romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mezi demonstranty, kteří budou v Praze 17. listopadu protestovat proti vládním opatřením, budou opět neonacisté

11.11.2020 10:59
Demonstrace proti vládním nařízením 18. 10. 2020 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Demonstrace proti vládním nařízením 18. 10. 2020 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Mezi demonstranty, kteří budou příští týden (17. listopadu) protestovat proti vládním opatřením ohledně pandemie koronaviru, budou opět i neonacisté. Upozornil na to server Manipulátoři.cz.

Propaganda na neonacistický způsob

Je na čase vzít naši zemi zpět. Občané, živnostníci, lékaři, právníci, hasiči, studenti, senioři, pojďme to společně zastavit,“ hlásí plakát, který zveřejnila facebooková stránka Boj pokračuje a uvedla jej těmito slovy: "Čas na změnu přichází!!! ... Společně proti totalitním praktikám vlády!!! Proti lžidokracii!!! Postavme se neomarxistické vládě chaosu a lžím!!!"

Výraz "lžidokracie" je mezi neonacisty oblíbený. Použila jej mimo jiné i Dělnická strana (DS) na jednom ze svých předvolebních plakátů. DS byla posléze rozpuštěna Nejvyšším správním soudem jako strana neonacistická a navazující na Hitlerům nacismus. Poté její členové přešli pod již vytvořenou značku Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Již v roce 2010 upozornil server Romea.cz, že Dělnická strana přebírá symboly od Hitlerových nacistů, což se týká i zmíněného předvolebního plakátu této strany.
 

Stránka "Boj pokračuje" se hlásí k webu Národně vzdělávací institut, což je už dlouhé roky semeniště nacistické a antisemitské literatury, včetně Mein Kampfu a známého protižidovského falzifikátu Protokoly sionských mudrců, a dalších dezinformací v podobě popírání holocaustu apod. Je také spojen s neonacistickou činností.

Například v roce 2007 tento web zveřejnil „Částečný seznam Židů a židovských míšenců v politice ČSFR, ČR a SR po roce 1989". Dal místo i pamafletu Jiřího Gaudina s názvem „Konečné řešení otázky cikánské v Českých zemích", v němž autor navrhuje vystěhování Romů z České republiky.

Chuligáni a náckové

Neonacisté včetně tvrdého jádra fotbalových chuligánů, na minulé demonstraci proti vládním opatřením na pražském Staroměstském náměstí vyvolali bitku, při níž mj. zranili několik policistů. Jejich počínání provázely dezinformace, že konflikt začala česká policie. Podle všech videí dostupných na síti, včetně videí účastníků bitky, však rvačku začali přítomní fotbaloví chuligáni napadením jedné z policistek.

Podle expertky na českou extremistickou scénu a absolventky policejní akademie Barbory Vegrichtové šlo o typický střet s extremistů s policisty, tak jak je Česká republika zažila v devadesátých letech nebo v první dekádě nového tisíciletí. 

"Oděvní symbolika a hesla měla u části účastníků nenávistný charakter, který je běžně užívaný zejména krajně pravicovou extremistickou scénou, hooligans anebo obdobnými kriminálními subkulturami. Celková dynamika střetu, požívání alkoholu, dehonestace, napadání policistů, házení předmětů a další verbální a neverbální útoky jsou charakteristické pro tyto stiuace," uvedla Vegrichtová.

Propojení fotbalových hooligans s extremistickou scénou má podle ní v českém prostředí již historické kořeny, a to zejména s pravicovými extremisty, ať již formou členství v těchto strukturách nebo neformálně sdílením stejných názorů a idejí, zejména s rasistickým, xenofobním nebo antisemitským podtextem, ať již během demonstrací, v užívané symbolice nebo na sociálních sítích.

Přečteno: 655x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Antisemitismus, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo