romea - logo
21. července 2019 (neděle)
svátek má Vítězslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Městský soud v Praze navrhl Ústavnímu soudu, aby zrušil rozhodnutí o amnestii

Praha/Brno, 24.1.2013 10:33, (ROMEA)
Repro FOTO: Česká televize
Repro FOTO: Česká televize

Ústavnímu soudu byl doručen návrh Městského soudu v Praze na zrušení rozhodnutí prezidenta republiky o amnestii. Informuje o tom Ústavní soud na svých stránkách.

Městský soud v Praze vedl trestní řízení ve věci, na niž se podle jeho názoru vztahuje vyhlášená amnestie. Trestní řízení přerušil a navrhl Ústavnímu soudu zrušení rozhodnutí prezidenta republiky o amnestii. Navrhovatel uvádí, že podle jeho názoru nebylo napadené rozhodnutí přijato řádným procesním postupem a porušuje také rovnost účastníků soudního řízení a základní právo vlastnit majetek.

Pro případ, že Ústavní soud neshledá důvody pro zrušení celého rozhodnutí, navrhuje Městský soud v Praze alternativně výrok tak, aby byl zrušen alespoň čl. II rozhodnutí prezidenta republiky o amnestii. Tento článek nejvíce pobouřil odborníky i laiky, protože se týká zastavení soudního projednávání tunelářských a rozkrádacích kauz.

Návrh na zrušení tohoto článku amnestie podala před deseti dny jménem třiceti senátorů i Alena Gajdůšková, místopředsedkyně Senátu.

Celý text návrhu Městského soudu v Praze čtěte zde.

Přečteno: 431x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Amnestie, Ústavní soud, KlausHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo