romea - logo
22. ledna 2018 (pondělí)
svátek má Slavomír
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Martin Šimáček: Ministr Dienstbier práci Agentury vůbec nerozumí

5.5.2015 19:08
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování.   Foto: Lukáš Houdek
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování. Foto: Lukáš Houdek

 

Martin Šimáček v rozhovoru pro server Romea.cz reaguje na vysvětlení, které dnes ministr Jiří Dienstbier podal novinářům k situaci v Agentuře pro sociální začleňování. Podle Šimáčka se ukazuje, že ministr má o práci Agentury naprostý nedostatek informací, případně, že ho jeho podřízení špatně a mylně informují.

S monitoringem žádné problémy nebyly

Ministr Dienstbier dnes na schůzce s novináři připomenul, že jedním ze zásadních důvodů, proč nechal Šimáčka odvolat je spor o monitoring dopadů práce Agentury na integraci romské menšiny. Podle Dienstbiera požaduje Evropská komise jasnější provázanost mezi investicemi, které půjdou prostřednictvím Agentury do obcí, a mezi Strategií romské integrace, respektive efektem, který tyto investice přinášejí pro život Romů ve vyloučených lokalitách.

Nástrojem, jak tento efekt zjišťovat má být nově zavedený monitoring. Podle Dienstbiera se Martin Šimáček odmítl bavit o tom, že by monitoring prováděla Agentura. S tím, že by to znamenalo propojování „sociálního“ a „etnoemancipačního“ přístupu k boji se sociálním vyloučením.

Šimáček ovšem tvrdí, že s monitoringem nejenom neměl problém, ale že Agentura indikátory pro monitoring sama navrhla a že soustava indikátorů je už také schválená, projednaná příslušnými ministerstvy.

„Mám pocit, že ministr zjistil, že argumenty, které pro moje odovlání uváděl, prostě nefungují, tak hledá nové téma,“ říká Šimáček. „Jinak si nedovedu vysvětlit, proč tématizuje rozpor mezi „sociálním“ a „etnoemancipačním“ přístupem. Agentura pracovala s oběma a žádný zásadní rozpor mezi nimi nevidí. Podobně Evropská komise. Je to uměle vyvolaný konflikt.“

Etnický nebo sociální?

Podle Šimáčka nevidí Agentura celkové řešení v „etnickém“ přístupu, ale samozřejmě podporuje to, aby programy boje proti sociálnímu vyloučení reagovaly na potřeby romské komunity. A aby byl k dispozici nástroj, který ukáže, zda na tyto potřeby reagují dostatečně.

„Podobně to vidí i Evropská komise,“ vysvětluje Martin Šimáček. „Zdůrazňuje potřebu podpory romské menšiny, ale zároveň ví, že etnicky podmíněné investice nemusí být efektivní. Prostředky nemusí být etnicky podmíněny. A jestli toto pan ministr Dienstbier neví, pak nerozumí základnímu principu, se kterým pracuje Evropská komise.“

Šimáček doplňuje, že etnicky podmíněné programy už jsme v rámci operačních programů měli – zaměřené na zaměstnanost, či revitalizaci vyloučených oblastí. Ani v jednom případě nefungovaly uspokojivě.

„Není žádné evropské dogma, že investice musí být etnicky podmíněna. A možná zase jednou hrozí, že budeme „papžštější než papež“. Jde prostě o to najít metodu, která bude fungovat, která opravdu lidem pomůže,“ dodává Šimáček.

Přečteno: 1387x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Martin Šimáček, Agentura pro sociální začleňování, Strategie romské integrace do roku 2020, Odvolání Martina ŠimáčkaHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

VIDEO: Server Romea.cz vyzpovídal napadeného chlapce, jeho matku a svědka incidentu v ústecké MHD

18.1.2018 13:55
Pracovníci serveru Romea.cz hovořili s chlapcem, kterého chtěla revizorka ústeckého dopravního podniku minulý týden násilím vyhodit z ranního spoje do školy. Prostor dostala také matka chlapce a mladík, který incident natočil na telefon. 
 celý článek

Ilustrační FOTO

Policie k případu úmrtí malé Janičky v Sheffieldu: Neexistují žádné podezřelé okolnosti její smrti

12.1.2018 14:45
Podle policejního velitelství v South Yorkshire, které vyšetřuje smrt malé Janičky v Sheffieldu, neexistují žádné podezřelé okolnosti její smrti. Vyplývá to z vyjádření pro server Romea.cz k případu, který mezi Romy na sociálních sítí vyvolal bouřlivou diskuzi.
 celý článek

Revizorka 11. 1. 2018 vyhodila z autobusu romské děti jedoucí do školy do Trmic. Vadilo jí, že měly na zádech batohy (FOTO: Repro Facebook, koláž: Romea.cz)

videoÚstecký dopravní podnik stojí za svou revizorkou, která vyhodila romské děti z autobusu. Uznává ale, že neměla chlapce chytit za ruku

12.1.2018 14:20
Dopravní podnik města Ústí nad Labem uznává (DPMUL), že revizorka v rámci svých pravomocí chlapce neměla chytit za ruku. Vzhledem k tomu, že chlapec měl být k ženě vulgární a měl si odmítnout sundat batoh ze zad, stojí ale dopravní podnik za svou zaměstnankyní. DPMUL to uvádí v dnes zveřejněné tiskové zprávě. Incident se odehrál včera ráno během cesty školáků do trmické základní školy.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo