romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019

4.12.2019 14:42
Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019 (FOTO: Ondřej Besperát)
Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019 (FOTO: Ondřej Besperát)

Romista a student historie na CEU Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award, kterou mladým úspěšným lídrům letos poprvé udělil Aspen Institute Central Europe. Spolu s autorkou blogu Asijatka.cz Do Thu Trang byl Michal Mižigár oceněn za aktivní prosazovaní odpovědného občanského postoje, leadership a otevřený přístup, který pomáhá bourat předsudky ve střední Evropě. Slavnostní předání cen se uskutečnilo 28. listopadu na gala večeři u příležitosti výroční konference Kam kráčíš, Česko?

„Michal Mižigár se spolu z třemi desítkami dalších mladých lidí z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska zúčastnil v roce 2014 čtyřdenního Aspen Leadership Programu. Od té doby jsme v kontaktu a se sympatiemi sledujeme, jak mu leží mu na srdci budoucnost romské komunity nejen v České republice ale ve střední Evropě. Udělení ceny má být povzbuzením pro něj a pro všechny, kdo je jako on,“ uvedl pro server Romea.cz výkonný ředitel Aspen Institute Central Europe Jiří Schneider.

„Cenu Aspen Central Europe Leadership Award udělujeme, abychom ocenili mladé lidi, kteří se nebojí jít příkladem, a posílili jejich působení na veřejnosti. Svým jedinečným způsobem totiž přispívají ke zlepšování společnosti,” osvětluje v tiskové zprávě Jiří Schneider smysl udělované ceny.


FOTO: Ondřej Besperát

Michal pochází z Písku a i přes sluchové postižení jako první člen tamní romské komunity vystudoval střední školu. To mu otevřelo cestu k vysokoškolským studiím v České republice i v zahraničí. Michal je dnes vzorem pro romskou mládež, mezi níž aktivně podněcuje touhu poznávat vlastní jazyk, historii a tradice, ale také se vzdělávat. Svým osobním příběhem, jak uvádí v tiskové zprávě Aspen Institute Central Europe, ale i otevřeným přístupem pomáhá bořit předsudky a přispívá ke zlepšování společnosti ve střední Evropě. Je aktivní v romské komunitě, a to nejen v ČR a na Slovensku, ale také na Balkáně. Při převzetí ceny poděkoval své rodině a zejména své mamince: „Jako romské dítě s vrozeným hendikepem mě chtěli poslat na zvláštní školu. Moje maminka se však nevzdala, a více než půl roku bojovala, abych mohl nastoupit na normální základní školu. Bez toho bych se na svou cestu, na které mi pomáhalo hodně dobrých lidí, nemohl nikdy vydat.“

Na svém facebookovém profilu po ocenění zveřejnil "Původně jsem toto vyznamenání vůbec nechtěl přijmout z respektu k těm ostatním lidem, kteří se v naší republice věnují aktivismu a boji proti diskriminaci Romů delší dobu a dosáhli svých výsledků již v době, kdy jsem ještě chodil na základní školu a já si jich neskutečně vážím. Rozhodl jsem se toto ocenění nakonec přijmout s vědomím, že to není jen moje ocenění. Je to i těch, kteří se mnou nebo já jsem s nimi spolupracoval: Ida Kelarová, Čhavorenge, umělecký tým Miretu, Slovo 21, Romea.cz, Open Society Fund Prague, mladí Romové v Písku z neformální skupiny Romská generace Písek a ostatní jedinci z Česka i ze zahraničí," napsal po ocenění Michal Mižigár na svém facebookovém profilu.

Další oceněnou se stala Do Thu Trang, která svou profesní kariéru spojila s marketingem pro velké firmy, ten vystudovala na Fakultě sociálních studií Univerzity Karlovy. Ve volném čase se věnuje psaní úspěšného blogu Asijatka.cz, za nějž v roce 2016 získala cenu Novinářská křepelka. Ve svých glosách nápaditě a neotřele přibližuje vietnamskou menšinu většinové společnosti, čímž přispívá k vzájemnému porozumění a posilování otevřené, prosperující a zejména soudržné společnosti. Při děkovné řeči Do Thu Trang mimo jiné poděkovala také svým rodičům: „Přestěhovali se 9000 km, abych mohla vyrůstat ve svobodné společnosti a nebála se říkat pravdu.“


FOTO: Ondřej Besperát

Aspen Institute Central Europe je nezávislá platforma, kde se mohou setkávat a jednat představitelé politiky a byznysu, ale také osobnosti z oblasti umění, sportu či vědy. Cílem institutu je rozvíjet mezioborovou spolupráci a podporovat mladé středoevropské lídry z různých sektorů v jejich osobním i profesním rozvoji.

Přečteno: 2045x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, EU, Soužití, Občanská společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo