romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miloš Zeman odsoudil protiromské pochody neonacistických bojůvek. Jedním z řešení je rozbít bílé mafie

Lány, 25.8.2013 21:18, (ROMEA)
Miloš Zeman (FOTO: www.hrad.cz)
Miloš Zeman (FOTO: www.hrad.cz)

Prezident Miloš Zeman odsoudil sobotní protiromské demonstrace a pochody v českých městech. Pro zlepšení situace sociálně slabých Romů je třeba rozbít bílé mafie, které jejich prostřednictvím zneužívají sociální dávky, a investicemi podpořit zaměstnanost. Zeman to řekl v Hovorech z Lán, které odvysílal Český rozhlas Radiožurnál.

AUDIO


Zdroj: ČRo Radiožurnál

Zeman účastníky sobotních pochodů zařadil k neonacistickým bojůvkám, které ve svém březnovém inauguračním projevu označil za jeden z ostrovů negativní deviace. Připomněl, že v červnu při pietním aktu u příležitosti 71. výročí vyhlazení Lidic řekl, že za častým výkřikem z protiromských demonstrací "Čechy Čechům!" slyší nacistický výkřik "Juden raus!".

Sociální dávky jako například příspěvek na bydlení, které od státu dostávají Romové, podle Zemana inkasují bílé mafie, které Romům za předražené peníze pronajímají byty. "Začněme konkrétními akcemi, rozbitím těchto bílých mafií, ať Romové platí přiměřené nájemné, ne 9 tisíc za garsonku," řekl prezident. Pak bude podle něj možné příspěvek na bydlení nikoli zrušit, ale omezit.

Prezident Miloš Zeman dále uvedl, že by se mohl zúčastnit i protestu proti neonacistům, ale na druhé straně daleko užitečnější než takové symbolické gesto, je podle něj například vytvořit například nová pracovní místa. "Více investovat, méně spotřebovávat. Jedině investice, rozumné investice samozřejmě, vytvářejí nová pracovní místa," zopakoval prezident svá dřívější vyjádření.

Na protiromské demonstrace a pochody v osmi českých městech v sobotu přišlo zhruba 1500 neonacistů a jejich sympatizantů. V Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích a Duchcově na Teplicku policie zadržela celkem 101 lidí, při násilnostech v Ostravě bylo zraněno 25 policistů a demonstrantů. Na protiakce pořádané v některých městech proti rasismu a nesnášenlivosti přišla asi tisícovka účastníků.

Přečteno: 4461x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Miloš Zeman, Extremismus, Rasismus, Neonacismus, Pochod, Demonstrace, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo