romea - logo
22. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Moravská Ostrava a Přívoz proti lidem z Přednádraží opět přitvrdila

Ostrava, 10.10.2012 10:12, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
Pracovníci technických služeb začali 10. října ráno zahrazovat v ostravském ghettu Přednádraží zchátralé domy výstražnými páskami. Doplňují je cedule se zákazem vstupu. (FOTO: Patrik Banga)
Pracovníci technických služeb začali 10. října ráno zahrazovat v ostravském ghettu Přednádraží zchátralé domy výstražnými páskami. Doplňují je cedule se zákazem vstupu. (FOTO: Patrik Banga)

Pracovníci technických služeb začali dnes ráno zahrazovat v ostravském ghettu Přednádraží domy výstražnými páskami. Doplňují je cedule se zákazem vstupu. Důvodem je prý skutečnost, že vlastník objektů nezajistil domy proti vniknutí, tvrdí mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková. V lokalitě stále žije téměř 50 lidí, včetně dětí. Jsou mezi nimi především Romové. Podle stavebního úřadu nejsou domy údajně vhodné k bydlení a hrozí, že by se mohly zřítit.

"Postupně budou takto zahrazeny všechny vstupy do objektů, a to včetně dveří. Páskami budou ohrazeny i domy, které jsou i přes nesouhlas úřadu stále obydlené," uvedla Pondělíčková s tím, že označení domů výstražnými páskami nařídil stavební úřad. Kromě pásek se u domu objevují i cedule s nápisem: Zákaz vstupu. Nebezpečí úrazu. "Nadále dochází k devastaci domů, narušování statiky a lidé, kteří zde bydlí nebo docházejí, tak činí na vlastní nebezpečí," doplnila Pondělíčková.

"Je to jen teátr pro média. Úřady chtějí jen vrhnout špatné světlo na mě a na Přednádraží. Kdyby chtěly domy skutečně zajistit proti vniknutí, tak by zabetonovaly vchody a zabednily okna. Ne že kolem domů natáhnou igelitovou pásku a ještě si k tomu pozvou televizi," zlobí se Oldřich Roztočil, majitel domů.

Úřad opakovaně vyzýval obyvatele, aby zchátralé domy opustili. Řada z nich to však stále odmítá. Původně zde bydlelo okolo 200 nájemníků. Podle Pondělíčkové do lokality denně dochází sociální pracovníci, kteří se lidem snaží pomoci. Některým zajistili bydlení v ubytovnách nebo Domu na půl cesty. Rodinám, které splnily podmínky, byly přiděleny dva městské byty.

"Zahrazování domů ,z bezpečnostních důvodů´ považujeme za alibistické gesto ze strany městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a za pokračující nátlak na obyvatele Přednádraží. Z našeho pohledu stále platí, že město se má o své obyvatele v nouzi starat a ne jim přitěžovat, byť ho k tomu žádná zákonná povinnost nenutí. Pomoc vlastním obyvatelům očekáváme dvojnásob od města, které se přihlásilo k programu sociální inkluze. Ten je k řešení podobných problémů přímo určen," sdělil serveru Romea.cz Petr Hauzírek z iniciativy SOS Přednádraží.

Podle iniciativy by se politici měli zasadit o důstojné a přijatelné řešení celé situace. Domy by podle výzvy měly být uvedeny do obyvatelného stavu. "A to zejména opravou kanalizace, jejímž spolumajitelem je město Ostrava a za jeho stav tedy zodpovídá, a dále opětovným spuštěním dodávek pitné vody a elektřiny," uvádí se ve výzvě SOS Přednádraží.

Město Ostrava však už v minulosti odmítlo, že by bylo majitelem nefunkční kanalizace. Naopak se domnívá, že by mohla být ve vlastnictví státu (Českých drah), a k Okresnímu soudu v Ostravě proto podalo určovací žalobu.

Vůči lidem z Přednádraží a těm, kteří jim pomáhají, přitvrdila městská část Moravská Ostrava a Přívoz již po několikáté.Sdružení Vzájemné soužití například dala výpověď ze dvou nebytových prostor. V jednom sídlí hlavní kancelář sdružení, ve druhém jeho sociálně-právní poradna.

Podle předsedy Kumara Vishwanathana vy toto sdružení nerado o stávající, dobře položené prostory přišlo, protože jsou pro jeho činnost důležité. Leží totiž u ostravského Úřadu práce. „I proto se na naši sociálně-právní poradnu již jedenáctým rokem obracejí lidé z celé Ostravy, protože to k nám mají z úřadu práce kousek,“ řekl Vishwanathan serveru Romea.cz.

Výpověď je podle něj účelová. „Mám pocit, že jde o útok na svobodu slova a projevu, že se k nám rada Moravské Ostravy a Přívozu tak trochu chová, jako se k lidem chovala předlistopadová moc. Jakoby se nás snažili umlčet či donutit k tomu, abychom byli poslušní vůči politickým a ekonomickým zájmům. My jsme však součástí občanské společnosti a na něco takového přistoupit nemůžeme. Vždy se zastaneme lidí v nouzi. Nyní čekáme na odpověď rady městského obvodu. A pokud nebude dostačující, zvažujeme řešení právní cestou,“ uvedl Kumar Vishwanathan.

Webová stránka iniciativy SOS Přednádraží.
Webová stránka sdružení Vzájemné soužití

Přečteno: 1496x
 

Kam dál:

Štítky:  

Přednádraží, Bydlení, Ostrava, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocněníCOVID-19 podvod, jak ta nemoc je smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo