romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Milouš Červencl, ředitel Památníku Lidice: Vyjádření Tomia Okamury k táboru v Letech u Písku nebylo šťastné

Lidice, 8.8.2014 12:31, (ROMEA)
Milouš Červencl, ředitel Památníku Lidice (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Milouš Červencl, ředitel Památníku Lidice (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Podle ředitele Památníku Lidice, který má na starost i správu pietního místa v Letech u Písku, Milouše Červencla nebyly výroky Tomia Okamury o táboře šťastné. "Zejména v době, kdy si celá Evropa připomíná romský holocaust, o němž nemůže být pochyb," uvedl pro server Romea.cz Červencl. Zároveň však doplnil, že nikde v dostupných historických dokumentech nebyla nalezena zmínka o tom, že tábor v Letech byl koncentračním. Vyjádření ředitele Památníku Lidice pro server Romea.cz zveřejňujeme v plném znění.

Vyjádření Milouše Červencla k výrokům Tomia Okamury

Vyjádření pana T. Okamury k problematice letského tábora nebylo myslím šťastné. Zejména v době, kdy si celá Evropa připomíná romský holocaust, o němž nemůže být pochyb. A uvážíme-li počet obětí Romů a Sintů a počet těch, kteří v naší zemi válku přežili, jednalo se přímo o genocidu.

SPECIÁL

Faktem je, že nikde v nám dostupných historických dokumentech jsme nenašli zmínku o tom, že tábor v Letech byl koncentračním. Prošel v letech (asi) 1939 – 1943 několika fázemi, jako pracovní, kárný, sběrný a cikánský. A právě jeho poslední období bylo jasnou přípravou na „konečné řešení“ pro Romy a Sinty s jejich následnou likvidací v Osvětimi – Březince. Proto si Kulturní památka Lety s hromadnými hroby a hroby na hřbitově v nedalekých Mirovicích zaslouží naši maximální úctu.

Že tomu tak je, o tom svědčí řada zápisů v knize návštěv v KP Lety i anonymní anketa, kterou jsme v minulých letech na tomto místě sledovali. Drtivá většina návštěvníků vnímá toto místo a osud Romů za nedílnou smutnou historii našich národů za druhé světové války.

Výkup a likvidace vepřína nenáleží do poslání a kompetence Památníku Lidice, který od roku 2009, z rozhodnutí vlády, pečuje o pietní místo v sousedství vepřína. Nicméně jsem v roce 2010 opakovaně neoficiálně jednal s majiteli velkovýkrmny a zjišťoval pro ministra M. Kocába postoj a názory firmy Agpi, a.s. Pravdou je, že kromě ministra V. Mlynáře se za celá léta žádný z vládních činitelů nebo politiků, kromě veřejných proklamací, nepokusil s majiteli vepřína konkrétně jednat a hledat schůdná řešení pro obě strany. Příčinou může být i rychlá obměna vlád a příslušných ministrů.

Pokud se podaří této vládě naplnit svá předsevzetí v této věci, bylo by asi dobré si již dopředu ujasnit, co by mělo v budoucnosti na místě bývalého cikánského tábora stát a jaká bude náplň tohoto pietního místa.

Přečteno: 815x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Tomio Okamura, Holocaust, Okamura - popírání romského holocaustu, Rasismus, VálkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo