romea - logo
11. července 2020 (sobota)
svátek má Olga
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019

4.12.2019 14:42
Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019 (FOTO: Ondřej Besperát)
Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019 (FOTO: Ondřej Besperát)

Romista a student historie na CEU Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award, kterou mladým úspěšným lídrům letos poprvé udělil Aspen Institute Central Europe. Spolu s autorkou blogu Asijatka.cz Do Thu Trang byl Michal Mižigár oceněn za aktivní prosazovaní odpovědného občanského postoje, leadership a otevřený přístup, který pomáhá bourat předsudky ve střední Evropě. Slavnostní předání cen se uskutečnilo 28. listopadu na gala večeři u příležitosti výroční konference Kam kráčíš, Česko?

„Michal Mižigár se spolu z třemi desítkami dalších mladých lidí z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska zúčastnil v roce 2014 čtyřdenního Aspen Leadership Programu. Od té doby jsme v kontaktu a se sympatiemi sledujeme, jak mu leží mu na srdci budoucnost romské komunity nejen v České republice ale ve střední Evropě. Udělení ceny má být povzbuzením pro něj a pro všechny, kdo je jako on,“ uvedl pro server Romea.cz výkonný ředitel Aspen Institute Central Europe Jiří Schneider.

„Cenu Aspen Central Europe Leadership Award udělujeme, abychom ocenili mladé lidi, kteří se nebojí jít příkladem, a posílili jejich působení na veřejnosti. Svým jedinečným způsobem totiž přispívají ke zlepšování společnosti,” osvětluje v tiskové zprávě Jiří Schneider smysl udělované ceny.


FOTO: Ondřej Besperát

Michal pochází z Písku a i přes sluchové postižení jako první člen tamní romské komunity vystudoval střední školu. To mu otevřelo cestu k vysokoškolským studiím v České republice i v zahraničí. Michal je dnes vzorem pro romskou mládež, mezi níž aktivně podněcuje touhu poznávat vlastní jazyk, historii a tradice, ale také se vzdělávat. Svým osobním příběhem, jak uvádí v tiskové zprávě Aspen Institute Central Europe, ale i otevřeným přístupem pomáhá bořit předsudky a přispívá ke zlepšování společnosti ve střední Evropě. Je aktivní v romské komunitě, a to nejen v ČR a na Slovensku, ale také na Balkáně. Při převzetí ceny poděkoval své rodině a zejména své mamince: „Jako romské dítě s vrozeným hendikepem mě chtěli poslat na zvláštní školu. Moje maminka se však nevzdala, a více než půl roku bojovala, abych mohl nastoupit na normální základní školu. Bez toho bych se na svou cestu, na které mi pomáhalo hodně dobrých lidí, nemohl nikdy vydat.“

Na svém facebookovém profilu po ocenění zveřejnil "Původně jsem toto vyznamenání vůbec nechtěl přijmout z respektu k těm ostatním lidem, kteří se v naší republice věnují aktivismu a boji proti diskriminaci Romů delší dobu a dosáhli svých výsledků již v době, kdy jsem ještě chodil na základní školu a já si jich neskutečně vážím. Rozhodl jsem se toto ocenění nakonec přijmout s vědomím, že to není jen moje ocenění. Je to i těch, kteří se mnou nebo já jsem s nimi spolupracoval: Ida Kelarová, Čhavorenge, umělecký tým Miretu, Slovo 21, Romea.cz, Open Society Fund Prague, mladí Romové v Písku z neformální skupiny Romská generace Písek a ostatní jedinci z Česka i ze zahraničí," napsal po ocenění Michal Mižigár na svém facebookovém profilu.

Další oceněnou se stala Do Thu Trang, která svou profesní kariéru spojila s marketingem pro velké firmy, ten vystudovala na Fakultě sociálních studií Univerzity Karlovy. Ve volném čase se věnuje psaní úspěšného blogu Asijatka.cz, za nějž v roce 2016 získala cenu Novinářská křepelka. Ve svých glosách nápaditě a neotřele přibližuje vietnamskou menšinu většinové společnosti, čímž přispívá k vzájemnému porozumění a posilování otevřené, prosperující a zejména soudržné společnosti. Při děkovné řeči Do Thu Trang mimo jiné poděkovala také svým rodičům: „Přestěhovali se 9000 km, abych mohla vyrůstat ve svobodné společnosti a nebála se říkat pravdu.“


FOTO: Ondřej Besperát

Aspen Institute Central Europe je nezávislá platforma, kde se mohou setkávat a jednat představitelé politiky a byznysu, ale také osobnosti z oblasti umění, sportu či vědy. Cílem institutu je rozvíjet mezioborovou spolupráci a podporovat mladé středoevropské lídry z různých sektorů v jejich osobním i profesním rozvoji.

Přečteno: 1820x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, EU, Soužití, Občanská společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo