romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Milan Kotlár: V romské restauraci v Krumlově nevaříme, není komu a finanční podpora nás nezachrání

21.4.2020 17:36

Přinášíme Vám rozhovor s romským podnikatelem Milanem Kotlárem z Českého Krumlova. Je majitel rodinné restaurace Cikánská jizba s více jak dvacetiletou tradicí. Jak ovlivnily opatření Vlády ČR majitele restaurace? Jaké má v tuto chvíli možnosti? Jaké jsou vyhlídky k udržení takového podnikání? O tom všem už dnes v rozhovoru Richarda Samka na ROMEA TV.

Milan Kotlár se domnívá, že si jeho rodina nemocí COVID-19 prošla. Říká, že vývoj nemoci byl jiný u každého z nich jiný. "My jsme si tím prošli, tím virem. Manželka onemocněla v prosinci já v lednu. Manželce to trvalo měsíc než se z toho dostala, mě to trvalo 14 dní. A náš syn, který je na vozíku, to měl týden," sdělil pro ROMEA TV, podnikatel Milan Kotlár.

V restauraci Cikánská jizba se začalo dezinfikovat a prováděla se opatnění už v listopadu 2019, kdy média psala o prvních případech nemoci. Bohužel i přesto, musel podnikatel kvůli nařízením Vlády svou restauraci zavřít a co nejdříve řešit svou krizi

"My jsme hned začali jednat s bankami, protože mám dvě hypotéky. Ale hned z počátku nám řekli, že nám je nepozastaví, že nám pouze sníží poplatky. Musíme platit dál, jinak bychom se mohli dostat do seznamu dlužníků. Což jsem samozřejmně nechtěl. Takže jsem to vyřešil tak, že jsem musel vzít veškeré své finance a ještě jsem si půjčil od známého. A ještě v březnu jsme museli vyplatit obě hypotéky." říká majitel restaurace Cikánská jizba v Krumlově.

Český Krumlov je známým turistickým místem pro cizince, ale i městem, které často navštěvují Češi. "Nevaříme, neměli jsme poptávku a není ani zájem, lidi jsou doma. Jsme závislí i na turistech, ale převážně na našich lidech. To znamená lidi z Krumlova, z blízkého okolí a lidé z celé České republiky. Jsou to lidé, kteří jezdili o víkendu do Krumlova, ti byli pro nás velmi důležití," říká Milan Kotlár.

"Já doufám, že letos ti naši lidé budou trávit léto doma. Budou jezdit po těch regionech a utrácet peníze doma v Čechách. To je jediná naše záchrana," říká majitel restaurace Cikánská jizba, Milan Kotlár v rozhovoru pro ROMEA TV.

Přečteno: 1497x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Romové, podnikáníHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo