romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministerstvo vnitra odmítlo zaregistrovat České lvy, protože podle zákona jde o "nedovolené sdružení"

Praha, 11.9.2013 12:45, (ROMEA)
Neonacista Pavel Sládek Matějný z Českých lvů, organizátor demonstrace v Duchcově a pořadatel protiromského pochodu ve Vítkově, 3. srpna 2013. Na fotografii serveru Antifa.cz je zachycen při hajlování u vlajky nacistické Třetí říše s železným křížem (vlevo). Stalo se to na akci
Neonacista Pavel Sládek Matějný z Českých lvů, organizátor demonstrace v Duchcově a pořadatel protiromského pochodu ve Vítkově, 3. srpna 2013. Na fotografii serveru Antifa.cz je zachycen při hajlování u vlajky nacistické Třetí říše s železným křížem (vlevo). Stalo se to na akci "W.P. Oficiálně Neoficiální Mezinárodní Porada Nacionalistů." Tu pořádal neonacista Jaromír Pytel, jenž pro změnu pomáhal organizovat jeden z protiromských pochodů v Českých Budějovicích.

Ministerstvo vnitra odmítlo registraci sdružení Čeští lvi. "Stanovy tohoto sdružení nebyly v souladu se zákonem o sdružování," řekl serveru Romea.cz Břetislav Oliva z Odboru tisku a public relations ministerstva vnitra.

Nedovolené sdružení

Podle něj nemohlo ministerstvo vnitra České lvy zaregistrovat, protože se podle zmíněného zákona jednalo o sdružení nedovolené ve smyslu § 8, písmeno c: "Ministerstvo registraci odmítne, jestliže z předložených stanov sdružení vyplývá, že jde o sdružení nedovolené."

Nedovolené sdružení pak zákon o sdružování (č. 83/1990 Sb.) definuje v paragrafu 4 takto:
Nejsou dovolena sdružení:
a) jejichž cílem je popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení, rozněcovat nenávist a nesnášenlivost z těchto důvodů, podporovat násilí, anebo jinak porušovat ústavu a zákony;
b) která sledují dosahování svých cílů způsoby, které jsou v rozporu s ústavou a zákony;
c) ozbrojená nebo s ozbrojenými složkami; za taková se nepovažují sdružení, jejichž členové drží nebo užívají střelné zbraně pro sportovní účely nebo k výkonu práva myslivosti.

Neonacistické Lidové milice

Neonacistické uskupení Čeští lvi je jakási extrémně pravicová obdoba Lidových milicí nově vznikající Demokratické strany pracujících (DSP), kterou zakládají odpadlíci z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Podle dostupných informací byl předsedou přípravného výboru této odštěpenecké frakce zvolen Petr Kotáb, místopředsedy se stali Lucie Šlégrová, Pavel Sládek Matějný a František Karel Ladislav.

Petr Kotáb dříve též působil v již rozpuštěné neonacistické Dělnické straně i její následovnici DSSS. Na protiromské demonstraci v Novém Bydžově (březen 2011) Kotáb na adresu Romů mj. řekl: „Nenecháme se zastrašit a přijde čas, kdy budou tyto problémy… rázně a účinně vyřešeny.“

Odpadlíci se rekrutují především ze severních Čech, kde je reprezentují sourozenci Šlégrovi. I ti byli činní již v Dělnické straně. Lucie Šlégrová a její bratr Jiří Šlégr (nezaměňovat s hokejistou Šlégrem) jsou známé figurky. Šlégrová, mediální ikona extremistických bojůvek, si nechala vytetovat kresbu dělníka s heslem „Věrnost je mou ctí.“ Heslo bylo podle předního odborníka na extremismus politologa Miroslava Mareše mottem jednotek SS, což byly nejnelítostnější nacistické ozbrojené jednotky.

Ráda se též producíruje oblečená podle poslední „dělnické“ módy, například v tričku s názvem neonacistické kapely Weisse Wolfe se stylizovanými znaky Hitlerjugend a SS. Navíc, jak se ukázalo u soudu s Dělnickou stranou, je zachycena na fotografii, jak hajluje.

Sládek Matějný je znám z mnoha extremistických akcí, například i ze setkání DSSS s německými neonacisty. Mimo jiné byl vyfocen i při hajlování u vlajky nacistické Třetí říše s železným křížem, a to na akci "W.P. Oficiálně Neoficiální Mezinárodní Porada Nacionalistů." (Viz titulní foto k článku.) Tu pořádal neonacista Jaromír Pytel, jenž pro změnu nedávno pomáhal organizovat jeden z protiromských pochodů v Českých Budějovicích.

František Karel Ladislav podle serveru Antifa.cz vystupuje či vystupoval na Facebooku jako Karel Kubrt. I on se mimo jiné zúčastnil zmíněné akce pořádané Pytlem, právě tak jako mnoha jiných srazů extremistů.

Proti Romům

Čeští lvi v poslední době organizovali několik protiromských akcí. Hlavní postavou v tomto směru je Pavel Sládek Matějný. Byl to on, kdo nedávno vedl skupinu neonacistických pouličních rváčů v Duchcově, během protiromské demonstrace. "Není to naše trasa, je to naše město," vykřikl Sládek Matějný a extremisté se chvíli potom vrhli proti policistům (na přiloženém videu z Duchcova je v bílém tričku, černých kalhotách a s holou hlavou.)


Protiromské demonstrace pořádali i v Ostravě. I zde, stejně jako v Duchcově, se účastníci pochodu pokusili o pogrom proti Romům. Extremisti pochodovali i ve Vítkově, kde před několika lety došlo k zatím nejhoršímu žhářskému útoku na romskou rodinu, během něhož byla popálena dvouletá Natálie Kudriková, která si následky ponese celý život, i oba její rodiče. A těžkými psychickými následky trpí celá rodiny, včetně tří Natálčiných sester. 

Čeští lvi mají ohlášené i další akce.

Nevraživost mezi extremisty

S vůdcem DSSS Tomášem Vandasem se tito odpadlíci nerozešli příliš v dobrém. Mezi těmito dvěma skupinami extremistů je velká nevraživost. Nejspíše z dílny DSSS vycházejí i falešné internetové stránky DSP, které mají nově vznikající stranu svým infantilním obsahem plných hrubek diskreditovat.

Přečteno: 1791x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Čeští lvi, Neonacismus, Rasismus, Anticiganismus, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo