romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mezinárodní den Romů: V Teplicích proběhly Dny romské kultury

Teplice, 9.4.2013 12:53, (ROMEA)
Oslavy Mezinárodního dne Romů 2013 v Teplicích.
Oslavy Mezinárodního dne Romů 2013 v Teplicích.

Přes 80 účastníků se zapojilo do oslav Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna v Teplicích. Od 2. do 4. dubna měly děti i jejich rodiny možnost přidat se k výtvarnému, kuchařskému a tanečnímu workshopu. Vzhledem k nepříznivému počasí byl závěrečný Multikulturní den přeložen na pátek 10. května 2013. Akci pořádalo Salesiánské středisko Štěpána Trochty.

„Bylo to nádherné, seznámili jsme se s novými lidmi a vyměnili si všechny naše taneční dovednosti,“ svěřuje se šestnáctiletý Milan, jeden z účastníků oslav. Největší úspěch sklidil taneční workshop „av the khelel“ (v překladu z romštiny „pojď tančit“), který přilákal 81 účastníků. Zapojily se taneční soubory Evy Bundové a Milana Tomkoviče z Duchcova, taneční soubor Doroty Holubové z Trnovan-Teplic a taneční soubor Stanislavy Schöpkové ze Salesiánského střediska Štěpána Trochty.

„Atmosféra na všech workshopech byla výborná, těšíme se už na závěrečnou galaakci a tancování na dvoře našeho střediska,“ shrnuje své pocity hlavní organizátorka, Amálie Holubová. Tento Multikulturní den jako vyvrcholení třídenního festivalu byl vzhledem k chladnému počasí přeložen na pátek 10. května 2013. Kromě výstupů z předcházejících workshopů se návštěvníci mohou těšit na hudební vystoupení, nebude chybět čardáš, španělský tanec, romská hymna na saxofon v podání Ondřeje Gizmana a také hry a soutěže pro děti.

Jana Švecová, Salesiánské středisko Štěpána Trochty
Přečteno: 486x
 

Kam dál:

Štítky:  

Teplice, Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo