romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miloš Zeman v Lidicích: V pozadí hesla Čechy Čechům slyším nacistický výkřik Juden raus!

Lidice, 15.6.2013 21:42, (ROMEA)
Prezident republiky Miloš Zeman se v sobotu 15. června 2013 zúčastnil pietního aktu u příležitosti 71. výročí vyhlazení obce Lidice. (FOTO:  S. Pítr, Facebook OV ČSBS Kladno)
Prezident republiky Miloš Zeman se v sobotu 15. června 2013 zúčastnil pietního aktu u příležitosti 71. výročí vyhlazení obce Lidice. (FOTO: S. Pítr, Facebook OV ČSBS Kladno)

Prezident Miloš Zeman při dnešní pietní vzpomínce k 71. výročí od vyhlazení Lidic nacistickými vojáky varoval před nacismem. Tato ideologie je podle něj stále přítomna, byť v zárodcích. V pozadí nevinně znějícího hesla "Čechy, Čechům" cítí nacistický výkřik "Juden raus".

"Po ulicích některých měst se houfují tlupy holých lebek vykládajících hesla nápadně podobná heslům nacistickým. Ano, je to jenom zárodek, ale takhle začínal i sám německý nacismus," uvedl. Prezident tím podle všeho narážel na demonstrace, které se v poslední době objevují zejména na severu Čech.

"Falešní nositelé národní výlučnosti nám tvrdí, že máme být hrdi na to, že jsme se někde narodili, ale narodit se není naše zásluha. Máme být hrdi na celoživotní dílo, jak sebe tak svých spoluobčanů," zdůraznil prezident. Falešná hrdost, která vzniká pouhým narozením, podle něj vede mimo jiné k představám národní výlučnosti a nenávisti k cizincům.

FOTOGALERIE

Lidice nacisté vypálili 10. června 1942. Důvodem bylo domnělé spojení jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V obci bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

VIDEO

Projev prezidenta republiky na pietním aktu v Lidicích

Vážené lidické ženy, Vážené lidické děti, Vážení občané,

setkáváme se v Lidicích proto, abychom si připomněli památku zavražděných a naprosto nevinných lidických mužů, abychom si připomněli utrpení lidických žen a dětí, ale nejen to. Musíme se ptát, zda nebezpečí, které tehdy mimojité vyvrcholilo lidickou tragédií, není mezi námi, byť v zárodcích, stále přítomno.

Po ulicích některých našich měst se houfují tlupy holých lebek, vyřvávajících hesla nápadně podobná heslům nacistických. Ano, je to jenom zárodek, ale takto začínal i sám německý nacismus.

Je jedno heslo, nad kterým bych se rád zastavil. Zdánlivě nevinně znějící heslo Čechy Čechům. Já ale v pozadí tohoto hesla slyším nacistický výkřik Juden raus!

Falešní hlasatelé národní výlučnosti nám tvrdí, že máme být hrdi na to, že jsme se někde narodili, ale narodit se není naše zásluha. Máme být hrdi na celoživotní dílo jak sebe, tak i svých spoluobčanů, ale ona falešná hrdost na pouhý fakt narození se, vede právě k oněm představám národní výlučnosti, k představám herrenvolku, panské rasy, nenávisti k cizincům a nenávisti k jinakosti. A proto bych chtěl upozornit na skutečné důvody národní i individuální hrdosti.

Dámy a pánové, nejkrásnější a současně nejsmutnější pomník, který jsem v životě poznal, je pomník lidických dětí. Rozhodl jsem se proto, že paní Marii Uchytilové, která zemřela 16. listopadu 1989, udělím při příležitosti státního svátku 28. října státní vyznamenání za její celoživotní práci.

Děkuji Vám za pozornost.

Přečteno: 1911x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidice, Nacismus, Nacionalismus, Neonacismus, Extremismus, Pietní akce, pietní akt, Miloš Zeman, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo