romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Chovanec se sešel se zástupci rodiny mladíka, který zemřel v žatecké pizzerii

11.11.2016 16:30

V pátek 11. 11. 2016 se ve 13 hodin uskutečnila schůzka ministra Milana Chovance (ČSSD), náměstka policejního prezidenta Milana Černeka, poradce ministra vnitra Zdeňka Laubeho s představiteli romských organizací a zástupci rodiny M. Demetera, který zemřel za dosud nevyjasněných okolností 18. října v Žatci. Schůzky s ministrem se účastnil předseda Celostátní asociace sociálně zodpovědných romských spolků a podnikatelů v ČR Marcel Ščuka, romští podnikatelé Martin Bajger a Josef Stojka, předseda Unie Olašských Romů, aktivista Jan Čonka a Vladimír Hamouz.

Marcel Ščuka ke schůzce pro Romea.cz uvedl: "Schůzka proběhla za účasti náměstka policejního ředitele a dalších osob. Obě strany si uvědomují vyostřenost situace, bylo nám slíbeno kromě jiného, že ministerstvo připraví tiskovou zprávu, ve které uvede, že se bude ministerstvo objektivně zajímat o vyšetření celého případu. Ujistili nás, že se na případu velmi pečlivě pracuje. Některé informace byly pro pana ministra i pana náměstka policejního ředitele nové. Budeme připravovat zprávu pro ministerstvo, ve které uvedeme další pochybení, ke kterým mohlo dojít. Na základě toho bude naplánována další schůzka, aby se zhodnotilo, jak se daleko postoupilo ve vyšetřování žateckého případu."

Dále pak mimo jiné Marcel Ščuka prohlásil, že nejvíce apelují, aby se věnovala pozornost pochybnostem o postupu městské policie při samotném zásahu, neboť se obávají, aby se takový postup nestal obecným způsobem postupu.

Hlavním tématem jednání byla žádost o objektivní prošetření postupů Policie ČR v případě úmrtí muže v Žatci dne 18. října 2016. Zástupci Policie ČR si převzali další podněty k tomuto případu.

Chovanec: Případ budu sledovat

Ministr vnitra Milan Chovanec k dnešní schůzce pro server Romea.cz sdělil: „Ani já ani policejní prezident ani nikdo další nemůže získávat informace z živé kauzy. Nicméně případ budu sledovat a o to samé jsem požádal policejního prezidenta.“

Obě strany dále jednaly o prohloubení spolupráce na preventivních programech vztahující se na romskou národnostní menšinu a nastavení pravidelné komunikace. „Romské organizace si určí své zástupce, kteří budou pravidelně komunikovat s Ministerstvem vnitra a spolupodílet se na přípravě preventivních programů,“ dodal Milan Chovanec.

Přečteno: 37530x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, Ministerstvo vnitra, ministr vnitraHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo