romea - logo
24. května 2019 (pátek)
svátek má Jana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Chvojka hodlá prosadit, aby památník Lety spravovalo romské muzeum. Čeněk Růžička nesouhlasí

10.3.2017 12:28
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Při příležitosti úterního pietního aktu k uctění památky obětí romského holocaustu, který se uskutečnil v Muzeu romské kultury v Brně (MRK), ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka prohlásil, že hodlá prosadit, aby správa památníku v Letech u Písku nespadala pod Památník Lidice, ale pod Muzeum romské kultury.  

"Ministr bude prosazovat, aby správa památníku v Letech patřila pod Muzeum romské kultury," potvrdil včera serveru Romea.cz záměr ministra jeho tiskový mluvčí Michal Kačírek. "Ministr je přesvědčen, že romská pietní místa by měla být spravována organizacemi, které se zaměřují na romskou historii. Podobný názor má ostatně i ministerstvo kultury, které přislíbilo maximální vstřícnost," uvedl mluvčí Kačírek. 

Již dříve bylo rozhodnuto o tom, že správa Památníku v Hodonínu u Kunštátu přejde pod Muzeum romské kultury. "Nad tímto panovala shoda, takže ministr  předloží vládě do konce května materiál, který navrhne převedení správy Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu pod Muzeum romské kultury," uvedl Kačírek.

To samé se bude týkat i památníku v Letech u Písku. "Také zde bude ministerstvo podnikat veškeré potřebné kroky, které umožní výstavbu důstojného památníku, který bude následně spravován Muzeem romské kultury," tlumočil mluvčí Kačírek stanovisko a další postup ministra Chvojky. Státní příspěvková organizace Muzeum romské kultury se výzkumu a dokumentaci událostí v Letech a v Hodonínu u Kunštátu zabývá od svého vzniku v roce 1991.

Ředitelka MRK Jana Horváthová nemá o tomto záměru bližší informace. "Náš zřizovatel - Ministerstvo kultury - v samotném závěru minulého roku poslal krátkou písemnou zprávu o chystaném převodu KP Lety na naši instituci v letošním roce. Nebyli jsme dosud  informováni, že by byly ze podnikány reálné kroky k převodu," uvedla pro Romea.cz ředitelka muzea.

Čeněk Růžička s převodem správy památníku v Letech pod Muzeum romské kultury nesouhlasí

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) Čeněk Růžička s tímto převodem nesouhlasí. "Zásadně nesouhlasím s tím, jak se ministerstvo kultury rozhodlo, tedy že umožní převod památníku v Letech do správy Muzea romské kultury. O rozhodnutí samozřejmě vím už delší dobu a několikrát jsem osobně apeloval, aby správa byla udělena někomu jinému."

Jako jeden z důvodů uvádí výrok Jany Horváthové, v němž upřednostnila vzdělání romských dětí před výkupem vepřína. Podle Růžičky její názor ovlivnil postoj politiků k tomuto kroku. Je a vždy byl přesvědčen, že „problém se vzděláváním romských dětí i odstranění vepřince z Letů zasluhují nejvyšší pozornost státu a měly by se řešit nezávisle na sobě. Což se, zaplať pánbůh, sice opatrně, ale už děje“.

Původní kárný a pracovní tábor u Let na Písecku přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech se nachází vedle vepřína, jenž stojí na místě bývalého tábora.

Přečteno: 2822x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum, Muzeum romské kultury, Lety u Písku, Hodonín u Kunštátu, památník, Památný den romského holocaustu, Ministerstvo kultury, Ministerstvo školství, ministr pro lidská práva a rovné příležitostiHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo