romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Michal Miko v diskuzním pořadu ke Sčítání 2021: Dehonestace nepřidává běžným Romům na sebevědomí a sebeuvědomění

6.4.2021 9:35

Na konci března odstartovalo sčítání lidu, domů a bytů. Je to mimo jiné jedinečná příležitost k tomu se dobrovolně dle svého uvážení přihlásit ke své národnosti. Proč je důležité se přihlásit k romské národnosti? A jak to může ovlivnit politiku státu a život ve městě, ve kterém žijete?

ROMEA TV vám přináší část debaty ke Sčítání 2021, které se účastnili vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková, publicista Vojtěch Lavička a ředitel platformy RomanoNet Michal Miko.

„Myslím si, že dehonestace, o které se bavíme nás provází životem už od dětství, ať už učitelem, spolužákem nebo politikem. A to nepřidává běžným Romům na sebevědomí a sebeuvědomění,“ zmínil se v debatě ředitel platformy RomanoNet Michal Miko.

Podle něj je také v této oblasti zásadní úroveň vzdělanosti Romů v Česku, protože velká část Romů od počátku komunistického režimu nuceně procházela speciálními školami. Naopak Vojtěch Lavička v debatě poukazuje na nedostatečnou spolupráci státní správy s neziskovými organizacemi.

„Spoustu lidí, kteří poskytují sociální služby by mohlo být přímo v terénu vysvětlovat co a jak a mohli by také být provázáni se sčítacími komisaři. Za čtrnáct dní by udělali mnohem větší kus práce,“ řekl v debatě ke Sčítání 2021 publicista Vojtěch Lavička.

Sčítání lidu, domů a bytů potrvá až do 11. května, kdy celé sčítání skončí. Lidé mohou sčítací formulář vyplnit elektronicky nebo papírovou formou. Elektronický formulář bude vedle češtiny také v angličtině, němčině, polštině, ruštině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině. Pokud hledáte odpovědi na tyto i další otázky související se sčítáním lidu, pusťte si náš speciál – vše potřebné se z něj dozvíte.

jab, th, LC, bys, ryz, vhl
Přečteno: 793x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sčítání 2021, Romové, Romky, Národnost, národnostní menšinaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo