cizinecké mafie – a nakonec vyšlo najevo, že se jednalo o popravy z nenávisti. Až v roce 2011, kdy se dva hlavní podezřelí v případu po bankovní loupeži v durynském městě Eisenach sami zastřelili, policie začala úspěšně skládat puzzle prokazující, že za případy stojí vysoce organizovaná skupina neonacistů. Počet jejích členů dodnes není jistý. Deset let veřejnost žila v domnění, že po válce nic takového v Německu už není možné.

I v Česku se veřejnost, anebo aspoň její menší část, teprve nedávno dozvěděla, že v letech 2007-09 probíhala série žhářských útoků, které nejspíše mají na svědomí zdejší neonacisté. Jen jeden z nich – ten poslední, který měl nejzávažnější následky, útok z Vítkova – se nakonec dostal k soudu. Ostatní útoky dodnes nebyly policií objasněny.

Už málokdo si dnes pamatuje předloňskou razii české policie, při které bylo zatčeno devět údajných neonacistů žijících v různých částech republiky, kteří se mj. měli pokusit o vraždu 14 lidí. Dvouleté vyšetřování se přísně utajovalo, spis má pět tisíc stran, dvěma z devíti obžalovaných hrozí výjimečné tresty, celkem je žalováno třicet skutků, o kterých v drtivé většině zatím „nevíme“. Pravděpodobně koncem ledna se případ dostane k soudu, na kterém zase je rozhodnutí, zda dá vědět novinářům o zahájení procesu, a pak na novinářích, zda a do jaké míry o tom budou informovat veřejnost.

Blesk z čistého nebe

Dnes uvádíme další přiklad rasistického útoku, o kterém zatím vědí jen účastníci řízení, ošetřující lékaři a nejbližší okolí poškozených. „Psychicky nemocný muž“ koncem letošního února vnikl do rodinného domu, napadl staršího muže a jeho dceru a způsobil jím vážná zranění. Policie násilníka zadržela a případ vyšetřuje jako těžké ublížení na zdraví a porušování domovní svobody. Takto zněla jediná stručná zpráva policie ze začátku března, kterou převzaly některé regionální sdělovací prostředky a která nesvědčila o mimořádnosti případu. Od této doby nic.

Bylo to ráno jako každé jiné, malý nenápadný rodinný domek v českém městečku, třígenerační domácnost rodiny známé ve svém okolí pro svoji pracovitost a slušnost. Babička vstává brzo, obléká se a jde do práce, dlouhodobě nemocný manžel se jde dívat na ranní vysílání televize, matka začala vařit oběd, malé děti i nezletilá dcera ve vysokém stupni těhotenství stále spí. Když matka zjistí, že je třeba ještě něco dokoupit, odskočí si do nedalekého krámu, s nákupem se vrací a pokračuje v přípravě obědu. Den jako každý jiný …

Najednou je zvenku slyšet prudké pískání brzd, cinkot rozbitých oken dětského pokoje a rámus u vchodových dveří domu. Někdo se vloupá do domu, vniká do kuchyně a za vykřikování rasistických nadávek i vyhrůžek smrtí začíná bezhlavě mlátit matku, zatímco se na to její pětiletý syn vyděšeně dívá. Z ničeho nic, proč, co se tady děje? Takové myšlenky se honí hlavou napadené, když se krčí na zemi ve snaze si rukama krýt hlavu. Vnučka – v tu chvíli těsně před porodem – vyskočí z okna v ložnici, ze strachu vyběhne za příbuznými, aby zavolali policie – sama mobil nemá.

Útočník si v tuto chvíli všímá, že v domě je další dospělý – pro něho vysoce nebezpečný svědek. Své oběti říká, že si na ně počká, vrhne se na dalšího člověka, bije ho, mlátí mu hlavou o zem. Takto to alespoň vnímala poškozená – a najednou pochopila, že má šanci utéct, tátu už stejně nezachrání, s malými dětmi vybíhá z domu, zabuší na dveře sousedů, prosí je, aby zavolali policii a čeká snad století na její příjezd. Mezitím útočník už dům opouští, dorazí ke svému blízkému domovu, kde se převléká a následně se vrací na místo činu. Když vidí před domem napadené rodiny příslušníky policie, ptá se jich, co tady dělají a zda ho někdo tady viděl. Policisty někdo upozorňuje: „To je on,“ načež ho s výzvou „Ruce na kapotu!“ zatknou, odvezou na stanici, odkud ho vzápětí převezou do nejbližší nemocnice s uzavřeným psychiatrickým oddělením. Podezřelý dnes sedí ve vazbě, obžalován mj. z rasistického těžkého ublížení na zdraví.

Rasistický pochod jako iniciátor

To je scéna z dnešního Česka, o které se zatím „neví“. Ke kolika takových případů dochází každý rok, ví snad jen policejní prezidium, které dostává zprávy o trestních činech ze všech krajů. Proč by o nich mělo informovat? Přece každá zpráva by mohla motivovat další potenciální pachatele, aby se aktivizovali a útočili. Raději zachovat klid a důsledně vyšetřovat, panika nikomu neprospěje. Poškození nadále žijí v šoku: jak se tohle mohlo proboha stát?

Objevují se však i další paralely k dřívějším útokům, kde psychicky labilní osoby – žijící zcela nenápadně a politicky indiferentně – najednou zaútočily na Romy, cizince anebo z jejich pohledu „cizí prvky“ společnosti. Tak jako například u loňského pokusu o žhářský útok v Českých Budějovicích, o kterém jsme informovali zde, i v zde referovaném případě se krátce předtím ve stejném městě konal protiromský pochod aktivující nejhorší pudy v lidech, kteří jinak žijí ne zcela, ale docela normálním životem.

Hlavní líčení „nového“ případu je nařízeno na začátek prosince. Detailně a zcela anonymně o něm budeme informovat. Poškození si totiž nepřejí žádnou publicitu.
Markus Pape
Přečteno: 2356x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Žhářský útok, Žhářský útok ve Vítkově, Násilí z nenávisti, Soud, Soužití, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo