romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mezinárodní nevládní organizace vítají krok EU proti České republice kvůli diskriminaci Romů ve vzdělávacím systému

Praha/Londýn/Budapešť/Brusel, 30.9.2014 15:43, (ROMEA)
Sídlo Evropské komise (FOTO: Matthias v.d. Elbe, Wikimedia Commons)
Sídlo Evropské komise (FOTO: Matthias v.d. Elbe, Wikimedia Commons)

Mezinárodní nevládní organizace chválí oznámení Bruselu, že proti České republice zahajuje řízení kvůli diskriminaci romských dětí ve vzdělávání. Toto rozhodnutí uvítala například Nadace Open Society (OSF), Evropské centrum pro práva Romů v Budapešti (ERRC) a Evropská romská informační kancelář (ERIO) v Bruselu.

OSF je jedním z největších dárců finančních prostředků na obhajobu práv Romů v Evropě a současně podporuje začleňování Romův v oblasti vzdělávání. "Je to úspěch pro romské rodiny v České republice, které neustálé čelí diskriminaci nejen ve školách, ale i v jejich každodenním životě, a snaží se s ní bojovat,“ uvedla analytička OSF Violeta Naydenová. "Zajistit, aby romské děti měly možnost získat slušné vzdělání je základní pro překonání diskriminace. Ještě je před námi spousta práce," dodala Naydenová.

Výkonný ředitel OSJI James Goldston: "Rozhodnutí Evropské komise je varováním pro úředníky v Praze"

Rozhodnutí začít řízení je reakcí na stížnost, kterou komisi před 18 měsíci podaly Iniciativa pro spravedlnost v OSF (OSJI), Amnesty International a ERRC. Výkonný ředitel OSJI James Goldston uvedl: „Rozhodnutí Evropské komise je varováním pro úředníky v Praze a dalších hlavních městech evropských zemí, že s diskriminací je nutné skoncovat. Vzhledem k nedostatku podstatných změn v politice a praxi se postoupení tohoto případu Evropskému soudnímu dvoru stane zásadním pro to, aby bylo jasné, že EU a její členské státy berou svůj závazek respektovat zákony a rovnost práv pro všechny vážně.“

OSJI razí cestu právním snahám prosadit usnesení Evropského soudu pro lidská práva z roku 2007, který shledal, že zacházení s romskými dětmi v České republice je porušením Evropské úmluvy o lidských právech a přikázal skoncovat s diskriminací. Štěpán Drahokoupil, který pracuje na strategii vzdělávání a mládeže pro pražskou pobočku Nadace Open Society, upozornil, že zmíněný krok přichází zrovna ve chvíli, kdy parlament České republiky projednává novelu školského zákona, jenž by měla mít dopad na tzv. „praktické školy“ pro děti s mentálním postižením, v nichž je nepoměrně vysoké zastoupení Romů.

„I když cílem dodatku je zlepšit situaci dětí se speciálními vzdělávacími potřebami… umožňuje různé interpretace, včetně narůstajícího počtu žáků v praktických a speciálních školách,“ uvedl Drahokoupil. „Ministerstvo školství musí naprosto zřetelně zajistit, aby novela zlepšovala situaci romských dětí a nevedla jen k další diskriminaci a vydělování.“

Zpráva Evropského komisaře pro lidská práva z února 2012 poukázala na skutečnost, že zhruba 30% romských dětí v České republice je ještě stále umisťováno do škol pro mentálně postižené, zatímco z neromské populace jsou to jen 2%. Během letošního roku se v Praze konalo setkání jedné z větví Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě tzv. Kontaktního místa pro záležitosti Romů a Sintů navazující na předchozí návštěvu země v roce 2012. Zaměřovalo se na prošetření tohoto problému.

ERRC v Budapešti upozornilo, že společně s dalšími organizacemi již téměř dva roky vyzývá Brusel k tomu, aby využil své moci pro jednoznačné vtažení České republiky do „otevřeného rozhovoru ohledně neutuchajícího skandálního vydělování romských dětí z českých škol“. ERRC a rodiny, jichž se případ týkal, daly podnět k procesu D.H. a ostatní proti České republice, o němž v roce 2007 rozhodoval Evropský soud pro lidská práva.

ERRC poukazuje na skutečnost, že je tomu v tuto chvíli již téměř sedm let, co přelomové rozhodnutí v tomto případě odhalilo diskriminaci v českém vzdělávacím systému, avšak Česká republika i nadále porušuje evropské právo svým systémem škol, který vyděluje nejen romské děti, ale také děti s postižením. Zmíněná skupina zrovna nedávno zaslala českému Ministerstvu školství dopis vyjadřující znepokojení ohledně jeho navrhované novely, o které je ERRC přesvědčena, že by ve skutečnosti situaci diskriminace ještě zhoršila.

Vzdělání je klíčovým prostředkem pro umožnění úspěšného sociálního začlenění Romů napříč Evropou

„Odstartování daných opatření vysílá velmi jasný signál, že EU nebude tolerovat diskriminaci romských dětí ve školství,“ uvedl předseda rady ERRC Rob Kushen. „Ve světle těchto nových právních iniciativ se jedná o obzvláště důležitý krok, který by v boji s diskriminací znamenal obrovský krok zpátky. Komise si uvědomuje, že segregace je otázkou oblastních zájmů a porušováním práv EU a práv mezinárodních.“

Vzdělání je klíčovým prostředkem pro umožnění úspěšného sociálního začlenění Romů napříč Evropou. Romské děti jsou nicméně jak v běžných, tak i ve speciálních školách příliš často segregovány, nuceny učit se podle nižších osnov a někdy jim pro jejich původ bývá rovnou odepřeno se zapsat, čímž jsou oloupeny o svou budoucnost jakožto produktivních občanů Evropy.

Daný krok komise uvítala i Evropská romská informační kancelář (ERIO) v samotném Bruselu. Výkonný ředitel ERIO Ivan Ivanov se také podílel na vzniku právní strategie v případu D.H.

„V té chvíli jsme věřili, že tento přelomový případ odpovídá [americkému] případu Brown proti školní radě na evropské úrovni a že od základů změní diskriminační přístup vůči Romům ve vzdělávacím systému nejen v České republice, ale také v ostatních bývalých socialistických zemích,“ uvedl Ivanov. „To se ale bohužel nestalo. Česká republika v reakci na rozhodnutí velkého senátu iniciovala drobné změny, které na negativní praktiky segregace ve školství neměly žádný trvalý dopad.“

ERIO tvrdí, že v důsledku přijetí směrnice o rasové rovnosti došlo k několika případům, kdy se opatření ukázala být na místě, ale nakonec k nim nedošlo. Nedávný průzkum Eurobarometr zřetelně ukázal, že Romové zůstávají v Evropě těmi, proti kterým je namířeno nejvíce diskriminace.

Také nedávná zpráva komise o zavádění směrnice rasové rovnosti označila Romy za skupinu, proti které je v Evropě namířeno nejvíce diskriminace. Ivanov tvrdí, že opatření „vyšlou vážný signál nejen ostatním členským státům EU, kde k diskriminaci dochází, ale také žadatelským zemím s velkou populací Romů, kde existují pádné důkazy o rozšíření segregace romských dětí ve školách. Tyto praktiky ničí tisíce životů mladých Romů napříč celým regionem a je třeba s nimi skoncovat.“

Komise vydala formální upozornění pro Českou republiku a ta by se měla k němu vyjádřit. Pokud nebude komise s odpovědí spokojena je možné, že se problém dostane až před Evropský soudní dvůr.

Gwendolyn Albert, přeložila Jana Kavalírová
Přečteno: 1132x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, OSF, speciální školy, Praktické školyHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo