romea - logo
20. října 2018 (sobota)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Martin Šimáček: Ministr Dienstbier práci Agentury vůbec nerozumí

5.5.2015 19:08
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování.   Foto: Lukáš Houdek
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování. Foto: Lukáš Houdek

Martin Šimáček v rozhovoru pro server Romea.cz reaguje na vysvětlení, které dnes ministr Jiří Dienstbier podal novinářům k situaci v Agentuře pro sociální začleňování. Podle Šimáčka se ukazuje, že ministr má o práci Agentury naprostý nedostatek informací, případně, že ho jeho podřízení špatně a mylně informují.

S monitoringem žádné problémy nebyly

Ministr Dienstbier dnes na schůzce s novináři připomenul, že jedním ze zásadních důvodů, proč nechal Šimáčka odvolat je spor o monitoring dopadů práce Agentury na integraci romské menšiny. Podle Dienstbiera požaduje Evropská komise jasnější provázanost mezi investicemi, které půjdou prostřednictvím Agentury do obcí, a mezi Strategií romské integrace, respektive efektem, který tyto investice přinášejí pro život Romů ve vyloučených lokalitách.

Nástrojem, jak tento efekt zjišťovat má být nově zavedený monitoring. Podle Dienstbiera se Martin Šimáček odmítl bavit o tom, že by monitoring prováděla Agentura. S tím, že by to znamenalo propojování „sociálního“ a „etnoemancipačního“ přístupu k boji se sociálním vyloučením.

Šimáček ovšem tvrdí, že s monitoringem nejenom neměl problém, ale že Agentura indikátory pro monitoring sama navrhla a že soustava indikátorů je už také schválená, projednaná příslušnými ministerstvy.

„Mám pocit, že ministr zjistil, že argumenty, které pro moje odovlání uváděl, prostě nefungují, tak hledá nové téma,“ říká Šimáček. „Jinak si nedovedu vysvětlit, proč tématizuje rozpor mezi „sociálním“ a „etnoemancipačním“ přístupem. Agentura pracovala s oběma a žádný zásadní rozpor mezi nimi nevidí. Podobně Evropská komise. Je to uměle vyvolaný konflikt.“

Etnický nebo sociální?

Podle Šimáčka nevidí Agentura celkové řešení v „etnickém“ přístupu, ale samozřejmě podporuje to, aby programy boje proti sociálnímu vyloučení reagovaly na potřeby romské komunity. A aby byl k dispozici nástroj, který ukáže, zda na tyto potřeby reagují dostatečně.

„Podobně to vidí i Evropská komise,“ vysvětluje Martin Šimáček. „Zdůrazňuje potřebu podpory romské menšiny, ale zároveň ví, že etnicky podmíněné investice nemusí být efektivní. Prostředky nemusí být etnicky podmíněny. A jestli toto pan ministr Dienstbier neví, pak nerozumí základnímu principu, se kterým pracuje Evropská komise.“

Šimáček doplňuje, že etnicky podmíněné programy už jsme v rámci operačních programů měli – zaměřené na zaměstnanost, či revitalizaci vyloučených oblastí. Ani v jednom případě nefungovaly uspokojivě.

„Není žádné evropské dogma, že investice musí být etnicky podmíněna. A možná zase jednou hrozí, že budeme „papžštější než papež“. Jde prostě o to najít metodu, která bude fungovat, která opravdu lidem pomůže,“ dodává Šimáček.

Přečteno: 1401x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Martin Šimáček, Agentura pro sociální začleňování, Strategie romské integrace do roku 2020, Odvolání Martina ŠimáčkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Více než osm desítek romských studentů středních a vyšších odborných škol si v pátek 4. 11. 2017 v Praze převzalo stipendia, která jim udělila organizace ROMEA. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Slavnostní předávání stipendií pro romské studenty SŠ a VOŠ

19.10.2018 0:37
Přímý přenos z Brožíkova sálu na Staroměstské radnici ze slavnostního setkání romských studentů středních a vyšších odborných škol, kteří se pro tento školní rok stali součástí Romského stipendijního programu. Ten realizuje organizace ROMEA již třetím rokem za podpory dánské nadace Velux, nadace Albatros a dalších podporovatelů. Přímý přenos ze slavnostní akce zajišťuje první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Jedna ze dvou uzavíraných ubytoven v Ústí nad Labem. Ubytovna Modrá. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Výzkum Agentury: Více než 80% rodin z ubytoven se přestěhovalo do běžného bydlení díky mimořádné dávce

16.10.2018 15:58
Víc než čtyři pětiny domácností z ubytoven, které se díky mimořádné dávce na kauci a vybavení mohly přestěhovat do běžného bytu, si bydlení po roce udržely.
 celý článek

Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Okamura a Rozner se dle policie nedopustili trestného činu, Lety jsou dál "neexistující pseudokoncentrák bez plotu"

16.10.2018 11:39
Výroky předsedy SPD Tomia Okamury a jeho stranického kolegy poslance Miloslava Roznera o romském táboře v Letech u Písku nejsou trestným činem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo