romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mikuláš včera rozdával bydlení na chudinských ubytovnách. V Česku jich je přes 4 tisíce

Praha, 6.12.2013 11:43, (ROMEA)
(FOTO: Iniciativa Bydlení pro všechny)
(FOTO: Iniciativa Bydlení pro všechny)

Chudobu, bydlení na ubytovně či odsun na okraj společnosti rozdávala včera v centru Prahy trojice ošuntělých Mikulášů. Před ministerstvo pro místní rozvoj je poslala Platforma pro sociální bydlení. Chtěla tak upozornit na to, že lidé v tísni končívají v nevyhovujících podmínkách na často předražených ubytovnách, protože v Česku neexistuje sociální bydlení. Jeho koncepci má do konce roku nachystat právě ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo práce.

„Materiál je pro nás naprosto nepřijatelný. Legitimizuje ubytovny jako standardní formu sociálního bydlení. Ubytovny jsou přitom důsledkem toho, že sociální bydlení neexistuje," řekl mluvčí platformy Štěpán Ripka. Platforma zastřešuje čtyři desítky neziskových organizací, ochránců lidských práv i akademických pracovišť.

Podle sčítání žilo v Česku kolem 11.500 lidí bez přístřeší, kteří vyhledávali pomoc a stáli o ni. Bezdomovectví hrozí dalším 100.000 lidí. Až 100.000 lidí pak může podle odborníků na sociální problematiku žít v ubytovnách, kde bývají nevyhovující podmínky a předražené nájmy. V jedné z ostravských zařízení šestičlenná rodina platila za místnost 17.400 korun, v jiné dokonce 24.000 korun. Lidé v tísni tyto částky většinou hradí z dávek na bydlení, ty úřady posílají často rovnou provozovatelům.

Tato čísla potvrzuje i Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování a zastupující vládní zmocněnec pro lidská práva. "Pokud se doposud mluvilo o tom, že na chudinských ubytovnách je okolo 60 tisíc lidí, nejspíše se ukáže, že je to ještě daleko více. A to nemluvím o tradičních vyloučených lokalitách," napsal Šimáček v on-line chatu pro server Týden.cz. Konkrétní údaje nyní vyhodnocuje Úřad práce. "Bezpochyby nejméně 100 tisíc lidí vypadlo z trhu s bydlením a nemá šanci se na něj bez pomoci vrátit," přibližuje kritickou situaci Šimáček. Zároveň uvádí, že v České republice je v provozu alarmující počet takových ubytoven, více než 4 tisíce.

Podle Šimáčka se tedy obecně zvyšuje počet lidí, kteří jsou nuceni uchýlit se k sociálnímu bydlení. Děje se to napříč českou společností a přestože jednu z nejvíce ohrožených skupin představují Romové, problém sociálního vyloučení a nuceného života na ubytovnách zasahuje čím dál více také lidi z majority. "Především ti, co přišli o práci, ztratili bydlení, nebo zažili jinou životní krizi. Stále více lidí je předlužených, zejména ve spotřebitelských úvěrech," uvádí Šimáček pro server Týden.cz.

Navrhovanou koncepci by měla projednávat vláda. Materiál počítá s deseti prioritami. Některé z nich už ministerstvo práce promítlo do připravovaných novel. Týká se to třeba úpravy doplatku na bydlení od státu či stanovení standardů, které musí ubytovny splňovat. Vzniknout by měly ale také takzvané domy pro sociální bydlení. Platforma se obává, že je to jen jiný název pro další ubytovny.

„Přece není možné, aby někdo tvrdil, že chceme bydlet na ubytovnách. To vůbec není pravda. Naopak toužíme po tom dostat šanci vrátit se do normálního života a mít konečně zase domov," uvedl jeden z Mikulášů Jan Badalec.

Za básničku odpadky

Trojici světců si včera před ministerstvem pro místní rozvoj zahráli bezdomovci. Zastavovali kolemjdoucí a chtěli od nich slyšet básničku či písničku. Za jejich výkon je pak odměnili. „Dostáváte od nás život na ubytovně," pronesl jeden z Mikulášů. Jiný pak zalovil v pytli na odpadky a obdaroval děti či dospělé banánovými slupkami. Platforma chce v akcích na podporu sociálního bydlení dál pokračovat. V pondělí 9.prosince od 17:00 chystá před pražským hlavním nádražím několikahodinový program s hudebními vystoupeními. Zahájí ho minuta ticha za umrzlé bezdomovce.

ČTK, voj, server Týden.cz
Přečteno: 1176x
 

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, Sociální dávky, ubytovny, Chudoba, sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo