romea - logo
16. dubna 2021 (pátek)
svátek má Irena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministerstvo chystá přesun financí do sociálního bydlení. Diskuse o novém zákonu pokračují.

5.11.2015 8:00
Michaela Marksová Tominová na tiskové konferenci 17. 1. 2014.
Michaela Marksová Tominová na tiskové konferenci 17. 1. 2014.

Ministerstvo práce počítá s tím, že velká část peněz na dávky na bydlení by se v budoucnu měla přesunout do financování systému sociálního bydlení. Prostředky by měly získat obce. Na jednání sněmovního sociálního výboru to včera řekla náměstkyně ministerstva práce Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD). Výdaje na dávky na bydlení rostou. Loni stát vyplatil na příspěvcích a doplatcích na bydlení přes 12 miliard korun.

"Počítáme s tím, že velká část finančních prostředků se přesune do systému sociálního bydlení a půjde obcím. Ty budou rozhodovat o tom, kde bydlení bude," uvedla náměstkyně. Podle ní radnice rozhodnou, zda finance využijí na výstavbu, rekonstrukce či pronájem bytů pro potřebné od soukromníků či neziskových organizací.

Náměstkyně označila částky, které nyní putují do bydlení v ubytovnách či v některých bytech s nevyhovujícími podmínkami, za přemrštěné. Poukázala na to, že v některých zařízeních lidé musí platit nepřiměřeně vysoké sumy.

Výdaje na dávky na bydlení v posledních letech každoročně rostou. Loni stát vyplatil na příspěvcích a doplatcích na bydlení přes 12 miliard korun. V roce 2012 to bylo celkem 7,4 miliardy korun. Zhruba tolik se vyplatilo letos od ledna do července. Letos v červenci se vyplácelo 70.300 doplatků, před rokem o 2400 víc. Příspěvků na bydlení vydávaly v červenci úřady 242.100, minulý rok o 8000 méně.

Sněmovní sociální výbor jednal dnes o koncepci sociálního bydlení, kterou po odkladech před nedávnem schválila vláda. Výhrady k dokumentu měli hlavně poslanci ANO a komunisté. Podle nich se obce proti navrhovaným pravidlům staví, není jasné financování a při poskytování pomoci by se mělo přihlížet i k tomu, zda si člověk svou situaci zavinil.

Podle náměstkyně se na sociální bydlení využijí prostředky z EU z integrovaného regionálního operačního programu a obcím by měl poskytnout finance i stát. Šéf ministerského odboru sociálních služeb David Pospíšil uvedl, že schválená koncepce počítá s upravením rozpočtového výhledu na příští roky. V dokumentu se píše, že ročně by do sociálního bydlení měly plynout tři miliardy. "Ministerstvo financí se tím bude muset řídit. Schválená koncepce je závazná pro všechny resorty," podotkl Pospíšil.

Dodal, že se lidem v tísni budou věnovat sociální pracovníci. "V systému sociálního bydlení nezůstanou ti, kteří spolupracovat nechtějí," uvedl Pospíšil.

Z koncepce má vycházet zákon o sociálním bydlení, který měl podle plánu začít platit od roku 2017. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) připustil, že se původní termín asi nestihne. Na přípravu a prosazení normy má podle něj vláda čas do konce volebního období na podzim 2017. Platforma pro sociální bydlení průtahy kritizuje. Obává se toho, že před volbami už nebude vůle složité téma prosazovat. Poslanci se chtějí k tématu vrátit v březnu příštího roku.

Přečteno: 684x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo