romea - logo
26. října 2020 (pondělí)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mediální trénink nabídl účastníkům setkání s profesionálními romskými novináři

29.6.2016 14:43
Školení mladých Romů, zájemců o novinářskou práci (FOTO: Lenka Jandáková, Romea.cz)
Školení mladých Romů, zájemců o novinářskou práci (FOTO: Lenka Jandáková, Romea.cz)

V polovině května se do Prahy sjeli romští zájemci o novinařinu, aby o svém zaujetí pro tuto oblast přesvědčili čtyři erudované novináře. V porotě, která hodnotila jejich jazykovou připravenost, všeobecný přehled, předpoklady pro práci s textem a hlavně motivaci věnovat se práci v médiích, zasedli Michal Komárek, Richard Samko, Patrik Banga a Tomáš Bystrý.

11 účastníků kurzu se od konce května každou druhou sobotu věnovalo úplným základům, neboť nikdo z nich dosud žádné zkušenosti s psaním pro média neměl. Cílem mediálního tréninku je totiž připravit jeho účastníky tak, aby mohli absolvovat stáž v newsroomu českých deníků, rozhlasu a televize.

Co by měl umět každý adept práce v médiích

Zpráva, zpravodajský rozhovor, reportáž, blog ‒ se základními pravidly, kterými se musí řídit každý novinář, seznámili účastníky kurzu profesionálové, kteří mají bohaté zkušenosti s minoritními tématy. Tři z nich jsou Romové, a kromě Tomáše Bystrého, který žurnalistiku vystudoval na univerzitě, začínali s prací novináře úplně od píky. Richard Samko a Patrik Banga tak mohou pro nové romské adepty o novinařinu představovat vzor, důkaz, že "když se chce, tak to jde".

Nejmladší z účastníků, nadějný Alexandr Pačan z Ostravy se podělil o své dojmy: "Teda, není to nic jednoduchého. Snad poprvé v životě se mi stalo, že jsem se zakoktal. Dobré je, že dostáváme návod, jak na to, a hned si můžeme ověřit, jestli jsme to pochopili," říká o hodnocení zadaných úkolů přísnými lektory Alex.

Romský pohled na realitu kolem nás v stále znatelně chybí

Co vše je potřebné pro získání backgroundu, o neutrálním postoji pisatele zprávy, který by měl dát prostor pro vyjádření všem stranám konfliktu, jak se zbavit subjektivního vnímání situace, co je to titulková věta, jak vytvořit titulek, jak vyhledat potřebné informace ad. si kurzisté vštípili i prakticky. "Zadané úkoly zpracovali tu s větším, tu s menším úspěchem, nicméně každá zkušenost, každá chyba je pro ně dobrá, neboť se na ní mohou naučit, jak to příště napsat správně," říká jeden z lektorů Tomáš Bystrý.

Účastníky nyní čeká letní setkání s Richardem Samkem, který je zasvětí do práce televizního reportéra. A na podzim první skutečná práce v terénu.

Projekt Mediální trénink pro romské zájemce o práci novináře se může uskutečnit díky podpoře nadace Bader Philantrophy.

Přečteno: 918x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, ROMEA, škola, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo