romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Chovanec se sešel se zástupci rodiny mladíka, který zemřel v žatecké pizzerii

11.11.2016 16:30

V pátek 11. 11. 2016 se ve 13 hodin uskutečnila schůzka ministra Milana Chovance (ČSSD), náměstka policejního prezidenta Milana Černeka, poradce ministra vnitra Zdeňka Laubeho s představiteli romských organizací a zástupci rodiny M. Demetera, který zemřel za dosud nevyjasněných okolností 18. října v Žatci. Schůzky s ministrem se účastnil předseda Celostátní asociace sociálně zodpovědných romských spolků a podnikatelů v ČR Marcel Ščuka, romští podnikatelé Martin Bajger a Josef Stojka, předseda Unie Olašských Romů, aktivista Jan Čonka a Vladimír Hamouz.

Marcel Ščuka ke schůzce pro Romea.cz uvedl: "Schůzka proběhla za účasti náměstka policejního ředitele a dalších osob. Obě strany si uvědomují vyostřenost situace, bylo nám slíbeno kromě jiného, že ministerstvo připraví tiskovou zprávu, ve které uvede, že se bude ministerstvo objektivně zajímat o vyšetření celého případu. Ujistili nás, že se na případu velmi pečlivě pracuje. Některé informace byly pro pana ministra i pana náměstka policejního ředitele nové. Budeme připravovat zprávu pro ministerstvo, ve které uvedeme další pochybení, ke kterým mohlo dojít. Na základě toho bude naplánována další schůzka, aby se zhodnotilo, jak se daleko postoupilo ve vyšetřování žateckého případu."

Dále pak mimo jiné Marcel Ščuka prohlásil, že nejvíce apelují, aby se věnovala pozornost pochybnostem o postupu městské policie při samotném zásahu, neboť se obávají, aby se takový postup nestal obecným způsobem postupu.

Hlavním tématem jednání byla žádost o objektivní prošetření postupů Policie ČR v případě úmrtí muže v Žatci dne 18. října 2016. Zástupci Policie ČR si převzali další podněty k tomuto případu.

Chovanec: Případ budu sledovat

Ministr vnitra Milan Chovanec k dnešní schůzce pro server Romea.cz sdělil: „Ani já ani policejní prezident ani nikdo další nemůže získávat informace z živé kauzy. Nicméně případ budu sledovat a o to samé jsem požádal policejního prezidenta.“

Obě strany dále jednaly o prohloubení spolupráce na preventivních programech vztahující se na romskou národnostní menšinu a nastavení pravidelné komunikace. „Romské organizace si určí své zástupce, kteří budou pravidelně komunikovat s Ministerstvem vnitra a spolupodílet se na přípravě preventivních programů,“ dodal Milan Chovanec.

Přečteno: 37685x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, Ministerstvo vnitra, ministr vnitraHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo