romea - logo
15. ledna 2021 (pátek)
svátek má Alice

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr Chvojka hodlá prosadit, aby památník Lety spravovalo romské muzeum. Čeněk Růžička nesouhlasí

10.3.2017 12:28
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Při příležitosti úterního pietního aktu k uctění památky obětí romského holocaustu, který se uskutečnil v Muzeu romské kultury v Brně (MRK), ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka prohlásil, že hodlá prosadit, aby správa památníku v Letech u Písku nespadala pod Památník Lidice, ale pod Muzeum romské kultury.  

"Ministr bude prosazovat, aby správa památníku v Letech patřila pod Muzeum romské kultury," potvrdil včera serveru Romea.cz záměr ministra jeho tiskový mluvčí Michal Kačírek. "Ministr je přesvědčen, že romská pietní místa by měla být spravována organizacemi, které se zaměřují na romskou historii. Podobný názor má ostatně i ministerstvo kultury, které přislíbilo maximální vstřícnost," uvedl mluvčí Kačírek. 

Již dříve bylo rozhodnuto o tom, že správa Památníku v Hodonínu u Kunštátu přejde pod Muzeum romské kultury. "Nad tímto panovala shoda, takže ministr  předloží vládě do konce května materiál, který navrhne převedení správy Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu pod Muzeum romské kultury," uvedl Kačírek.

To samé se bude týkat i památníku v Letech u Písku. "Také zde bude ministerstvo podnikat veškeré potřebné kroky, které umožní výstavbu důstojného památníku, který bude následně spravován Muzeem romské kultury," tlumočil mluvčí Kačírek stanovisko a další postup ministra Chvojky. Státní příspěvková organizace Muzeum romské kultury se výzkumu a dokumentaci událostí v Letech a v Hodonínu u Kunštátu zabývá od svého vzniku v roce 1991.

Ředitelka MRK Jana Horváthová nemá o tomto záměru bližší informace. "Náš zřizovatel - Ministerstvo kultury - v samotném závěru minulého roku poslal krátkou písemnou zprávu o chystaném převodu KP Lety na naši instituci v letošním roce. Nebyli jsme dosud  informováni, že by byly ze podnikány reálné kroky k převodu," uvedla pro Romea.cz ředitelka muzea.

Čeněk Růžička s převodem správy památníku v Letech pod Muzeum romské kultury nesouhlasí

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) Čeněk Růžička s tímto převodem nesouhlasí. "Zásadně nesouhlasím s tím, jak se ministerstvo kultury rozhodlo, tedy že umožní převod památníku v Letech do správy Muzea romské kultury. O rozhodnutí samozřejmě vím už delší dobu a několikrát jsem osobně apeloval, aby správa byla udělena někomu jinému."

Jako jeden z důvodů uvádí výrok Jany Horváthové, v němž upřednostnila vzdělání romských dětí před výkupem vepřína. Podle Růžičky její názor ovlivnil postoj politiků k tomuto kroku. Je a vždy byl přesvědčen, že „problém se vzděláváním romských dětí i odstranění vepřince z Letů zasluhují nejvyšší pozornost státu a měly by se řešit nezávisle na sobě. Což se, zaplať pánbůh, sice opatrně, ale už děje“.

Původní kárný a pracovní tábor u Let na Písecku přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech se nachází vedle vepřína, jenž stojí na místě bývalého tábora.

Přečteno: 2864x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum, Muzeum romské kultury, Lety u Písku, Hodonín u Kunštátu, památník, Památný den romského holocaustu, Ministerstvo kultury, Ministerstvo školství, ministr pro lidská práva a rovné příležitostiHLAVNÍ ZPRÁVY

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Renata Berkyová: Jak na dějiny Romů ve výuce

12.1.2021 15:05
Romská menšina je jednou z nejpočetnějších menšin žijících v ČR po staletí. Také proto by poznávání romské kultury, jazyka a dějin, které jsou neoddělitelně spjaty s českou historií, mělo být v rámci dalšího vzdělávání žáků a studentů samozřejmostí.
 celý článek

Lucie Lucassen (FOTO: archiv Lucie Lucassen)

Lucie Lucassen: Pomáhat druhým mi dává smysl. Jednou si adoptuji romské dítě z dětského domova

12.1.2021 12:08
Vyrostla v rodině pěstounů a dlouho si nechtěla své romství přiznat. Když ale začala pracovat v jedné z největších romských neziskových organizací v Česku a poznala tak Romy zblízka, vyrovnala se i ona sama se svojí identitou a začala se zajímat o romskou historii.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo