romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministerstvo vnitra monitoruje na čtyřicet manipulativních a dezinformačních serverů

23.6.2017 11:55
Politický bulvár Parlamentní listy (FOTO: Romea.cz)
Politický bulvár Parlamentní listy (FOTO: Romea.cz)

Ministerstvo vnitra monitoruje na čtyři desítky serverů, které podle něj škodí zájmům státu. Informuje o tom server Aktuálně.cz, kterému se podařilo získat interní materiály ministerstva včetně vyjádření několika vysoce postavených činitelů. Mezi sledované servery mají patřit jak weby čistě dezinformační tak i weby propagandistické a manipulativní.

Oficiální seznam „alternativních“ serverů, jak tyto kanály ministerstvo interně označuje, podle serveru Aktuálně.cz neexistuje, aby si jej nikdo nemohl vyžádat na základě zákona o poskytování informací. Jejich seznam server zrekonstruoval na základě stovek stránek interních dokumentů ministerstva vnitra. V materiálech se mají často objevovat i portály spadající pod vydavatelství Our Media, včetně Parlamentních listů, jehož většinovým vlastníkem je senátor Ivo Valenta.

"Sledují jich hodně. K nejvlivnějším dezinformačním webům podle nich patří AC24, Svět kolem nás, Lajkit, Vědomosti a Parlamentní listy s jejich subportály. Dále třeba New World Order Opposition, Svobodné noviny, Vlastenecké noviny a Aeronet," popsal serveru Aktuálně.cz vysoce postavený zdroj z ministerstva vnitra.

Které weby sleduje, odmítá ministerstvo i nadále oficiálně potvrdit: "Tuto informaci nelze poskytnout," sdělil serveru Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jiří Korbel. Uvádí pouze, že se nejedná jen o čistě desinformační weby, ale například i aktivistické stránky, kde se vyskytují zavádějící informace. "Zachytíme několik desítek jasně tendenčních, neobjektivních, nevyvážených článků denně. Počet jednoznačně lživých, dezinformačních článků je přibližně v jednotkách za den," dodává Korbel.

Ministerstvo rovněž eviduje na 50 až 100 vlivných lidí, které se na šíření manipulativních a lživých zpráv podílejí. "Jednak v to počítáme aktivní autory alternativních médií, jednak skupinu pseudoexpertů či autorit, které se snaží intenzivně prosazovat narativy, které jsou v rozporu s českými bezpečnostními zájmy definovanými Bezpečnostní strategií ČR, do veřejné debaty a mediálního prostoru," dále sděluje Aktuálně.cz mluvčí Korbel.

Organizace Evropské hodnoty v rámci projektu Kremlin Watch již dříve vytvořila seznam dezinformačních webů doplněný o charakteristiku jejich obsahu a autorů. Podle zjištění organizace je většina webů netransparentních a přímou tvorbou dezinformací se v Česku zabývá zhruba sto osob, přičemž pouze u třetiny je známa identita. Podle zjištění serveru Romea.cz je drtivá většina dezinformačních webů zároveň silně rasistická a zveřejňují také protiromské články.

Přečteno: 1750x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ministerstvo vnitra, Monitoring, Parlamentní listy, Hoax, manipulace, Dezinformační webHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo