romea - logo
24. dubna 2018 (úterý)
svátek má Jiří
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Dienstbier: Buď začnou zaměstnanci Agentury plnit povinnosti, nebo půjdou

5.5.2015 15:28
Jiří Dienstbier a Martin Šimáček (Koláž: Romea.cz)
Jiří Dienstbier a Martin Šimáček (Koláž: Romea.cz)

Ministr Jiří Dienstbier svolal dnes mimořádné setkání s novináři, aby reagoval na „další vyhrocení situace“ kolem Agentury pro sociální začleňování a „mediální kampaň jejich zaměstnanců“. Ti oznámili, že uvažují o stávce . Spor vyvolalo odvolání ředitele Agentury Martina Šimáčka.

Dienstbier zdůraznil, že zaměstnanci úřadu si nemohou vybírat ani svého šéfa, ani strukturu svého odboru, ani povinnosti, které mají plnit. „Nenechám se tlačit ke zdi,“ řekl Dienstbier. „Měli by se nejlépe hned rozhodnout, zda začnou plnit své povinnosti. Nebo by měli odejít.“

Ministr nicméně nabízí zaměstnancům vstřícný krok – k vyjednávání přizval jako moderátora Czeslawa Waleka, který s odvolaným ředitelem Martinem Šimáčkem spolupracoval a Agenturu pomáhal zakládat.

Spor o monitoring efektů pro Romy

Dienstbier připomenul, že jedním ze zásadních důvodů, proč nechal Šimáčka odvolat, je spor o monitoring dopadů práce Agentury na integraci romské menšiny. Agentuře se podařilo předjednat čerpání evropských peněz ve dvou operačních programech, ale Evropská komise si stanovila jednoznačnou podmínku: Musí být jasnější provázanost mezi investicemi, které půjdou prostřednictvím Agentury do obcí, a mezi Strategií romské integrace, respektive efektem, který tyto investice přinášejí pro život Romů ve vyloučených lokalitách.

Nástrojem, jak tento efekt zjišťovat má být nově zavedený monitoring. Podle Dienstbiera se Martin Šimáček odmítl bavit o tom, že by monitoring prováděla Agentura. S tím, že by to znamenalo propojování „sociálního“ a „etnoemancipačního“ přístupu k boji se sociálním vyloučením.

Dienstbier připustil, že spor mezi těmito dvěma přístupy je dlouhodobý a do diskusí o práci a budoucnosti Agentury vstupuje roky. „Já jsem v minulosti dokonce hájil Šimáčkův „sociální“ přístup,“ doplnil ministr. „Na druhou stranu je faktem, že ve vyloučených lokalitách je 80-90% Romů, takže odmítat etnické faktory jejich sociálního vyloučení, je absurdní. Navíc Evropská komise na propojení s koncepcí romské integrace, se zaměřením na romskou komunitu trvá. Bez toho by nebylo možno prostředky z evropských fondů čerpat."

Ministr zároveň tvrdí, že nemá žádný jiný nástroj, který by mohl monitoring provádět, než Agenturu. Reakci Martina Šimáčka na spor kolem monitoringu se serveru Romea.cz zatím nepodařilo získat, přineseme ji později.

Rom v čele Agentury?

Ministr Dienstbier reagoval i na součást „mediální kampaně“ zaměstnanců Agentury, že výběrové řízení na nového ředitele/ředitelku Agentury je ušito na míru konkrétnímu člověku a že se s ním počítá už dlouho dopředu. Má jít o Davida Beňáka, který je mimo jiné členem Rady vlády pro záležitoati romské menšiny.

Dienstbier vyloučil, že by při výběru nového šéfa Agentury mělo hrát jakoukoli roli, zda je Rom. Připustil, že David Beňák patří do okruhu 4-5 lidí, o nichž na úřadu uvažovali jako o vhodných kandidátech a to výhradně pro jeho zkušenosti a odbornost. Kritéria pro výběr nového ředitele/ředitelky jsou podle ministra postavena na základě nové zákona o státní službě.

Premiér podpořil Dienstbiera

K situaci kolem Agentury se dnes vyjádřil také premiér Bohuslav Sobotka, kterého zaměstnanci Agentury vyzvali, aby do jednání vstoupil. Premiér zdůraznil, že personální otázky ohledně šéfa Agentury jsou plně v rukou ministra a že je na něm, aby zajistil transparentní výběrové řízení.

Přečteno: 1095x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Martin Šimáček, Agentura pro sociální začleňování, Strategie romské integrace do roku 2020, Odvolání Martina ŠimáčkaHLAVNÍ ZPRÁVY

ROMEA spustila kampaň MÁM SEN! I HAVE A DREAM! na podporu romských studentů (Foto: koláž Romea.cz)

ROMEA přijala velkou výzvu. Spustila novou kampaň MÁM SEN! I HAVE A DREAM! na podporu romských studentů

19.4.2018 12:12
Organizace ROMEA spustila ve spolupráci s nadací Bader Philanthropies další kampaň na podporu studentů v rámci Stipendijního programu pro romské středoškoláky a studenty vyšších odborných a vysokých škol. Kampaň nese název MÁM SEN! I HAVE A DREAM! a jasně odkazuje na silný vzkaz bojovníka za lidská práva a klíčového představitele hnutí za zrovnoprávnění Afroameričanů Martina Luthera Kinga.
 celý článek

U Krajského soudu v Ústí nad Labem probíhalo 4. 4. 2018 hlavní líčení v případu sedmatřicetiletého Petra Bendy, který čelí obžalobě z loňské vraždy Roma na sídlišti v Chomutově. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Přítelkyně zastřeleného Roma: Radek žil dobrý život a jeho život měl velkou cenu. Všechny naše plány se zhroutily

16.4.2018 10:53
Ústecký krajský soud začal na začátku dubna projednávat loňskou vraždu na sídlišti v Chomutově. Radka Š. tam třinácti ranami zastřelil Petr Benda, kterému hrozí až 20 let vězení. Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje vyjádření přítelkyně zastřeleného Radka.
 celý článek

V úterý 10. 4. 2018 došlo k napadení policejní hlídky v Krupce. (FOTO: repro Youtube.com)

videoPolicie: V Krupce na policejní hlídku neútočila skupina Romů ani po ní neházeli kameny, jak tvrdila některé média

13.4.2018 16:22
Policie obvinila dva muže v souvislosti s napadením policejní hlídky v Krupce na Teplicku. Informoval o tom dnes teplický policejní mluvčí Daniel Vítek, který zároveň uvedl, že nic nenasvědčuje tomu, že by se do fyzického napadání policistů zapojily další osoby. Dvoučlenná hlídka byla napadena v době vyšetřování dopravní nehody. Čtyřiapadesátiletému obviněnému, který je ve vazbě, hrozí čtyři roky vězení, sedmnáctiletému mladíkovi pak dvouletý trest. Nepotvrdila se tak tvrzení některých médií, že v Krupce na policisty útočilo 30 Romů, což vyvrátilo i video, které se objevilo na internetu.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo