romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mediální trénink nabídl účastníkům setkání s profesionálními romskými novináři

29.6.2016 14:43
Školení mladých Romů, zájemců o novinářskou práci (FOTO: Lenka Jandáková, Romea.cz)
Školení mladých Romů, zájemců o novinářskou práci (FOTO: Lenka Jandáková, Romea.cz)

V polovině května se do Prahy sjeli romští zájemci o novinařinu, aby o svém zaujetí pro tuto oblast přesvědčili čtyři erudované novináře. V porotě, která hodnotila jejich jazykovou připravenost, všeobecný přehled, předpoklady pro práci s textem a hlavně motivaci věnovat se práci v médiích, zasedli Michal Komárek, Richard Samko, Patrik Banga a Tomáš Bystrý.

11 účastníků kurzu se od konce května každou druhou sobotu věnovalo úplným základům, neboť nikdo z nich dosud žádné zkušenosti s psaním pro média neměl. Cílem mediálního tréninku je totiž připravit jeho účastníky tak, aby mohli absolvovat stáž v newsroomu českých deníků, rozhlasu a televize.

Co by měl umět každý adept práce v médiích

Zpráva, zpravodajský rozhovor, reportáž, blog ‒ se základními pravidly, kterými se musí řídit každý novinář, seznámili účastníky kurzu profesionálové, kteří mají bohaté zkušenosti s minoritními tématy. Tři z nich jsou Romové, a kromě Tomáše Bystrého, který žurnalistiku vystudoval na univerzitě, začínali s prací novináře úplně od píky. Richard Samko a Patrik Banga tak mohou pro nové romské adepty o novinařinu představovat vzor, důkaz, že "když se chce, tak to jde".

Nejmladší z účastníků, nadějný Alexandr Pačan z Ostravy se podělil o své dojmy: "Teda, není to nic jednoduchého. Snad poprvé v životě se mi stalo, že jsem se zakoktal. Dobré je, že dostáváme návod, jak na to, a hned si můžeme ověřit, jestli jsme to pochopili," říká o hodnocení zadaných úkolů přísnými lektory Alex.

Romský pohled na realitu kolem nás v stále znatelně chybí

Co vše je potřebné pro získání backgroundu, o neutrálním postoji pisatele zprávy, který by měl dát prostor pro vyjádření všem stranám konfliktu, jak se zbavit subjektivního vnímání situace, co je to titulková věta, jak vytvořit titulek, jak vyhledat potřebné informace ad. si kurzisté vštípili i prakticky. "Zadané úkoly zpracovali tu s větším, tu s menším úspěchem, nicméně každá zkušenost, každá chyba je pro ně dobrá, neboť se na ní mohou naučit, jak to příště napsat správně," říká jeden z lektorů Tomáš Bystrý.

Účastníky nyní čeká letní setkání s Richardem Samkem, který je zasvětí do práce televizního reportéra. A na podzim první skutečná práce v terénu.

Projekt Mediální trénink pro romské zájemce o práci novináře se může uskutečnit díky podpoře nadace Bader Philantrophy.

Přečteno: 907x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, ROMEA, škola, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo