romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Městský soud v Praze navrhl Ústavnímu soudu, aby zrušil rozhodnutí o amnestii

Praha/Brno, 24.1.2013 10:33, (ROMEA)
Repro FOTO: Česká televize
Repro FOTO: Česká televize

Ústavnímu soudu byl doručen návrh Městského soudu v Praze na zrušení rozhodnutí prezidenta republiky o amnestii. Informuje o tom Ústavní soud na svých stránkách.

Městský soud v Praze vedl trestní řízení ve věci, na niž se podle jeho názoru vztahuje vyhlášená amnestie. Trestní řízení přerušil a navrhl Ústavnímu soudu zrušení rozhodnutí prezidenta republiky o amnestii. Navrhovatel uvádí, že podle jeho názoru nebylo napadené rozhodnutí přijato řádným procesním postupem a porušuje také rovnost účastníků soudního řízení a základní právo vlastnit majetek.

Pro případ, že Ústavní soud neshledá důvody pro zrušení celého rozhodnutí, navrhuje Městský soud v Praze alternativně výrok tak, aby byl zrušen alespoň čl. II rozhodnutí prezidenta republiky o amnestii. Tento článek nejvíce pobouřil odborníky i laiky, protože se týká zastavení soudního projednávání tunelářských a rozkrádacích kauz.

Návrh na zrušení tohoto článku amnestie podala před deseti dny jménem třiceti senátorů i Alena Gajdůšková, místopředsedkyně Senátu.

Celý text návrhu Městského soudu v Praze čtěte zde.

Přečteno: 435x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Amnestie, Ústavní soud, KlausHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo