romea - logo
21. října 2018 (neděle)
svátek má Brigita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Dienstbier: Buď začnou zaměstnanci Agentury plnit povinnosti, nebo půjdou

5.5.2015 15:28
Jiří Dienstbier a Martin Šimáček (Koláž: Romea.cz)
Jiří Dienstbier a Martin Šimáček (Koláž: Romea.cz)

Ministr Jiří Dienstbier svolal dnes mimořádné setkání s novináři, aby reagoval na „další vyhrocení situace“ kolem Agentury pro sociální začleňování a „mediální kampaň jejich zaměstnanců“. Ti oznámili, že uvažují o stávce . Spor vyvolalo odvolání ředitele Agentury Martina Šimáčka.

Dienstbier zdůraznil, že zaměstnanci úřadu si nemohou vybírat ani svého šéfa, ani strukturu svého odboru, ani povinnosti, které mají plnit. „Nenechám se tlačit ke zdi,“ řekl Dienstbier. „Měli by se nejlépe hned rozhodnout, zda začnou plnit své povinnosti. Nebo by měli odejít.“

Ministr nicméně nabízí zaměstnancům vstřícný krok – k vyjednávání přizval jako moderátora Czeslawa Waleka, který s odvolaným ředitelem Martinem Šimáčkem spolupracoval a Agenturu pomáhal zakládat.

Spor o monitoring efektů pro Romy

Dienstbier připomenul, že jedním ze zásadních důvodů, proč nechal Šimáčka odvolat, je spor o monitoring dopadů práce Agentury na integraci romské menšiny. Agentuře se podařilo předjednat čerpání evropských peněz ve dvou operačních programech, ale Evropská komise si stanovila jednoznačnou podmínku: Musí být jasnější provázanost mezi investicemi, které půjdou prostřednictvím Agentury do obcí, a mezi Strategií romské integrace, respektive efektem, který tyto investice přinášejí pro život Romů ve vyloučených lokalitách.

Nástrojem, jak tento efekt zjišťovat má být nově zavedený monitoring. Podle Dienstbiera se Martin Šimáček odmítl bavit o tom, že by monitoring prováděla Agentura. S tím, že by to znamenalo propojování „sociálního“ a „etnoemancipačního“ přístupu k boji se sociálním vyloučením.

Dienstbier připustil, že spor mezi těmito dvěma přístupy je dlouhodobý a do diskusí o práci a budoucnosti Agentury vstupuje roky. „Já jsem v minulosti dokonce hájil Šimáčkův „sociální“ přístup,“ doplnil ministr. „Na druhou stranu je faktem, že ve vyloučených lokalitách je 80-90% Romů, takže odmítat etnické faktory jejich sociálního vyloučení, je absurdní. Navíc Evropská komise na propojení s koncepcí romské integrace, se zaměřením na romskou komunitu trvá. Bez toho by nebylo možno prostředky z evropských fondů čerpat."

Ministr zároveň tvrdí, že nemá žádný jiný nástroj, který by mohl monitoring provádět, než Agenturu. Reakci Martina Šimáčka na spor kolem monitoringu se serveru Romea.cz zatím nepodařilo získat, přineseme ji později.

Rom v čele Agentury?

Ministr Dienstbier reagoval i na součást „mediální kampaně“ zaměstnanců Agentury, že výběrové řízení na nového ředitele/ředitelku Agentury je ušito na míru konkrétnímu člověku a že se s ním počítá už dlouho dopředu. Má jít o Davida Beňáka, který je mimo jiné členem Rady vlády pro záležitoati romské menšiny.

Dienstbier vyloučil, že by při výběru nového šéfa Agentury mělo hrát jakoukoli roli, zda je Rom. Připustil, že David Beňák patří do okruhu 4-5 lidí, o nichž na úřadu uvažovali jako o vhodných kandidátech a to výhradně pro jeho zkušenosti a odbornost. Kritéria pro výběr nového ředitele/ředitelky jsou podle ministra postavena na základě nové zákona o státní službě.

Premiér podpořil Dienstbiera

K situaci kolem Agentury se dnes vyjádřil také premiér Bohuslav Sobotka, kterého zaměstnanci Agentury vyzvali, aby do jednání vstoupil. Premiér zdůraznil, že personální otázky ohledně šéfa Agentury jsou plně v rukou ministra a že je na něm, aby zajistil transparentní výběrové řízení.

Přečteno: 1101x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Martin Šimáček, Agentura pro sociální začleňování, Strategie romské integrace do roku 2020, Odvolání Martina ŠimáčkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Více než osm desítek romských studentů středních a vyšších odborných škol si v pátek 4. 11. 2017 v Praze převzalo stipendia, která jim udělila organizace ROMEA. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Slavnostní předávání stipendií pro romské studenty SŠ a VOŠ

19.10.2018 0:37
Přímý přenos z Brožíkova sálu na Staroměstské radnici ze slavnostního setkání romských studentů středních a vyšších odborných škol, kteří se pro tento školní rok stali součástí Romského stipendijního programu. Ten realizuje organizace ROMEA již třetím rokem za podpory dánské nadace Velux, nadace Albatros a dalších podporovatelů. Přímý přenos ze slavnostní akce zajišťuje první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Jedna ze dvou uzavíraných ubytoven v Ústí nad Labem. Ubytovna Modrá. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Výzkum Agentury: Více než 80% rodin z ubytoven se přestěhovalo do běžného bydlení díky mimořádné dávce

16.10.2018 15:58
Víc než čtyři pětiny domácností z ubytoven, které se díky mimořádné dávce na kauci a vybavení mohly přestěhovat do běžného bytu, si bydlení po roce udržely.
 celý článek

Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Okamura a Rozner se dle policie nedopustili trestného činu, Lety jsou dál "neexistující pseudokoncentrák bez plotu"

16.10.2018 11:39
Výroky předsedy SPD Tomia Okamury a jeho stranického kolegy poslance Miloslava Roznera o romském táboře v Letech u Písku nejsou trestným činem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo