romea - logo
16. února 2020 (neděle)
svátek má Ljuba
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mediální trénink nabídl účastníkům setkání s profesionálními romskými novináři

29.6.2016 14:43
Školení mladých Romů, zájemců o novinářskou práci (FOTO: Lenka Jandáková, Romea.cz)
Školení mladých Romů, zájemců o novinářskou práci (FOTO: Lenka Jandáková, Romea.cz)

V polovině května se do Prahy sjeli romští zájemci o novinařinu, aby o svém zaujetí pro tuto oblast přesvědčili čtyři erudované novináře. V porotě, která hodnotila jejich jazykovou připravenost, všeobecný přehled, předpoklady pro práci s textem a hlavně motivaci věnovat se práci v médiích, zasedli Michal Komárek, Richard Samko, Patrik Banga a Tomáš Bystrý.

11 účastníků kurzu se od konce května každou druhou sobotu věnovalo úplným základům, neboť nikdo z nich dosud žádné zkušenosti s psaním pro média neměl. Cílem mediálního tréninku je totiž připravit jeho účastníky tak, aby mohli absolvovat stáž v newsroomu českých deníků, rozhlasu a televize.

Co by měl umět každý adept práce v médiích

Zpráva, zpravodajský rozhovor, reportáž, blog ‒ se základními pravidly, kterými se musí řídit každý novinář, seznámili účastníky kurzu profesionálové, kteří mají bohaté zkušenosti s minoritními tématy. Tři z nich jsou Romové, a kromě Tomáše Bystrého, který žurnalistiku vystudoval na univerzitě, začínali s prací novináře úplně od píky. Richard Samko a Patrik Banga tak mohou pro nové romské adepty o novinařinu představovat vzor, důkaz, že "když se chce, tak to jde".

Nejmladší z účastníků, nadějný Alexandr Pačan z Ostravy se podělil o své dojmy: "Teda, není to nic jednoduchého. Snad poprvé v životě se mi stalo, že jsem se zakoktal. Dobré je, že dostáváme návod, jak na to, a hned si můžeme ověřit, jestli jsme to pochopili," říká o hodnocení zadaných úkolů přísnými lektory Alex.

Romský pohled na realitu kolem nás v stále znatelně chybí

Co vše je potřebné pro získání backgroundu, o neutrálním postoji pisatele zprávy, který by měl dát prostor pro vyjádření všem stranám konfliktu, jak se zbavit subjektivního vnímání situace, co je to titulková věta, jak vytvořit titulek, jak vyhledat potřebné informace ad. si kurzisté vštípili i prakticky. "Zadané úkoly zpracovali tu s větším, tu s menším úspěchem, nicméně každá zkušenost, každá chyba je pro ně dobrá, neboť se na ní mohou naučit, jak to příště napsat správně," říká jeden z lektorů Tomáš Bystrý.

Účastníky nyní čeká letní setkání s Richardem Samkem, který je zasvětí do práce televizního reportéra. A na podzim první skutečná práce v terénu.

Projekt Mediální trénink pro romské zájemce o práci novináře se může uskutečnit díky podpoře nadace Bader Philantrophy.

Přečteno: 909x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, ROMEA, škola, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo