romea - logo
29. června 2022 (středa)
svátek má Petr a Pavel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministerstvo zahraničí: Jsme připravení prezentovat zjištění ohledně policejního zásahu v Teplicích!

25.6.2021 12:17
Policejní zákrok v Teplicích (19. 6. 2021) (FOTO: repro video Facebook)
Policejní zákrok v Teplicích (19. 6. 2021) (FOTO: repro video Facebook)

Ministerstvo zahraničí je připraveno v případě poptávky mezinárodních organizací prezentovat zjištění ohledně policejního zásahu v Teplicích i na mezinárodních fórech. Resort to uvedl ve čtvrtečním prohlášení.

Rada Evropy ve středu vyzvala k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření jeho smrti. Ministerstvo vyčká v komunikaci s partnery a mezinárodními organizacemi na výsledky šetření.

"Máme plnou důvěru v řádné a transparentní vyšetření případu," dodal úřad. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku několikrát zopakoval podporu policistům. Věc vyšetřuje odbor vnitřní kontroly policie, řekl ve středu na dotaz ČTK.

"Je mi líto každého ztraceného lidského života, je na místě vyjádřit soustrast pozůstalým, ale platí jedna zásadní věc, toho pána zabily drogy. Kdyby je nebral, byl dosud mezi námi," uvedl na Twitteru.

V Teplicích zemřel v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Předběžné šetření policie vyloučilo souvislost úmrtí s policejním zákrokem. Předběžná zpráva poukazuje na ovlivnění drogou, řekl v pondělí ČTK mluvčí policie Daniel Vítek. Finální soudní pitevní zpráva však bude hotova cca za měsíc.

Lékař už dříve uvedl, že příčinou smrti zřejmě bylo předávkování.

Na sociálních sítích se objevilo amatérské video z policejního zásahu. Je z něj patrné, že se muž vzpíral a křičel a policisté proti němu použili donucovací prostředky. Podle serveru Romea.cz zasahující policista několik minut klečel zadrženému Romovi na krku. Případ se dál prověřuje.

Podle Rady Evropy jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se distancovali od výroků premiéra Andreje Babiše (ANO) a Hamáčka, kteří podpořili policisty. Svými výroky podle nich podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování.

Zároveň požadují, aby se Babiš s Hamáčkem účastnili jednání rady ve středu 30. června a poskytli záruky, že vyšetřování bude nezávislé a jeho výsledky povedou k "uklidnění situace a k obnovení důvěry".

Přečteno: 1505x
 

Kam dál:

Štítky:  

Teplice, Romové, smrt , Policie, DrogyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo