romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019

4.12.2019 14:42
Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019 (FOTO: Ondřej Besperát)
Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019 (FOTO: Ondřej Besperát)

Romista a student historie na CEU Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award, kterou mladým úspěšným lídrům letos poprvé udělil Aspen Institute Central Europe. Spolu s autorkou blogu Asijatka.cz Do Thu Trang byl Michal Mižigár oceněn za aktivní prosazovaní odpovědného občanského postoje, leadership a otevřený přístup, který pomáhá bourat předsudky ve střední Evropě. Slavnostní předání cen se uskutečnilo 28. listopadu na gala večeři u příležitosti výroční konference Kam kráčíš, Česko?

„Michal Mižigár se spolu z třemi desítkami dalších mladých lidí z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska zúčastnil v roce 2014 čtyřdenního Aspen Leadership Programu. Od té doby jsme v kontaktu a se sympatiemi sledujeme, jak mu leží mu na srdci budoucnost romské komunity nejen v České republice ale ve střední Evropě. Udělení ceny má být povzbuzením pro něj a pro všechny, kdo je jako on,“ uvedl pro server Romea.cz výkonný ředitel Aspen Institute Central Europe Jiří Schneider.

„Cenu Aspen Central Europe Leadership Award udělujeme, abychom ocenili mladé lidi, kteří se nebojí jít příkladem, a posílili jejich působení na veřejnosti. Svým jedinečným způsobem totiž přispívají ke zlepšování společnosti,” osvětluje v tiskové zprávě Jiří Schneider smysl udělované ceny.


FOTO: Ondřej Besperát

Michal pochází z Písku a i přes sluchové postižení jako první člen tamní romské komunity vystudoval střední školu. To mu otevřelo cestu k vysokoškolským studiím v České republice i v zahraničí. Michal je dnes vzorem pro romskou mládež, mezi níž aktivně podněcuje touhu poznávat vlastní jazyk, historii a tradice, ale také se vzdělávat. Svým osobním příběhem, jak uvádí v tiskové zprávě Aspen Institute Central Europe, ale i otevřeným přístupem pomáhá bořit předsudky a přispívá ke zlepšování společnosti ve střední Evropě. Je aktivní v romské komunitě, a to nejen v ČR a na Slovensku, ale také na Balkáně. Při převzetí ceny poděkoval své rodině a zejména své mamince: „Jako romské dítě s vrozeným hendikepem mě chtěli poslat na zvláštní školu. Moje maminka se však nevzdala, a více než půl roku bojovala, abych mohl nastoupit na normální základní školu. Bez toho bych se na svou cestu, na které mi pomáhalo hodně dobrých lidí, nemohl nikdy vydat.“

Na svém facebookovém profilu po ocenění zveřejnil "Původně jsem toto vyznamenání vůbec nechtěl přijmout z respektu k těm ostatním lidem, kteří se v naší republice věnují aktivismu a boji proti diskriminaci Romů delší dobu a dosáhli svých výsledků již v době, kdy jsem ještě chodil na základní školu a já si jich neskutečně vážím. Rozhodl jsem se toto ocenění nakonec přijmout s vědomím, že to není jen moje ocenění. Je to i těch, kteří se mnou nebo já jsem s nimi spolupracoval: Ida Kelarová, Čhavorenge, umělecký tým Miretu, Slovo 21, Romea.cz, Open Society Fund Prague, mladí Romové v Písku z neformální skupiny Romská generace Písek a ostatní jedinci z Česka i ze zahraničí," napsal po ocenění Michal Mižigár na svém facebookovém profilu.

Další oceněnou se stala Do Thu Trang, která svou profesní kariéru spojila s marketingem pro velké firmy, ten vystudovala na Fakultě sociálních studií Univerzity Karlovy. Ve volném čase se věnuje psaní úspěšného blogu Asijatka.cz, za nějž v roce 2016 získala cenu Novinářská křepelka. Ve svých glosách nápaditě a neotřele přibližuje vietnamskou menšinu většinové společnosti, čímž přispívá k vzájemnému porozumění a posilování otevřené, prosperující a zejména soudržné společnosti. Při děkovné řeči Do Thu Trang mimo jiné poděkovala také svým rodičům: „Přestěhovali se 9000 km, abych mohla vyrůstat ve svobodné společnosti a nebála se říkat pravdu.“


FOTO: Ondřej Besperát

Aspen Institute Central Europe je nezávislá platforma, kde se mohou setkávat a jednat představitelé politiky a byznysu, ale také osobnosti z oblasti umění, sportu či vědy. Cílem institutu je rozvíjet mezioborovou spolupráci a podporovat mladé středoevropské lídry z různých sektorů v jejich osobním i profesním rozvoji.

Přečteno: 1208x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, EU, Soužití, Občanská společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo