romea - logo
26. dubna 2018 (čtvrtek)
svátek má Oto
Loading
rozšířené vyhledávaní

Martin Šimáček: Ministr Dienstbier práci Agentury vůbec nerozumí

5.5.2015 19:08
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování.   Foto: Lukáš Houdek
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování. Foto: Lukáš Houdek

Martin Šimáček v rozhovoru pro server Romea.cz reaguje na vysvětlení, které dnes ministr Jiří Dienstbier podal novinářům k situaci v Agentuře pro sociální začleňování. Podle Šimáčka se ukazuje, že ministr má o práci Agentury naprostý nedostatek informací, případně, že ho jeho podřízení špatně a mylně informují.

S monitoringem žádné problémy nebyly

Ministr Dienstbier dnes na schůzce s novináři připomenul, že jedním ze zásadních důvodů, proč nechal Šimáčka odvolat je spor o monitoring dopadů práce Agentury na integraci romské menšiny. Podle Dienstbiera požaduje Evropská komise jasnější provázanost mezi investicemi, které půjdou prostřednictvím Agentury do obcí, a mezi Strategií romské integrace, respektive efektem, který tyto investice přinášejí pro život Romů ve vyloučených lokalitách.

Nástrojem, jak tento efekt zjišťovat má být nově zavedený monitoring. Podle Dienstbiera se Martin Šimáček odmítl bavit o tom, že by monitoring prováděla Agentura. S tím, že by to znamenalo propojování „sociálního“ a „etnoemancipačního“ přístupu k boji se sociálním vyloučením.

Šimáček ovšem tvrdí, že s monitoringem nejenom neměl problém, ale že Agentura indikátory pro monitoring sama navrhla a že soustava indikátorů je už také schválená, projednaná příslušnými ministerstvy.

„Mám pocit, že ministr zjistil, že argumenty, které pro moje odovlání uváděl, prostě nefungují, tak hledá nové téma,“ říká Šimáček. „Jinak si nedovedu vysvětlit, proč tématizuje rozpor mezi „sociálním“ a „etnoemancipačním“ přístupem. Agentura pracovala s oběma a žádný zásadní rozpor mezi nimi nevidí. Podobně Evropská komise. Je to uměle vyvolaný konflikt.“

Etnický nebo sociální?

Podle Šimáčka nevidí Agentura celkové řešení v „etnickém“ přístupu, ale samozřejmě podporuje to, aby programy boje proti sociálnímu vyloučení reagovaly na potřeby romské komunity. A aby byl k dispozici nástroj, který ukáže, zda na tyto potřeby reagují dostatečně.

„Podobně to vidí i Evropská komise,“ vysvětluje Martin Šimáček. „Zdůrazňuje potřebu podpory romské menšiny, ale zároveň ví, že etnicky podmíněné investice nemusí být efektivní. Prostředky nemusí být etnicky podmíněny. A jestli toto pan ministr Dienstbier neví, pak nerozumí základnímu principu, se kterým pracuje Evropská komise.“

Šimáček doplňuje, že etnicky podmíněné programy už jsme v rámci operačních programů měli – zaměřené na zaměstnanost, či revitalizaci vyloučených oblastí. Ani v jednom případě nefungovaly uspokojivě.

„Není žádné evropské dogma, že investice musí být etnicky podmíněna. A možná zase jednou hrozí, že budeme „papžštější než papež“. Jde prostě o to najít metodu, která bude fungovat, která opravdu lidem pomůže,“ dodává Šimáček.

Přečteno: 1394x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Martin Šimáček, Agentura pro sociální začleňování, Strategie romské integrace do roku 2020, Odvolání Martina ŠimáčkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Malé romské děti se svými rodiči utíkají před neonacisty, kteří 21. 4. 2018 zaútočili na jejich tábor na Ukrajině (FOTO: repro Youtube.com)

videoŠílené video z pogromu na Romy na Ukrajině: Neonacisté vyhánějí malé romské děti, házejí po nich kamení a stříkají slzný plyn

26.4.2018 1:55
Jak již server Romea.cz informoval členové ukrajinské neonacistické organizace C14 v sobotu 21. dubna vypálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Na internetu se nyní objevily záběry z tohoto pogromu.
 celý článek

Michal Horáček 8. 4. 2018 při oslavách Mezinárodního dne Romů. (FOTO: Archiv Ara Art)

Michal Horáček pro Romea.cz: Je třeba rozšiřovat romskou elitu. Čím více bude doktorů z romské komunity, tím blahodárnější to bude pro všechny

23.4.2018 20:00
Michal Horáček je spisovatel, producent, textař, vystudoval antropologii a stal se jedním z kandidátů na prezidenta. V letošním roce přijal pozvání Ara Artu a promluvil na oslavách Mezinárodního dne Romů v divadle Archa.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Ukrajinští pravicoví radikálové zapálili romský tábor v Kyjevě

23.4.2018 16:08
Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Radikální nacionalisté předtím dali obyvatelům tábora ultimátum, aby do soboty lokalitu vyklidili. Pravicoví extremisté teď vyhrožují, že ve žhářských útocích budou pokračovat. Informuje o tom slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo