romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miloš Zeman po řádění neonacistů v Duchcově: Je zapotřebí razantnější postup vůči jakýmkoliv projevům neonacismu

Lány, 23.6.2013 23:59, (ROMEA)
Miloš Zeman (FOTO: www.hrad.cz)
Miloš Zeman (FOTO: www.hrad.cz)

Prezident České republiky Miloš Zeman vidí v sobotním řádění neonacistů v Duchcově potvrzení své prognózy o nebezpečném rozmáhání neonacismu v ČR, na které upozornil ve svém inauguračním projevu a také v projevu, který pronesl před týdnem v Lidicích. Reagoval tak v obnovených Hovorech z Lán na otázku, jak vidí víkendové nepokoje v Duchcově, kde skupina radikálů zaútočila na policisty.

"Řádění holých lebek, nic na hlavě, nic v hlavě, znamená, že nám tady vyrůstá ne neofašismus, ale neonacismus. Já strašně nesnáším když někdo mluví o fašismu. Fašismus je typický italský fenomén, tady bychom důsledně měli mluvit o nacismu a neonacismu," uvedl v pořadu Hovory z Lán, který vysílá stanice Český rozhlas Radiožurnál.

 AUDIO

Řešení nastalé situace podle Zemana není jednoduché. "Zcela určitě ne zakázat tu stranu, to nám předvedla Dělnická strana sociální spravedlnosti, před tím se tuším jmenovala nějak jinak. Když tu stranu zakážete, tak se přejmenuje a jede vesel dál. Podle mého názoru, a to souvisí i s tou policejní aktivitou, je zapotřebí daleko razantnější postup vůči jakýmkoliv projevům neonacismu. Ať jsou to demonstrace, ať už jsou to takzvané koncerty, které ve skutečnosti koncerty nejsou, protože se tam vyřvávají nikoli neonacistická, ale přímo nacistická hesla a podobně. Myslím si, že je potřeba nedat jim pokoj," uvedl v rozhovoru Miloš Zeman.

Chovat si krajtu v koupelně a čekat, až vyroste a zadusí vás, není příliš prozíravé.

Zamyslel se také nad tím, proč politici ve Valdštejnském sále tleskali, když v inauguračním projevu kritizoval některé novináře a netleskali, když mluvil o nebezpečí neonacismu. "Já jim nechci sahat do svědomí, buď tuto větu považovali za omšelou frázi a právě dnes se dočkali toho, že to fráze není. Bylo by ode mne přehnané, kdybych říkal, že zmínce o neonacistech, netleskali proto, že by sami byli neonacisty, to určitě ne. Spíše si říkali, ten člověk ten neonacismus přeceňuje, ono to není tak horké. Ano, teď to není ještě tak horké, ale na druhé straně chovat si krajtu v koupelně a čekat, až vyroste a zadusí vás, není příliš prozíravé," uvedl v obnoveném pořadu Hovory z Lán prezident Miloš Zeman.

V Duchcově na Teplicku přerostl mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v pouliční střety s policisty. Agresivní neonacisté napadli policisty a vzduchem létaly kameny a lahve, policisté použili pyrotechniku, slzný plyn i vodní dělo. Podle policie zranění utrpělo pět lidí, z toho dva policisté. Jeden z těžkooděnců zůstal na zemi a do bezpečí mu museli pomoci jeho kolegové. Mezi zraněnými je i jeden fotograf, který měl tržné zranění hlavy. Předvedeno bylo podle policejní mluvčí Šárky Poláčkové 22 lidí.

Přečteno: 3553x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Rasismus, Extremismus, Duchcov, DSSS, Prezident, Miloš ZemanHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo