romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministerstvo chystá přesun financí do sociálního bydlení. Diskuse o novém zákonu pokračují.

5.11.2015 8:00
Michaela Marksová Tominová na tiskové konferenci 17. 1. 2014.
Michaela Marksová Tominová na tiskové konferenci 17. 1. 2014.

Ministerstvo práce počítá s tím, že velká část peněz na dávky na bydlení by se v budoucnu měla přesunout do financování systému sociálního bydlení. Prostředky by měly získat obce. Na jednání sněmovního sociálního výboru to včera řekla náměstkyně ministerstva práce Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD). Výdaje na dávky na bydlení rostou. Loni stát vyplatil na příspěvcích a doplatcích na bydlení přes 12 miliard korun.

"Počítáme s tím, že velká část finančních prostředků se přesune do systému sociálního bydlení a půjde obcím. Ty budou rozhodovat o tom, kde bydlení bude," uvedla náměstkyně. Podle ní radnice rozhodnou, zda finance využijí na výstavbu, rekonstrukce či pronájem bytů pro potřebné od soukromníků či neziskových organizací.

Náměstkyně označila částky, které nyní putují do bydlení v ubytovnách či v některých bytech s nevyhovujícími podmínkami, za přemrštěné. Poukázala na to, že v některých zařízeních lidé musí platit nepřiměřeně vysoké sumy.

Výdaje na dávky na bydlení v posledních letech každoročně rostou. Loni stát vyplatil na příspěvcích a doplatcích na bydlení přes 12 miliard korun. V roce 2012 to bylo celkem 7,4 miliardy korun. Zhruba tolik se vyplatilo letos od ledna do července. Letos v červenci se vyplácelo 70.300 doplatků, před rokem o 2400 víc. Příspěvků na bydlení vydávaly v červenci úřady 242.100, minulý rok o 8000 méně.

Sněmovní sociální výbor jednal dnes o koncepci sociálního bydlení, kterou po odkladech před nedávnem schválila vláda. Výhrady k dokumentu měli hlavně poslanci ANO a komunisté. Podle nich se obce proti navrhovaným pravidlům staví, není jasné financování a při poskytování pomoci by se mělo přihlížet i k tomu, zda si člověk svou situaci zavinil.

Podle náměstkyně se na sociální bydlení využijí prostředky z EU z integrovaného regionálního operačního programu a obcím by měl poskytnout finance i stát. Šéf ministerského odboru sociálních služeb David Pospíšil uvedl, že schválená koncepce počítá s upravením rozpočtového výhledu na příští roky. V dokumentu se píše, že ročně by do sociálního bydlení měly plynout tři miliardy. "Ministerstvo financí se tím bude muset řídit. Schválená koncepce je závazná pro všechny resorty," podotkl Pospíšil.

Dodal, že se lidem v tísni budou věnovat sociální pracovníci. "V systému sociálního bydlení nezůstanou ti, kteří spolupracovat nechtějí," uvedl Pospíšil.

Z koncepce má vycházet zákon o sociálním bydlení, který měl podle plánu začít platit od roku 2017. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) připustil, že se původní termín asi nestihne. Na přípravu a prosazení normy má podle něj vláda čas do konce volebního období na podzim 2017. Platforma pro sociální bydlení průtahy kritizuje. Obává se toho, že před volbami už nebude vůle složité téma prosazovat. Poslanci se chtějí k tématu vrátit v březnu příštího roku.

Přečteno: 680x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo