romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miloš Zeman v Lidicích: V pozadí hesla Čechy Čechům slyším nacistický výkřik Juden raus!

Lidice, 15.6.2013 21:42, (ROMEA)
Prezident republiky Miloš Zeman se v sobotu 15. června 2013 zúčastnil pietního aktu u příležitosti 71. výročí vyhlazení obce Lidice. (FOTO:  S. Pítr, Facebook OV ČSBS Kladno)
Prezident republiky Miloš Zeman se v sobotu 15. června 2013 zúčastnil pietního aktu u příležitosti 71. výročí vyhlazení obce Lidice. (FOTO: S. Pítr, Facebook OV ČSBS Kladno)

Prezident Miloš Zeman při dnešní pietní vzpomínce k 71. výročí od vyhlazení Lidic nacistickými vojáky varoval před nacismem. Tato ideologie je podle něj stále přítomna, byť v zárodcích. V pozadí nevinně znějícího hesla "Čechy, Čechům" cítí nacistický výkřik "Juden raus".

"Po ulicích některých měst se houfují tlupy holých lebek vykládajících hesla nápadně podobná heslům nacistickým. Ano, je to jenom zárodek, ale takhle začínal i sám německý nacismus," uvedl. Prezident tím podle všeho narážel na demonstrace, které se v poslední době objevují zejména na severu Čech.

"Falešní nositelé národní výlučnosti nám tvrdí, že máme být hrdi na to, že jsme se někde narodili, ale narodit se není naše zásluha. Máme být hrdi na celoživotní dílo, jak sebe tak svých spoluobčanů," zdůraznil prezident. Falešná hrdost, která vzniká pouhým narozením, podle něj vede mimo jiné k představám národní výlučnosti a nenávisti k cizincům.

FOTOGALERIE

Lidice nacisté vypálili 10. června 1942. Důvodem bylo domnělé spojení jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V obci bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

VIDEO

Projev prezidenta republiky na pietním aktu v Lidicích

Vážené lidické ženy, Vážené lidické děti, Vážení občané,

setkáváme se v Lidicích proto, abychom si připomněli památku zavražděných a naprosto nevinných lidických mužů, abychom si připomněli utrpení lidických žen a dětí, ale nejen to. Musíme se ptát, zda nebezpečí, které tehdy mimojité vyvrcholilo lidickou tragédií, není mezi námi, byť v zárodcích, stále přítomno.

Po ulicích některých našich měst se houfují tlupy holých lebek, vyřvávajících hesla nápadně podobná heslům nacistických. Ano, je to jenom zárodek, ale takto začínal i sám německý nacismus.

Je jedno heslo, nad kterým bych se rád zastavil. Zdánlivě nevinně znějící heslo Čechy Čechům. Já ale v pozadí tohoto hesla slyším nacistický výkřik Juden raus!

Falešní hlasatelé národní výlučnosti nám tvrdí, že máme být hrdi na to, že jsme se někde narodili, ale narodit se není naše zásluha. Máme být hrdi na celoživotní dílo jak sebe, tak i svých spoluobčanů, ale ona falešná hrdost na pouhý fakt narození se, vede právě k oněm představám národní výlučnosti, k představám herrenvolku, panské rasy, nenávisti k cizincům a nenávisti k jinakosti. A proto bych chtěl upozornit na skutečné důvody národní i individuální hrdosti.

Dámy a pánové, nejkrásnější a současně nejsmutnější pomník, který jsem v životě poznal, je pomník lidických dětí. Rozhodl jsem se proto, že paní Marii Uchytilové, která zemřela 16. listopadu 1989, udělím při příležitosti státního svátku 28. října státní vyznamenání za její celoživotní práci.

Děkuji Vám za pozornost.

Přečteno: 1870x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidice, Nacismus, Nacionalismus, Neonacismus, Extremismus, Pietní akce, pietní akt, Miloš Zeman, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo