romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministerstvo odmítlo kritiku Amnesty International za diskriminaci Romů ve školství

17.4.2020 13:45
Ministr školství Robert Plaga (FOTO:www.vlada.cz)
Ministr školství Robert Plaga (FOTO:www.vlada.cz)

Ministerstvo školství odmítlo kritiku organizace Amnesty International (AI) za diskriminaci Romů v českém školství. Úřad se snaží zajistit co nejlepší podmínky pro vzdělávání všech dětí bez rozdílu, řekla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Jako problém vidí úřad hlavně vzdělávání dětí z chudých rodin, kterým je podle něj třeba pomoct ve spolupráci s více resorty.

AI ve své zprávě kritizovala ČR mimo jiné za trvající existenci segregovaných škol, kde tvoří velkou většinu romští žáci. Poukázala na stanovisko Výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace, že romské děti nadále zůstávají nadmíru zastoupeny v programech pro děti s lehkým mentálním postižením. Segregaci Romů v českém vzdělávacím systému by podle AI mohlo dále prohloubit opatření ministerstva školství, kterým se snížil počet asistentů pedagoga ve třídě.

Podle Lednové ale ministerstvo vyvíjí úsilí, aby všem poskytovalo to nejlepší vzdělávání. Na horší výsledky Romů má podle úřadu vliv chudoba. K zlepšení situace sociálně slabých či vyloučených rodin je podle něj třeba spolupráce s dalšími resorty.

Ministerstvo trvá na tom, že plní mezinárodní závazky proti diskriminaci Romů. Poslední novela vyhlášky o inkluzi podle něj také nesnížila podporu žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. "Naopak, tato novela podporuje takové úpravy inkluzivního vzdělávání, které jsou v nejlepším zájmu všech žáků a současně zajišťuje rovné příležitosti bez ohledu na druh a stupeň jejich zdravotních postižení či etnický a sociální původ," napsal úřad.

Vyhláška podle ministerstva umožňuje, aby byli v běžné třídě s učitelem až dva asistenti pedagoga na třídu. I když má dítě na asistenta nárok, může ho sdílet s jiným žákem. Podle úřadu má toto opatření vést k větší integraci dětí v kolektivu a zlepšení jejich vzdělávání. Dříve mohli být ve třídě asistenti tři, tento počet zůstal ve speciálních třídách.

Amnesty International rovněž zmínila jako problematické, že ministerstvo umožnilo, aby v jedné škole vznikaly třídy pro různá zdravotní postižení. Podle úřadu nebylo ale cílem vyčleňovat žáky s poruchami učení či chování, mezi kterými bývají často Romové. "Opatření by mělo umožnit co nejvíce žákům, aby mohli navštěvovat školu v místě, kde žijí, aniž by se musela jejich rodina stěhovat nebo aby žáci museli žít mimo jejich bydliště," vysvětlila Lednová.

Na zprávu na svém Facebooku reagoval i ombudsman Stanislav Křeček. Ke sdílení článku o obsahu zprávy přidal komentář: "To je zkreslený a skutečné situaci neodpovídající pohled."

Na segregaci Romů v českém školství upozornila i loňská analýza Agentury pro sociální začleňování. Také z poslední zprávy o plnění plánu opatření, která mají přispět k začlenění romských dětí do běžných škol, plyne, že se stále často vzdělávají dle programů pro lehce mentálně postižené. Mezi žáky, kteří mají upravené učivo kvůli nižší inteligenci, tvoří přibližně 29 procent. V celkovém počtu dětí v základních školách je podíl Romů asi 3,7 procenta. Podle kvalifikovaných odhadů chodilo v minulém školním roce do základních škol v Česku 34.767 Romů a Romek.

Přečteno: 643x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Ministerstvo školství, školství, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo