romea - logo
18. července 2018 (středa)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Martin Šimáček: Ministr Dienstbier práci Agentury vůbec nerozumí

5.5.2015 19:08
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování.   Foto: Lukáš Houdek
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování. Foto: Lukáš Houdek

Martin Šimáček v rozhovoru pro server Romea.cz reaguje na vysvětlení, které dnes ministr Jiří Dienstbier podal novinářům k situaci v Agentuře pro sociální začleňování. Podle Šimáčka se ukazuje, že ministr má o práci Agentury naprostý nedostatek informací, případně, že ho jeho podřízení špatně a mylně informují.

S monitoringem žádné problémy nebyly

Ministr Dienstbier dnes na schůzce s novináři připomenul, že jedním ze zásadních důvodů, proč nechal Šimáčka odvolat je spor o monitoring dopadů práce Agentury na integraci romské menšiny. Podle Dienstbiera požaduje Evropská komise jasnější provázanost mezi investicemi, které půjdou prostřednictvím Agentury do obcí, a mezi Strategií romské integrace, respektive efektem, který tyto investice přinášejí pro život Romů ve vyloučených lokalitách.

Nástrojem, jak tento efekt zjišťovat má být nově zavedený monitoring. Podle Dienstbiera se Martin Šimáček odmítl bavit o tom, že by monitoring prováděla Agentura. S tím, že by to znamenalo propojování „sociálního“ a „etnoemancipačního“ přístupu k boji se sociálním vyloučením.

Šimáček ovšem tvrdí, že s monitoringem nejenom neměl problém, ale že Agentura indikátory pro monitoring sama navrhla a že soustava indikátorů je už také schválená, projednaná příslušnými ministerstvy.

„Mám pocit, že ministr zjistil, že argumenty, které pro moje odovlání uváděl, prostě nefungují, tak hledá nové téma,“ říká Šimáček. „Jinak si nedovedu vysvětlit, proč tématizuje rozpor mezi „sociálním“ a „etnoemancipačním“ přístupem. Agentura pracovala s oběma a žádný zásadní rozpor mezi nimi nevidí. Podobně Evropská komise. Je to uměle vyvolaný konflikt.“

Etnický nebo sociální?

Podle Šimáčka nevidí Agentura celkové řešení v „etnickém“ přístupu, ale samozřejmě podporuje to, aby programy boje proti sociálnímu vyloučení reagovaly na potřeby romské komunity. A aby byl k dispozici nástroj, který ukáže, zda na tyto potřeby reagují dostatečně.

„Podobně to vidí i Evropská komise,“ vysvětluje Martin Šimáček. „Zdůrazňuje potřebu podpory romské menšiny, ale zároveň ví, že etnicky podmíněné investice nemusí být efektivní. Prostředky nemusí být etnicky podmíněny. A jestli toto pan ministr Dienstbier neví, pak nerozumí základnímu principu, se kterým pracuje Evropská komise.“

Šimáček doplňuje, že etnicky podmíněné programy už jsme v rámci operačních programů měli – zaměřené na zaměstnanost, či revitalizaci vyloučených oblastí. Ani v jednom případě nefungovaly uspokojivě.

„Není žádné evropské dogma, že investice musí být etnicky podmíněna. A možná zase jednou hrozí, že budeme „papžštější než papež“. Jde prostě o to najít metodu, která bude fungovat, která opravdu lidem pomůže,“ dodává Šimáček.

Přečteno: 1397x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Martin Šimáček, Agentura pro sociální začleňování, Strategie romské integrace do roku 2020, Odvolání Martina ŠimáčkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ostravská osada Bedřiška

Ostravská osada Bedřiška vyhlásila Dva týdny bdělosti. Obyvatelé protestují proti vystěhování

12.7.2018 11:50
V pondělí 9. července zahájili obyvatelé ostravské osady Bedřiška takzvané Dva týdny bdělosti, obávají se totiž o ztrátu svých domovů. Akce s podtitulem Barvy Bedřišky má upozornit na těžkou situaci místních a představit veřejnosti život v osadě, která již dávno není vyloučenou lokalitou. Na programu jsou workshopy pro děti, diskuze, letní kino a koncerty. Kromě samotných obyvatel Bedřišky se do organizace zapojilo místní komunitní centrum vedené organizací Bílý nosorožec, kolektiv Probuď domy, městská galerie Plato ve spolupráci s PAF Olomouc, kino Cineport, literární iniciativa Harakiri Czurakami a další jednotliví aktivisté a podporovatelé Bedřišky.
 celý článek

Mário Bihári ve videoklipu V uličkách (FOTO: Repro Youtube.com)

videoMário Bihari: Jako slepý řídím ve videoklipu kabriolet

10.7.2018 23:28
Mário Bihari se svou kapelou Bachtale Apsa vystoupili na Festivalu Vítání Pražského jara. Během koncertu Mário promluvil o jejich novém videoklipu "V uličkách", který se odehrává na svatbě nevidomých lidí. Videoklip kapela pojala ve vtipném duchu, například Mario Bihari v klipu řídí kabriolet.
 celý článek

Edita Stejskalová (Koláž: Romea.cz)

Edita Stejskalová: OBSE by měla kvůli pogromům na Romy na Ukrajině vytvořit pozorovatelskou misi a dohlížet na vyšetřování

10.7.2018 19:10
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by se měla začít zabývat útoky na Romy na Ukrajině. Měla by vytvořit pozorovatelskou misi, která by dohlížela nad vyšetřování pogromů na Romy. Vyzvala k tomu politoložka Edita Stejskalová v pořadu Rómské slovo, které vysílá Slovenský rozhlas.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo