romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mezinárodní den Romů: V Teplicích proběhly Dny romské kultury

Teplice, 9.4.2013 12:53, (ROMEA)
Oslavy Mezinárodního dne Romů 2013 v Teplicích.
Oslavy Mezinárodního dne Romů 2013 v Teplicích.

Přes 80 účastníků se zapojilo do oslav Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna v Teplicích. Od 2. do 4. dubna měly děti i jejich rodiny možnost přidat se k výtvarnému, kuchařskému a tanečnímu workshopu. Vzhledem k nepříznivému počasí byl závěrečný Multikulturní den přeložen na pátek 10. května 2013. Akci pořádalo Salesiánské středisko Štěpána Trochty.

„Bylo to nádherné, seznámili jsme se s novými lidmi a vyměnili si všechny naše taneční dovednosti,“ svěřuje se šestnáctiletý Milan, jeden z účastníků oslav. Největší úspěch sklidil taneční workshop „av the khelel“ (v překladu z romštiny „pojď tančit“), který přilákal 81 účastníků. Zapojily se taneční soubory Evy Bundové a Milana Tomkoviče z Duchcova, taneční soubor Doroty Holubové z Trnovan-Teplic a taneční soubor Stanislavy Schöpkové ze Salesiánského střediska Štěpána Trochty.

„Atmosféra na všech workshopech byla výborná, těšíme se už na závěrečnou galaakci a tancování na dvoře našeho střediska,“ shrnuje své pocity hlavní organizátorka, Amálie Holubová. Tento Multikulturní den jako vyvrcholení třídenního festivalu byl vzhledem k chladnému počasí přeložen na pátek 10. května 2013. Kromě výstupů z předcházejících workshopů se návštěvníci mohou těšit na hudební vystoupení, nebude chybět čardáš, španělský tanec, romská hymna na saxofon v podání Ondřeje Gizmana a také hry a soutěže pro děti.

Jana Švecová, Salesiánské středisko Štěpána Trochty
Přečteno: 476x
 

Kam dál:

Štítky:  

Teplice, Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo