romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr Chvojka spolu se zástupci Agentury pro sociální začleňování a monitorovacího výboru navštívili pracovně Most

30.1.2017 13:42
Mostecké sídliště Chanov (foto: Lukáš Houdek)
Mostecké sídliště Chanov (foto: Lukáš Houdek)

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) navštívil společně se zástupci Monitorovacího výboru Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny pro činnost Agentury pro sociální začleňování minulý týden Most, místní sociálně vyloučenou lokalitu sídliště Stovky a ubytovnu "K srdci klíč". S místními Romy o situaci na sídlišti ovšem ministr oficiálně nehovořil. Hlava ministerstva pro lidská práva takto zamíří do čtyř desítek měst a obcí spolupracujících v rámci Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám s Agenturou pro sociální začleňování.

"S Romy oficiálně z této lokality nikdo nemluvil. Mezi lidmi z lokálního partnerství, s nimiž jsme hovořili, není v současné době žádný Rom nebo Romka. Diskutovali jsme obecně téma sociálního začleňování," uvedl pro server Romea.cz místopředseda Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny a člen Monitorovacího výboru Jan Balog.

Vedle Jana Baloga se delegace, v rámci které ministr Chvojka navštívil Most, zúčastnili i další zástupci Monitorovacího výboru Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny pro činnost Agentury pro sociální začleňování - Emil Horvát (předseda Monitorovacího výboru a člen Rady) a Štefan Lukáč (krajský koordinátor pro romské záležitosti Ústeckého kraje, člen Monitorovacího výboru a budoucí člen Rady).

Obyvatelé sídliště Stovky se dlouhodobě potýkají s vysokým nájemným, zanedbáváním údržby bytů ze strany majitelů, dluhy vůči společenství vlastníků jednotek nebo družstvu, přelidněnými byty, ale i se štěnicemi či zápachem.

Ke zvýšení bezpečnosti v ohrožených lokalitách mají přispět posílené hlídky městské policie, vyhlášky, které se týkají zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti či umisťování předmětů na veřejné prostranství, a velmi diskutabilní vyhláška zakazující sezení na stavebních částech a zařízeních. Řešení problémů má pomoci řešit i strategický plán. Zastupitelé ho budou projednávat v únoru. Díky němu by mohlo město čerpat přes 92 milionů korun na projekty spojené s podporou rodiny, bydlením, prevencí kriminality a zaměstnaností.

"Agentura pro sociální začleňování nám představila strategický plán pro Most, který má být ještě přijat zastupitelstvem. Vypadá to velmi nadějně a věřím, že plán bude skutečně přijat," řekl pro server Romea.cz Jan Balog.

Město už loni provedlo ve Stovkách rozsáhlou kontrolu. Společné návštěvy lidí z radnice, úřadu práce či odboru sociální péče mají nyní pokračovat. Podle ředitele městské policie Jaroslava Hrvola počet přestupků v lokalitě Stovek a ubytovny Domina třikrát až čtyřikrát převyšuje průměr zbytku města. Velkou potíží je vysoká nezaměstnanost u zhruba 3000 obyvatel Stovek, která je až 25 procent.

Ministr chce zákon o sociálním bydlení

Ministr Chvojka chce mít zákon o sociálním bydlení, novelu insolvenčního zákona a zákon o sociálním podnikání ve Sněmovně na jaře, ideálně v březnu. Tyto tři právní normy mají pomoci řešit problémy se sociálně vyloučenými lokalitami a situaci lidí ohrožených životem na ulici. Novinářům to minulý týden v úterý řekl v Mostě, který si vybral jako cíl své první návštěvy v regionech.

"Problematika nemá bohužel jednoduché řešení, je to běh na dlouhou trať," řekl Chvojka po úterní návštěvě azylového domu a vyloučené lokalitě Stovky. Pomoci by podle něj měla novela insolvenčního zákona, která má umožnit dlužníkům splácet menší částky delší dobu. Druhou věcí je zákon o sociálním bydlení, jenž má pomoci bojovat proti "obchodu s chudobou".

"Sociální bydlení by mělo být dostupné pro matky samoživitelky, seniory, kteří zůstanou sami a nezvládají platit náklady na bydlení, či ženy, které se staly oběťmi domácího násilí," uvedl Chvojka.

Třetí úpravou je zákon o sociálním podnikání, který má umožnit vznik podniků zaměstnávajících sociálně vyloučené lidi nebo zdravotně postižené. "Za to by (podniky) dostávaly určité výhody jako slevu na dani nebo přednost v zadávacím řízení," doplnil ministr. Podle něj je nutné předložit návrhy co nejdříve, aby mohly být schváleny ještě v tomto volebním období. "Minimálně u zákona o sociálním bydlení očekávám velkou debatu," poznamenal Chvojka.

Město Most patří mezi nejvíce strukturálně postižená místa v České republice. Vysoká a dlouhodobá nezaměstnanost obyvatel, jejich dluhové zatížení a rozsáhlý trh s bydlením orientovaný na sociálně slabé a sociálně vyloučené představují největší problémy.

Přečteno: 2525x
 

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Most, ministr pro lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo