romea - logo
23. července 2018 (pondělí)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Dienstbier: Buď začnou zaměstnanci Agentury plnit povinnosti, nebo půjdou

5.5.2015 15:28
Jiří Dienstbier a Martin Šimáček (Koláž: Romea.cz)
Jiří Dienstbier a Martin Šimáček (Koláž: Romea.cz)

Ministr Jiří Dienstbier svolal dnes mimořádné setkání s novináři, aby reagoval na „další vyhrocení situace“ kolem Agentury pro sociální začleňování a „mediální kampaň jejich zaměstnanců“. Ti oznámili, že uvažují o stávce . Spor vyvolalo odvolání ředitele Agentury Martina Šimáčka.

Dienstbier zdůraznil, že zaměstnanci úřadu si nemohou vybírat ani svého šéfa, ani strukturu svého odboru, ani povinnosti, které mají plnit. „Nenechám se tlačit ke zdi,“ řekl Dienstbier. „Měli by se nejlépe hned rozhodnout, zda začnou plnit své povinnosti. Nebo by měli odejít.“

Ministr nicméně nabízí zaměstnancům vstřícný krok – k vyjednávání přizval jako moderátora Czeslawa Waleka, který s odvolaným ředitelem Martinem Šimáčkem spolupracoval a Agenturu pomáhal zakládat.

Spor o monitoring efektů pro Romy

Dienstbier připomenul, že jedním ze zásadních důvodů, proč nechal Šimáčka odvolat, je spor o monitoring dopadů práce Agentury na integraci romské menšiny. Agentuře se podařilo předjednat čerpání evropských peněz ve dvou operačních programech, ale Evropská komise si stanovila jednoznačnou podmínku: Musí být jasnější provázanost mezi investicemi, které půjdou prostřednictvím Agentury do obcí, a mezi Strategií romské integrace, respektive efektem, který tyto investice přinášejí pro život Romů ve vyloučených lokalitách.

Nástrojem, jak tento efekt zjišťovat má být nově zavedený monitoring. Podle Dienstbiera se Martin Šimáček odmítl bavit o tom, že by monitoring prováděla Agentura. S tím, že by to znamenalo propojování „sociálního“ a „etnoemancipačního“ přístupu k boji se sociálním vyloučením.

Dienstbier připustil, že spor mezi těmito dvěma přístupy je dlouhodobý a do diskusí o práci a budoucnosti Agentury vstupuje roky. „Já jsem v minulosti dokonce hájil Šimáčkův „sociální“ přístup,“ doplnil ministr. „Na druhou stranu je faktem, že ve vyloučených lokalitách je 80-90% Romů, takže odmítat etnické faktory jejich sociálního vyloučení, je absurdní. Navíc Evropská komise na propojení s koncepcí romské integrace, se zaměřením na romskou komunitu trvá. Bez toho by nebylo možno prostředky z evropských fondů čerpat."

Ministr zároveň tvrdí, že nemá žádný jiný nástroj, který by mohl monitoring provádět, než Agenturu. Reakci Martina Šimáčka na spor kolem monitoringu se serveru Romea.cz zatím nepodařilo získat, přineseme ji později.

Rom v čele Agentury?

Ministr Dienstbier reagoval i na součást „mediální kampaně“ zaměstnanců Agentury, že výběrové řízení na nového ředitele/ředitelku Agentury je ušito na míru konkrétnímu člověku a že se s ním počítá už dlouho dopředu. Má jít o Davida Beňáka, který je mimo jiné členem Rady vlády pro záležitoati romské menšiny.

Dienstbier vyloučil, že by při výběru nového šéfa Agentury mělo hrát jakoukoli roli, zda je Rom. Připustil, že David Beňák patří do okruhu 4-5 lidí, o nichž na úřadu uvažovali jako o vhodných kandidátech a to výhradně pro jeho zkušenosti a odbornost. Kritéria pro výběr nového ředitele/ředitelky jsou podle ministra postavena na základě nové zákona o státní službě.

Premiér podpořil Dienstbiera

K situaci kolem Agentury se dnes vyjádřil také premiér Bohuslav Sobotka, kterého zaměstnanci Agentury vyzvali, aby do jednání vstoupil. Premiér zdůraznil, že personální otázky ohledně šéfa Agentury jsou plně v rukou ministra a že je na něm, aby zajistil transparentní výběrové řízení.

Přečteno: 1099x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Martin Šimáček, Agentura pro sociální začleňování, Strategie romské integrace do roku 2020, Odvolání Martina ŠimáčkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka SPD Tomia Okamury kvůli rasistickým a nenávistným výrokům

18.7.2018 13:04
Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka kvůli nenávistným výrokům ve Sněmovně. Jméno obžalovaného mluvčí pražské policie Jan Daněk neuvedl, policie se ale v minulosti o Staníka zajímala kvůli jeho nenávistným a rasistickým výrokům na adresu Židů, Romů a homosexuálů. Podle svědků výroky pronesl koncem loňského října ve Sněmovně, i podle Daňka byl trestný čin spáchán v této době.
 celý článek

Jubilejní 20. ročník mezinárodní folklórního festivalu Romská píseň se konal v sobotu 26. 7. 2014 v malebném prostředí Beskyd tradičně v areálu Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm (FOTO: Marek Štěpán)

Rožnovský skanzen bude o víkendu hostit festival romské hudby

18.7.2018 12:18
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku bude o víkendu hostit hudební festival Romská píseň. Tradiční akce se tam uskuteční 24. rokem. Festival v sobě snoubí temperamentní romské, maďarské i rumunské rytmy, řekla mluvčí muzea Pavlína Polášková.
 celý článek

Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soud v Římě odsoudil čtyři pachatele pogromu na romský tábor v Turíně

18.7.2018 0:40
Čtyři lidé byli v pátek v Římě uznáni vinnými z rasové a etnické nenávisti za vypálení romského tábora na turínském předměstí Vallette v roce 2011. Činu se dopustili poté, co dospívající dívka falešně obvinila dva Romy ze znásilnění. Informovala o tom agentura ANSA.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo