romea - logo
20. března 2019 (středa)
svátek má Světlana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Chvojka hodlá prosadit, aby památník Lety spravovalo romské muzeum. Čeněk Růžička nesouhlasí

10.3.2017 12:28
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Při příležitosti úterního pietního aktu k uctění památky obětí romského holocaustu, který se uskutečnil v Muzeu romské kultury v Brně (MRK), ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka prohlásil, že hodlá prosadit, aby správa památníku v Letech u Písku nespadala pod Památník Lidice, ale pod Muzeum romské kultury.  

"Ministr bude prosazovat, aby správa památníku v Letech patřila pod Muzeum romské kultury," potvrdil včera serveru Romea.cz záměr ministra jeho tiskový mluvčí Michal Kačírek. "Ministr je přesvědčen, že romská pietní místa by měla být spravována organizacemi, které se zaměřují na romskou historii. Podobný názor má ostatně i ministerstvo kultury, které přislíbilo maximální vstřícnost," uvedl mluvčí Kačírek. 

Již dříve bylo rozhodnuto o tom, že správa Památníku v Hodonínu u Kunštátu přejde pod Muzeum romské kultury. "Nad tímto panovala shoda, takže ministr  předloží vládě do konce května materiál, který navrhne převedení správy Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu pod Muzeum romské kultury," uvedl Kačírek.

To samé se bude týkat i památníku v Letech u Písku. "Také zde bude ministerstvo podnikat veškeré potřebné kroky, které umožní výstavbu důstojného památníku, který bude následně spravován Muzeem romské kultury," tlumočil mluvčí Kačírek stanovisko a další postup ministra Chvojky. Státní příspěvková organizace Muzeum romské kultury se výzkumu a dokumentaci událostí v Letech a v Hodonínu u Kunštátu zabývá od svého vzniku v roce 1991.

Ředitelka MRK Jana Horváthová nemá o tomto záměru bližší informace. "Náš zřizovatel - Ministerstvo kultury - v samotném závěru minulého roku poslal krátkou písemnou zprávu o chystaném převodu KP Lety na naši instituci v letošním roce. Nebyli jsme dosud  informováni, že by byly ze podnikány reálné kroky k převodu," uvedla pro Romea.cz ředitelka muzea.

Čeněk Růžička s převodem správy památníku v Letech pod Muzeum romské kultury nesouhlasí

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) Čeněk Růžička s tímto převodem nesouhlasí. "Zásadně nesouhlasím s tím, jak se ministerstvo kultury rozhodlo, tedy že umožní převod památníku v Letech do správy Muzea romské kultury. O rozhodnutí samozřejmě vím už delší dobu a několikrát jsem osobně apeloval, aby správa byla udělena někomu jinému."

Jako jeden z důvodů uvádí výrok Jany Horváthové, v němž upřednostnila vzdělání romských dětí před výkupem vepřína. Podle Růžičky její názor ovlivnil postoj politiků k tomuto kroku. Je a vždy byl přesvědčen, že „problém se vzděláváním romských dětí i odstranění vepřince z Letů zasluhují nejvyšší pozornost státu a měly by se řešit nezávisle na sobě. Což se, zaplať pánbůh, sice opatrně, ale už děje“.

Původní kárný a pracovní tábor u Let na Písecku přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech se nachází vedle vepřína, jenž stojí na místě bývalého tábora.

Přečteno: 2818x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum, Muzeum romské kultury, Lety u Písku, Hodonín u Kunštátu, památník, Památný den romského holocaustu, Ministerstvo kultury, Ministerstvo školství, ministr pro lidská práva a rovné příležitostiHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 50 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo