romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministerstvo vnitra příští rok očekává až 7000 nelegálních migrantů

13.7.2015 18:34
Uprchlíci z Afriky (Ilustrační FOTO: Vito Manzari, Wikimedia Commons)
Uprchlíci z Afriky (Ilustrační FOTO: Vito Manzari, Wikimedia Commons)

Ministerstvo vnitra očekává, že v příštím roce do Česka přijde 5000 až 7000 nelegálních migrantů. Letos jich má být kolem 3500. Novinářům to během jednání vlády řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Kabinet dnes rozhodl, že vnitro letos dostane přes 230 milionů korun navíc na řešení dopadů uprchlické krize. Finance, které mají v příštím roce podle představ vnitra stoupnout o více než miliardu, by šly třeba na zvýšení počtu policistů a úředníků ministerstva asi o 800.

Vláda dnes také schválila otevření detenčních zařízení pro běžence v obcích Vyšní Lhoty v Moravskoslezském kraji a Balková na Plzeňsku. Rozšíří také kapacity v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem. Celkem jde podle Chovance asi o 550 lůžek. V prvních dvou obcích se ještě uskuteční jednání se starosty.

Navýšení současných detenčních kapacit pro nelegální migranty, které se pohybují kolem 120 lůžek, je podle ministra nezbytné. "Naše kapacity detence se dramaticky naplňují, protože migrační proud prostě sílí," poznamenal. Nové kapacity jsou podle něho potřeba v řádu týdnů. Ty současné by se mohly zaplnit během dní.

Chovanec šel dnes na vládu s požadavkem na navýšení rozpočtu o 250 milionů korun pro letošek a o 1,1 miliardy korun na příští rok. V prvním případě došel kabinet ke kompromisu 234 milionů, druhý požadavek vzal zatím na vědomí. Bude se o něm jednat v srpnu.

"Ten kompromis je o tom, že o měsíc se zpozdí nástup policistů. Ono je to z logiky věci, protože je nestačíme takhle rychle nabrat," poznamenal k dohodě ministr vnitra. Celkem by nových policistů mělo být kolem 600.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci uvedl, že migrační krizi vidí jako největší problém Evropy. EU podle něj projevuje podobnou neschopnost jej řešit jako u finančních problémů Řecka. Evropa podle Babiše pravděpodobně potřebuje uzavřít schengenský prostor a uplatnit systematická opatření.

Podle Chovance ministerstvo vnitra potřebuje peníze navíc mimo jiné na zřízení dodatečných 900 lůžek a 250 bytů pro integraci legálních migrantů. "Požadujeme nejen navýšení počtu lidí směrem k práci s uprchlíky, ale i počtu policistů, aby mohly vzniknout policejní služebny v blízkosti těch zařízení," řekl dnes při příchodu na jednání vlády.

Ministerstvo vnitra má v současné době čtyři azylová zařízení s kapacitou zhruba 700 míst, a to přijímací a pobytová střediska v pražské Ruzyni, Zastávce u Brna, Kostelci nad Orlicí a Havířově. Vedle toho disponuje detenčním zařízením v Bělé pod Bezdězem. Nově má fungovat i dvojice dalších.

Vláda minulý týden rozhodla, že Česko do roku 2017 přijme 1500 uprchlíků. Z toho prvních 400 běženců ještě letos. Podle Chovance se při jejich výběru využijí informace tajných služeb ČR i dalších zemí. Součástí řízení bude i pohovor s běženci.

Přečteno: 514x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo