romea - logo
13. listopadu 2019 (středa)
svátek má Tibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministerstvo vnitra monitoruje na čtyřicet manipulativních a dezinformačních serverů

23.6.2017 11:55
Politický bulvár Parlamentní listy (FOTO: Romea.cz)
Politický bulvár Parlamentní listy (FOTO: Romea.cz)

Ministerstvo vnitra monitoruje na čtyři desítky serverů, které podle něj škodí zájmům státu. Informuje o tom server Aktuálně.cz, kterému se podařilo získat interní materiály ministerstva včetně vyjádření několika vysoce postavených činitelů. Mezi sledované servery mají patřit jak weby čistě dezinformační tak i weby propagandistické a manipulativní.

Oficiální seznam „alternativních“ serverů, jak tyto kanály ministerstvo interně označuje, podle serveru Aktuálně.cz neexistuje, aby si jej nikdo nemohl vyžádat na základě zákona o poskytování informací. Jejich seznam server zrekonstruoval na základě stovek stránek interních dokumentů ministerstva vnitra. V materiálech se mají často objevovat i portály spadající pod vydavatelství Our Media, včetně Parlamentních listů, jehož většinovým vlastníkem je senátor Ivo Valenta.

"Sledují jich hodně. K nejvlivnějším dezinformačním webům podle nich patří AC24, Svět kolem nás, Lajkit, Vědomosti a Parlamentní listy s jejich subportály. Dále třeba New World Order Opposition, Svobodné noviny, Vlastenecké noviny a Aeronet," popsal serveru Aktuálně.cz vysoce postavený zdroj z ministerstva vnitra.

Které weby sleduje, odmítá ministerstvo i nadále oficiálně potvrdit: "Tuto informaci nelze poskytnout," sdělil serveru Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jiří Korbel. Uvádí pouze, že se nejedná jen o čistě desinformační weby, ale například i aktivistické stránky, kde se vyskytují zavádějící informace. "Zachytíme několik desítek jasně tendenčních, neobjektivních, nevyvážených článků denně. Počet jednoznačně lživých, dezinformačních článků je přibližně v jednotkách za den," dodává Korbel.

Ministerstvo rovněž eviduje na 50 až 100 vlivných lidí, které se na šíření manipulativních a lživých zpráv podílejí. "Jednak v to počítáme aktivní autory alternativních médií, jednak skupinu pseudoexpertů či autorit, které se snaží intenzivně prosazovat narativy, které jsou v rozporu s českými bezpečnostními zájmy definovanými Bezpečnostní strategií ČR, do veřejné debaty a mediálního prostoru," dále sděluje Aktuálně.cz mluvčí Korbel.

Organizace Evropské hodnoty v rámci projektu Kremlin Watch již dříve vytvořila seznam dezinformačních webů doplněný o charakteristiku jejich obsahu a autorů. Podle zjištění organizace je většina webů netransparentních a přímou tvorbou dezinformací se v Česku zabývá zhruba sto osob, přičemž pouze u třetiny je známa identita. Podle zjištění serveru Romea.cz je drtivá většina dezinformačních webů zároveň silně rasistická a zveřejňují také protiromské články.

Přečteno: 1692x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ministerstvo vnitra, Monitoring, Parlamentní listy, Hoax, manipulace, Dezinformační webHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo