romea - logo
22. ledna 2018 (pondělí)
svátek má Slavomír
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Dienstbier: Buď začnou zaměstnanci Agentury plnit povinnosti, nebo půjdou

5.5.2015 15:28
Jiří Dienstbier a Martin Šimáček (Koláž: Romea.cz)
Jiří Dienstbier a Martin Šimáček (Koláž: Romea.cz)

 

Ministr Jiří Dienstbier svolal dnes mimořádné setkání s novináři, aby reagoval na „další vyhrocení situace“ kolem Agentury pro sociální začleňování a „mediální kampaň jejich zaměstnanců“. Ti oznámili, že uvažují o stávce . Spor vyvolalo odvolání ředitele Agentury Martina Šimáčka.

Dienstbier zdůraznil, že zaměstnanci úřadu si nemohou vybírat ani svého šéfa, ani strukturu svého odboru, ani povinnosti, které mají plnit. „Nenechám se tlačit ke zdi,“ řekl Dienstbier. „Měli by se nejlépe hned rozhodnout, zda začnou plnit své povinnosti. Nebo by měli odejít.“

Ministr nicméně nabízí zaměstnancům vstřícný krok – k vyjednávání přizval jako moderátora Czeslawa Waleka, který s odvolaným ředitelem Martinem Šimáčkem spolupracoval a Agenturu pomáhal zakládat.

Spor o monitoring efektů pro Romy

Dienstbier připomenul, že jedním ze zásadních důvodů, proč nechal Šimáčka odvolat, je spor o monitoring dopadů práce Agentury na integraci romské menšiny. Agentuře se podařilo předjednat čerpání evropských peněz ve dvou operačních programech, ale Evropská komise si stanovila jednoznačnou podmínku: Musí být jasnější provázanost mezi investicemi, které půjdou prostřednictvím Agentury do obcí, a mezi Strategií romské integrace, respektive efektem, který tyto investice přinášejí pro život Romů ve vyloučených lokalitách.

Nástrojem, jak tento efekt zjišťovat má být nově zavedený monitoring. Podle Dienstbiera se Martin Šimáček odmítl bavit o tom, že by monitoring prováděla Agentura. S tím, že by to znamenalo propojování „sociálního“ a „etnoemancipačního“ přístupu k boji se sociálním vyloučením.

Dienstbier připustil, že spor mezi těmito dvěma přístupy je dlouhodobý a do diskusí o práci a budoucnosti Agentury vstupuje roky. „Já jsem v minulosti dokonce hájil Šimáčkův „sociální“ přístup,“ doplnil ministr. „Na druhou stranu je faktem, že ve vyloučených lokalitách je 80-90% Romů, takže odmítat etnické faktory jejich sociálního vyloučení, je absurdní. Navíc Evropská komise na propojení s koncepcí romské integrace, se zaměřením na romskou komunitu trvá. Bez toho by nebylo možno prostředky z evropských fondů čerpat."

Ministr zároveň tvrdí, že nemá žádný jiný nástroj, který by mohl monitoring provádět, než Agenturu. Reakci Martina Šimáčka na spor kolem monitoringu se serveru Romea.cz zatím nepodařilo získat, přineseme ji později.

Rom v čele Agentury?

Ministr Dienstbier reagoval i na součást „mediální kampaně“ zaměstnanců Agentury, že výběrové řízení na nového ředitele/ředitelku Agentury je ušito na míru konkrétnímu člověku a že se s ním počítá už dlouho dopředu. Má jít o Davida Beňáka, který je mimo jiné členem Rady vlády pro záležitoati romské menšiny.

Dienstbier vyloučil, že by při výběru nového šéfa Agentury mělo hrát jakoukoli roli, zda je Rom. Připustil, že David Beňák patří do okruhu 4-5 lidí, o nichž na úřadu uvažovali jako o vhodných kandidátech a to výhradně pro jeho zkušenosti a odbornost. Kritéria pro výběr nového ředitele/ředitelky jsou podle ministra postavena na základě nové zákona o státní službě.

Premiér podpořil Dienstbiera

K situaci kolem Agentury se dnes vyjádřil také premiér Bohuslav Sobotka, kterého zaměstnanci Agentury vyzvali, aby do jednání vstoupil. Premiér zdůraznil, že personální otázky ohledně šéfa Agentury jsou plně v rukou ministra a že je na něm, aby zajistil transparentní výběrové řízení.

Přečteno: 1083x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Martin Šimáček, Agentura pro sociální začleňování, Strategie romské integrace do roku 2020, Odvolání Martina ŠimáčkaHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

VIDEO: Server Romea.cz vyzpovídal napadeného chlapce, jeho matku a svědka incidentu v ústecké MHD

18.1.2018 13:55
Pracovníci serveru Romea.cz hovořili s chlapcem, kterého chtěla revizorka ústeckého dopravního podniku minulý týden násilím vyhodit z ranního spoje do školy. Prostor dostala také matka chlapce a mladík, který incident natočil na telefon. 
 celý článek

Ilustrační FOTO

Policie k případu úmrtí malé Janičky v Sheffieldu: Neexistují žádné podezřelé okolnosti její smrti

12.1.2018 14:45
Podle policejního velitelství v South Yorkshire, které vyšetřuje smrt malé Janičky v Sheffieldu, neexistují žádné podezřelé okolnosti její smrti. Vyplývá to z vyjádření pro server Romea.cz k případu, který mezi Romy na sociálních sítí vyvolal bouřlivou diskuzi.
 celý článek

Revizorka 11. 1. 2018 vyhodila z autobusu romské děti jedoucí do školy do Trmic. Vadilo jí, že měly na zádech batohy (FOTO: Repro Facebook, koláž: Romea.cz)

videoÚstecký dopravní podnik stojí za svou revizorkou, která vyhodila romské děti z autobusu. Uznává ale, že neměla chlapce chytit za ruku

12.1.2018 14:20
Dopravní podnik města Ústí nad Labem uznává (DPMUL), že revizorka v rámci svých pravomocí chlapce neměla chytit za ruku. Vzhledem k tomu, že chlapec měl být k ženě vulgární a měl si odmítnout sundat batoh ze zad, stojí ale dopravní podnik za svou zaměstnankyní. DPMUL to uvádí v dnes zveřejněné tiskové zprávě. Incident se odehrál včera ráno během cesty školáků do trmické základní školy.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo