romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Města si pochvalují práci domovníků v problémových oblastech

Praha, 9.10.2013 11:17, (ROMEA)
Břeclav (FOTO: Wikimedia Commons).
Břeclav (FOTO: Wikimedia Commons).

V pěti místech České republiky funguje od 1. července 2013 celkem 17 domovníků s pomocí finanční dotace Ministerstva vnitra na Program prevence kriminality. Pilotní projekt Domovník – preventista je zkoušen v Rotavě, Obrnicích, Orlové, Frýdku-Místku a v Břeclavi. Domovníci jsou zaměstnání na 50 hodin měsíčně a dostávají 4 tisíce korun.

"Projektový záměr „Domovník – preventista“ je přímou odpovědí na stávající potřeby obcí zvýšit bezpečnost a veřejný pořádek, posílit osobní odpovědnost občanů za dodržování bezpečnostních standardů, společenských norem a nastolit systém opatření v rámci triády situační prevence kriminality: bezpečný občan – bezpečný dům – bezpečná lokalita," uvádí se na stránkách Ministerstva vnitra.

Pilotní projekt je zatím plánovaný do konce roku a města si jejich práci chválí. "Jsme s nimi spokojeni," uvedl podle serveru iDNES.cz starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.

Domovník je zodpovědný za pořádek a bezpečnost v domě a v jeho okolí. "Udělal jsem rozpis a dohlížím na to, aby nájemníci uklidili, umývali dveře, okna, počmárané zdi. Když někdo neposlechne, přivolám městskou policii," popsal svou práci pro iDNES.cz jeden z domovníků Jaroslav Danihel z Břeclavi, který je zároveň i romským koordinátor.

Emílie Koplová, domovnice z Orlové, s pomocí strážníků vyhání z domu například bezdomovce, kteří se do vchodu opakovaně snaží dostat i několikrát za týden. "Někdy bezdomovce vyháním i dvakrát do týdne, jindy je celý týden klid. Sice máme zamčeno, ale oni zazvoní, řeknou, že zapomněli klíče, a někdo je pustí. Strážníci tu jsou do deseti minut a bezdomovce si odvedou," řekla serveru iDNES.cz Koplová.

Na ministerstvu vnitra v současnosti probíhá vyhodnocení práce domovníků, v prosinci se pak rozhodne, zda program bude pokračovat i v roce 2014.

ryz, iDNES.cz
Přečteno: 557x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ministerstvo vnitra, Bezpečnost, ProjektyHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo