romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mediální trénink nabídl účastníkům setkání s profesionálními romskými novináři

29.6.2016 14:43
Školení mladých Romů, zájemců o novinářskou práci (FOTO: Lenka Jandáková, Romea.cz)
Školení mladých Romů, zájemců o novinářskou práci (FOTO: Lenka Jandáková, Romea.cz)

V polovině května se do Prahy sjeli romští zájemci o novinařinu, aby o svém zaujetí pro tuto oblast přesvědčili čtyři erudované novináře. V porotě, která hodnotila jejich jazykovou připravenost, všeobecný přehled, předpoklady pro práci s textem a hlavně motivaci věnovat se práci v médiích, zasedli Michal Komárek, Richard Samko, Patrik Banga a Tomáš Bystrý.

11 účastníků kurzu se od konce května každou druhou sobotu věnovalo úplným základům, neboť nikdo z nich dosud žádné zkušenosti s psaním pro média neměl. Cílem mediálního tréninku je totiž připravit jeho účastníky tak, aby mohli absolvovat stáž v newsroomu českých deníků, rozhlasu a televize.

Co by měl umět každý adept práce v médiích

Zpráva, zpravodajský rozhovor, reportáž, blog ‒ se základními pravidly, kterými se musí řídit každý novinář, seznámili účastníky kurzu profesionálové, kteří mají bohaté zkušenosti s minoritními tématy. Tři z nich jsou Romové, a kromě Tomáše Bystrého, který žurnalistiku vystudoval na univerzitě, začínali s prací novináře úplně od píky. Richard Samko a Patrik Banga tak mohou pro nové romské adepty o novinařinu představovat vzor, důkaz, že "když se chce, tak to jde".

Nejmladší z účastníků, nadějný Alexandr Pačan z Ostravy se podělil o své dojmy: "Teda, není to nic jednoduchého. Snad poprvé v životě se mi stalo, že jsem se zakoktal. Dobré je, že dostáváme návod, jak na to, a hned si můžeme ověřit, jestli jsme to pochopili," říká o hodnocení zadaných úkolů přísnými lektory Alex.

Romský pohled na realitu kolem nás v stále znatelně chybí

Co vše je potřebné pro získání backgroundu, o neutrálním postoji pisatele zprávy, který by měl dát prostor pro vyjádření všem stranám konfliktu, jak se zbavit subjektivního vnímání situace, co je to titulková věta, jak vytvořit titulek, jak vyhledat potřebné informace ad. si kurzisté vštípili i prakticky. "Zadané úkoly zpracovali tu s větším, tu s menším úspěchem, nicméně každá zkušenost, každá chyba je pro ně dobrá, neboť se na ní mohou naučit, jak to příště napsat správně," říká jeden z lektorů Tomáš Bystrý.

Účastníky nyní čeká letní setkání s Richardem Samkem, který je zasvětí do práce televizního reportéra. A na podzim první skutečná práce v terénu.

Projekt Mediální trénink pro romské zájemce o práci novináře se může uskutečnit díky podpoře nadace Bader Philantrophy.

Přečteno: 912x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, ROMEA, škola, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo