romea - logo
24. ledna 2020 (pátek)
svátek má Milena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministerstvo vnitra monitoruje na čtyřicet manipulativních a dezinformačních serverů

23.6.2017 11:55
Politický bulvár Parlamentní listy (FOTO: Romea.cz)
Politický bulvár Parlamentní listy (FOTO: Romea.cz)

Ministerstvo vnitra monitoruje na čtyři desítky serverů, které podle něj škodí zájmům státu. Informuje o tom server Aktuálně.cz, kterému se podařilo získat interní materiály ministerstva včetně vyjádření několika vysoce postavených činitelů. Mezi sledované servery mají patřit jak weby čistě dezinformační tak i weby propagandistické a manipulativní.

Oficiální seznam „alternativních“ serverů, jak tyto kanály ministerstvo interně označuje, podle serveru Aktuálně.cz neexistuje, aby si jej nikdo nemohl vyžádat na základě zákona o poskytování informací. Jejich seznam server zrekonstruoval na základě stovek stránek interních dokumentů ministerstva vnitra. V materiálech se mají často objevovat i portály spadající pod vydavatelství Our Media, včetně Parlamentních listů, jehož většinovým vlastníkem je senátor Ivo Valenta.

"Sledují jich hodně. K nejvlivnějším dezinformačním webům podle nich patří AC24, Svět kolem nás, Lajkit, Vědomosti a Parlamentní listy s jejich subportály. Dále třeba New World Order Opposition, Svobodné noviny, Vlastenecké noviny a Aeronet," popsal serveru Aktuálně.cz vysoce postavený zdroj z ministerstva vnitra.

Které weby sleduje, odmítá ministerstvo i nadále oficiálně potvrdit: "Tuto informaci nelze poskytnout," sdělil serveru Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jiří Korbel. Uvádí pouze, že se nejedná jen o čistě desinformační weby, ale například i aktivistické stránky, kde se vyskytují zavádějící informace. "Zachytíme několik desítek jasně tendenčních, neobjektivních, nevyvážených článků denně. Počet jednoznačně lživých, dezinformačních článků je přibližně v jednotkách za den," dodává Korbel.

Ministerstvo rovněž eviduje na 50 až 100 vlivných lidí, které se na šíření manipulativních a lživých zpráv podílejí. "Jednak v to počítáme aktivní autory alternativních médií, jednak skupinu pseudoexpertů či autorit, které se snaží intenzivně prosazovat narativy, které jsou v rozporu s českými bezpečnostními zájmy definovanými Bezpečnostní strategií ČR, do veřejné debaty a mediálního prostoru," dále sděluje Aktuálně.cz mluvčí Korbel.

Organizace Evropské hodnoty v rámci projektu Kremlin Watch již dříve vytvořila seznam dezinformačních webů doplněný o charakteristiku jejich obsahu a autorů. Podle zjištění organizace je většina webů netransparentních a přímou tvorbou dezinformací se v Česku zabývá zhruba sto osob, přičemž pouze u třetiny je známa identita. Podle zjištění serveru Romea.cz je drtivá většina dezinformačních webů zároveň silně rasistická a zveřejňují také protiromské články.

Přečteno: 1713x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ministerstvo vnitra, Monitoring, Parlamentní listy, Hoax, manipulace, Dezinformační webHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo