romea - logo
1. dubna 2020 (středa)
svátek má Hugo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019

4.12.2019 14:42
Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019 (FOTO: Ondřej Besperát)
Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019 (FOTO: Ondřej Besperát)

Romista a student historie na CEU Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award, kterou mladým úspěšným lídrům letos poprvé udělil Aspen Institute Central Europe. Spolu s autorkou blogu Asijatka.cz Do Thu Trang byl Michal Mižigár oceněn za aktivní prosazovaní odpovědného občanského postoje, leadership a otevřený přístup, který pomáhá bourat předsudky ve střední Evropě. Slavnostní předání cen se uskutečnilo 28. listopadu na gala večeři u příležitosti výroční konference Kam kráčíš, Česko?

„Michal Mižigár se spolu z třemi desítkami dalších mladých lidí z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska zúčastnil v roce 2014 čtyřdenního Aspen Leadership Programu. Od té doby jsme v kontaktu a se sympatiemi sledujeme, jak mu leží mu na srdci budoucnost romské komunity nejen v České republice ale ve střední Evropě. Udělení ceny má být povzbuzením pro něj a pro všechny, kdo je jako on,“ uvedl pro server Romea.cz výkonný ředitel Aspen Institute Central Europe Jiří Schneider.

„Cenu Aspen Central Europe Leadership Award udělujeme, abychom ocenili mladé lidi, kteří se nebojí jít příkladem, a posílili jejich působení na veřejnosti. Svým jedinečným způsobem totiž přispívají ke zlepšování společnosti,” osvětluje v tiskové zprávě Jiří Schneider smysl udělované ceny.


FOTO: Ondřej Besperát

Michal pochází z Písku a i přes sluchové postižení jako první člen tamní romské komunity vystudoval střední školu. To mu otevřelo cestu k vysokoškolským studiím v České republice i v zahraničí. Michal je dnes vzorem pro romskou mládež, mezi níž aktivně podněcuje touhu poznávat vlastní jazyk, historii a tradice, ale také se vzdělávat. Svým osobním příběhem, jak uvádí v tiskové zprávě Aspen Institute Central Europe, ale i otevřeným přístupem pomáhá bořit předsudky a přispívá ke zlepšování společnosti ve střední Evropě. Je aktivní v romské komunitě, a to nejen v ČR a na Slovensku, ale také na Balkáně. Při převzetí ceny poděkoval své rodině a zejména své mamince: „Jako romské dítě s vrozeným hendikepem mě chtěli poslat na zvláštní školu. Moje maminka se však nevzdala, a více než půl roku bojovala, abych mohl nastoupit na normální základní školu. Bez toho bych se na svou cestu, na které mi pomáhalo hodně dobrých lidí, nemohl nikdy vydat.“

Na svém facebookovém profilu po ocenění zveřejnil "Původně jsem toto vyznamenání vůbec nechtěl přijmout z respektu k těm ostatním lidem, kteří se v naší republice věnují aktivismu a boji proti diskriminaci Romů delší dobu a dosáhli svých výsledků již v době, kdy jsem ještě chodil na základní školu a já si jich neskutečně vážím. Rozhodl jsem se toto ocenění nakonec přijmout s vědomím, že to není jen moje ocenění. Je to i těch, kteří se mnou nebo já jsem s nimi spolupracoval: Ida Kelarová, Čhavorenge, umělecký tým Miretu, Slovo 21, Romea.cz, Open Society Fund Prague, mladí Romové v Písku z neformální skupiny Romská generace Písek a ostatní jedinci z Česka i ze zahraničí," napsal po ocenění Michal Mižigár na svém facebookovém profilu.

Další oceněnou se stala Do Thu Trang, která svou profesní kariéru spojila s marketingem pro velké firmy, ten vystudovala na Fakultě sociálních studií Univerzity Karlovy. Ve volném čase se věnuje psaní úspěšného blogu Asijatka.cz, za nějž v roce 2016 získala cenu Novinářská křepelka. Ve svých glosách nápaditě a neotřele přibližuje vietnamskou menšinu většinové společnosti, čímž přispívá k vzájemnému porozumění a posilování otevřené, prosperující a zejména soudržné společnosti. Při děkovné řeči Do Thu Trang mimo jiné poděkovala také svým rodičům: „Přestěhovali se 9000 km, abych mohla vyrůstat ve svobodné společnosti a nebála se říkat pravdu.“


FOTO: Ondřej Besperát

Aspen Institute Central Europe je nezávislá platforma, kde se mohou setkávat a jednat představitelé politiky a byznysu, ale také osobnosti z oblasti umění, sportu či vědy. Cílem institutu je rozvíjet mezioborovou spolupráci a podporovat mladé středoevropské lídry z různých sektorů v jejich osobním i profesním rozvoji.

Přečteno: 1620x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, EU, Soužití, Občanská společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo