romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mezinárodní den Romů 2016: Přehled akcí

5.4.2016 10:52
Romská vlajka
Romská vlajka

Již tento pátek 8. dubna slaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů (MDR). Slavnostní den je připomínkou historicky prvního světového kongresu Mezinárodní romské unie, který se konal ve Velké Británii v roce 1971. Během tohoto shromáždění se účastníci usnesli na podobě romské vlajky a romské hymny. V České republice se MDR slaví od 90. let a i letošní ročník oslav proběhne na celé řadě míst po celé republice.

Server Romea.cz vám přináší přehled toho nejzajímavějšího, co se bude ve spojení s MDR dít. V případě, že víte o dalších akcích, budeme rádi, pokud nám napíšete na romea@romea.cz.

Praha - Studentská pocta romským osobnostem

MDR 2016_plakat.png

Romské sdružení ARA ART již podruhé pořádá oslavy Mezinárodního dne Romů, tentokrát s tématem Pocta neviditelným. Paťiv (úcta) se bude vzdávat mladým Romům, kteří narušují zažité stereotypy panující v české společnosti. Představeni budou zástupci mladých Romů, kteří ve svých oborech stojí na pomyslném počátku cesty, ale přesto už se dokázali prosadit a popřít tak panující teze o věčně problematických, nepřizpůsobivých a nezaměstnatelných.

Slavnostní večer k MDR proběhne v holešovickém divadle LaFabrika (Komunardů 30, 170 00 Praha 7) a bude doprovozen hudebním programem. Vystoupí mimo jiné Gejza Horváth, Antonín Gondolán, Marta Balážová, Gitana, Radek Bagár, Funky brothers, Jan Bendig, Miro Bartoš a mnoho dalších. Celý večer bude přenášen on-line na You Tube kanále ARA ART.

 • Kdy: 8. dubna od 19:30 
 • Kde: pražské divadlo La Fabrika
Vstupenky: v předprodeji divadla La Fabrika

Brno

Koncerty tradiční i současné romské hudby, módní přehlídky, workshopy pro děti, taneční vystoupení, věštkyně, ochutnávky romské kuchyně nebo debata na Masarykově univerzitě. Letošní oslavy Mezinárodního dne Romů opět proběhnou společně s Týdnem romské hrdosti v Brně. Ty vyvrcholí v pátek 8. dubna na náměstí Svobody. "Mezinárodní den Romů je totiž pro nás velký svátek, zároveň ale také příležitost otevřít svou kulturu a aktuální témata i široké veřejnosti. Jsme proto opravdu rádi, že se letos podařilo připravit tak nabitý program," uvedla k akci Alica Sigmund Heráková z Muzea romské kultury v Brně.

 • Kdy: 8. dubna 
- od 12:00 Oslavy Mezinárodního Dne Romů, ochutnávky tradičního romského jídla, věštění budoucnosti, seznámení s romskou literaturou, historií a kulturou
- od 14:30 Začátek programu na hlavním pódiu, módní přehlídky tradičních romských oděvů a značky Gypsy mama, taneční vystoupení Pirož Rouža, hudební vystoupení eskupení Amaro records a tradiční cimbálovky pod vedením Viliama Oračka a koncert populárního romského muzikanta Tomáše Botla
Volné vstupy do Stálé expozice i výstavy romarising V4

Informace o programu Týdne romské hrdosti naleznete ZDE.

Praha 3 - Žižkov

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2016 v Praze Buči, z. s., pod záštitou Úřadu městské části Praha 3 pořádá v pátek 8. dubna od 18.00 benefiční koncert, jehož výtěžek půjde na vzdělávání sociálně potřebných. Těšit se můžete na Manusha, Buči Marcinovci, Gypsy Byl, dětský taneční soubor Buči Jagory, Kasvuretti band, či Antonína Gondolána.

Praha 5 – Stodůlky

V sále Spolkového domu v Praze 5 Stodůlkách se bude 8. dubna konat charitativní kulturní akce k Mezinárodnímu dni Romů. Od 14 do 17 hodin je připraven program pro děti a vystoupení romských tanečních souborů a od 20 hodin začne romská zábava. K tanci a poslechu budou hrát Gipsy Kubo. Akci pořádá Romská demokratická strana.

Část z výtěžku bude věnována Fakultní nemocnici Motol na transplantaci kostní dřeně a také pro Jedličkův ústav handicapovaným dětem.

 • Kdy: 8. dubna od 14 hodin
 • Kde: Spolkový dům, K Vidouli 727, Praha 5 - Stodůlky
 • Vstupné: děti a mládež zdarma, dospělí 50Kč, večerní zábava: 150kč
 

Praha 14

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2016 v Praze SP Černý Most s. r. o. pořádá 9. 4. 2016 koncert v rámci oslav Mezinárodního dne Romů a v rámci letošního pravidelného setkání kultur. Večerem bude provázet Richard Samko.Vstupné zdarma!

Vystoupí:  Funky Brothers, Five-Band Bílina, Dos Cubanas
Kde: Kulturní dům Kyje, Šimanovské ulici 47, Praha 9.
Kdy: 19:00 hod.

Olomouc

Oslavy Mezinárodního dne Romů v Olomouci připravuje Společenství Romů na Moravě ve spolupráci s Charitou Olomouc a Magistrátem města Olomouce za finančního přispění Statutárního města Olomouce. Budou se konat v Letním kinu Hoblina v pátek 8. 4. od 14 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na taneční vystoupení: Ternore, Terne čaja (SRNM Olomouc), Khale jakha (Charita Olomouc), Jilore (Charita Přerov), Kudy-Kam (Podané ruce Olomouc), Jagori, Karika (MMOl Olomouc). K poslechu i tanci zahrají hudební skupiny: Gipsy MIX SRNM Olomouc, Gipsy Bacht, Gipsy Náklo, Somsi Jiří, Rytmus-Olomouc

Jihlava

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2016 v JihlavěKaždoroční akci "Týden romské kultury" pořádá v Jihlavě projektová skupina Sedm srdcí Vyšší odborné školy sociální Jihlava o. p. s. Oslavy zahájila v jihlavské Oblastní galerii včerejší vernisáž fotografií zapůjčených Muzeem romské kultury. Dnes se od 18.00 koná v čajovně Kuba a Pařízek filmový večer – promítání dokumentů s romskou tematikou. Ve středu 6. 4 v 15:00 se v kině Dukla v Jihlavě uskuteční přednáška na Téma inkluzivní vzdělávání. Přednášku určenou studentům povede PhDr. Zdeňka Vaňková. Středeční program bude pokračovat v CHILLI Baru Hudebním večírkem, o který se postarají romští interpreti, např. Dee Kay a Tylia Melody. Celý týden vyvrcholí v pátek na Masarykově náměstí od 15 hodin, kdy začne hudební festival nazvaný Lačho ďives, Jihlavo! „Přijďte si s námi zazpívat, zatančit a udělat si příjemné páteční odpoledne plné zábavy s menším pohoštěním,“ lákají pořadatelé.

 • Kdy: 8. dubna od 15.00
 • Kde: Masarykovo náměstí, Jihlava,

Doprovodný program se uskuteční v: Kino Dukla, Chilli Bar

Nový Jičín

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2016 v Novém Jičíně.Každoroční akci "Týden romské kultury" pořádá v Jihlavě projektová skupina V Novém Jičíně se rovněž pořádá Mezinárodní den Romů, a to v Čajovně Archa. V pátek od 16 hodin můžete přijít na přednášku o dějinách Romů, fotografickou i výtvarnou výstavu (ta bude k vidění v Café Martin), ale také ochutnávku romského jídla. Připraven bude romský fotoateliér s Karolínou, v němž se budete moct nechat vyfotit v tradičním romském kroji. Ten si také budete moci zakoupit. Od 18. hodin začne promítání filmu v Café Martin a v od 19. hodin v Coffee music baru zahrají Triangl band a zatančí Cikne čhave.

České Budějovice

Chcete znát romskou vlajku, hymnu, historii…? Pak tedy přijměte pozvání Salesiánského střediska mládeže a Městské charity České Budějovice na akci „Mezinárodní den Romů“.
Akce se uskuteční za podpory Krajského úřadu Jihočeského kraje na zahradě Salesiánského střediska mládeže (Emy Destinové 1) v sobotu 9. 4. 2016 od 14:00 do 16:30 hod.
Pro návštěvníky budou připraveny vystoupení romských hudebníků, výstava vyšívaných obrazů Markéty Šestákové, hry a soutěže pro děti, občerstvení atd.

Mělník

V sobotu 16. dubna se v Mělníku bude konat festival na počest MDR nazvaný Den Romů. Zahrají kapely a DJ z Mělníka a okolí (Imrich Červeňák, Gipsy Bily, Imperio, Somnakune čerhaja z Roudnice nad Labem, kapela Mixes z Mělníka, Awer Roma z Neratovic, ), zatančí dětský soubor Čercheničky z Kolína. Pořádá MTS Bolvan.
 • Kdy: 16. dubna od 14.00 do 19.00
 • Kde: Bar Liďák, Mělník (Nová 209)

Rýmařov

V Rýmařově připravuje oslavy MDR Společenství Romů na Moravě za finančního přispění Moravskoslezského kraje. Budou se konat v sále Základní umělecké školy ve čtvrtek 7. 4. od 11 h. Dozvíte se o historii a současnosti mezinárodních romských tradic, v diskuzi se představí Ing. Karel Holomek, romský aktivista a Bc. Lucie Faronová, romská koordinátorka města Rýmařova. Své umění předvedou taneční soubory Ternore (SRNM Olomouc), Jagori a Karika (MMOl) a hudební skupina MIX ze SRNM Olomouc.

 • Kdy: 7. dubna od 11 hodin
 • Kde: Sál ZUŠ, Čapkova 6, Rýmařov

Ostrava

Ve třech ostravských nízkoprahových klubech pro děti a mládež - komunitních centrech Liščina, Zárubek a Hrušov připravila nezisková organizace Vzájemné soužití ve spolupráci s místními obyvateli zajímavý kulturní program. Na Liščině a v Hrušově předvedou děvčata tradiční romské tance. Na Zárubku mohou návštěvníci ochutnat tradiční romská jídla a hlasovat pro to nejchutnější v soutěži „Romská vařečka“. Ve všech lokalitách budou zároveň probíhat soutěže pro děti a dospělé a zatancujeme si na romskou hudbu.

 • Kdy: 8. dubna od 14 hodin na Zárubku, od 15 hodin na Liščině a v Hrušově
 • Kde: Komunitní centra, Liščina – Sodná 25, Zárubek – Zárubecká 16, Hrušov – Riegrova 9, Slezská Ostrava

Přečteno: 3766x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Kultura, Akce, Mezinárodní den Romů 2016HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo