romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministerstsvo školství vyčlenilo dalších 30 miliónů na obědy zdarma na rok 2017, prostředky jdou i z MPSV

6.12.2016 13:00
ilustrační foto (U.S. Department of Agriculture, Wikimedia Commons)
ilustrační foto (U.S. Department of Agriculture, Wikimedia Commons)

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vyčlenilo dalších 30 milionů korun na školní obědy pro sociálně znevýhodněné děti, uvedlo to v tiskové zprávě ministerstvo na svých webových stránkách. Příjemci dotačního programu budou pro rok 2017 opět neziskové organizace, které následně zajistí úplatu za školní obědy žákům základních škol, jejichž rodiče nejsou schopni z finančních důvodů tyto obědy hradit, uvádí ministerstvo. Žadatelé mohli podávat přihlášky do konce listopadu. 

Podle zprávy ministerstva se tento program osvědčil a jenom za první polovinu roku 2016 se do něj zapojilo 890 základních škol, teplý oběd si tak mohlo dopřát více než 4500 žáků. Sytým školákům se údajně zlepšila docházka i koncentrace při vyučování a tím i prospěch. Ministerstvo školství se tedy rozhodlo v programu pokračovat, a proto vyčlenilo na rok 2017 dalších 30 miliónů korun.

„Dětem v takzvané šedé zóně chudoby musíme pomoci. Školy pro ně – stejně jako pro ostatní děti – musí být bezpečným místem s férovou příležitostí být úspěšné ve škole i v životě,“ komentovala v tiskové zprávě pokračování programu ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) s tím, že školní stravování by mělo být součástí školní docházky.

„Přesto, že již nyní jsou školní obědy dotovány, pořád jsou rodiny, které nemají dost peněz na to, aby uhradily i zbylou část. Jejich děti tak musí teplý školní oběd vynechat. Mnohdy se tak účastní odpoledního vyučování hladové, což nepřispívá ani jejich soustředění, ani socializaci v rámci školního kolektivu,” pokračuje se ve zprávě.

Jedná se údajně hlavně o rodiny samoživitelů či o rodiny, které se ocitly dlouhodobě v nepříznivé finanční situaci a velice těsně nesplňují podmínky pro pobírání dávek v hmotné nouzi.

MŠMT v současnosti zjišťuje další možnosti rozšíření podpory z projektu pro širší cílovou skupinu dětí.

Obědy dětí ohrožených chudbou, které navštěvují základní i mateřské školy, hradí dle tiskové zprávy také Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) z Operačního programu Potravinová a materiální pomoc se zaměřením na děti žíjící zatím jen v Libereckém a Jihomoravském kraji, v kraji Vysočina a v Praze. MPSV dle zprávy doufá, že i další kraje, které se zatím do projektu nezapojily, svůj postoj přehodnotí a další výzva bude vypsána i pro ně. Dosud byly vyhlášeny výzvy dvě.

Ministerstvo touto podporou doufá nejen ve zdravé stravování dětí, ale i v jejich lepší integraci do kolektivu. Dle Mladé fronty Dnes dostává v Praze obědy zdarma od září přibližně 700 dětí v devíti městských částech.  

Dle radní pro školství Ireny Ropkové (ČSSD) jsou však tyto příspěvky vázané na hmotnou nouzi rodiny. "V Praze žije 3 298 dětí ve věku 3 až 15 let, které ve hmotné nouzi jsou," popsala deníku základní kritérium výběru dětí radní a zároveň dodala, že ve školním roce 2016/2017 půjde o pilotní projekt. V dalších letech město dle Ropkové v něm však hodlá pokračovat s vyšším počtem škol, a tedy i žáků. 

Deník dále uvádí, že výběr obědů zdarma bude v napůl utajovaném režimu a to tak, že rodiče pobírající dávky v hmotné nouzi se o tom, zda se jich mimořádné příspěvky týkají, dozvědí  od úřadů práce či sociálních pracovnic. Úřady jim poté vystaví potvrzení adresované škole a vedení školy pak vyřeší společně s rodinou zbylé formality. Cílem je, píše deník, aby o pomoci vědělo co nejméně pedagogů a ostatních žáků, takže dotyčné dítě by mělo dostávat stravenky jako každé jiné.

 

 

ken, Novinky.cz, Mladá fronta Dnes
Přečteno: 716x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Ministerstvo školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo