Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zaměstnanci Agentury zahájili stávku. Ministr Dienstbier považuje její cíl za nesplnitelný

11. května 2015
Čtení na 4 minuty

Většina pracovníků vládní Agentury pro sociální začleňování vstupuje ode dneška do stávky. Pro svou instituci, která spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), žádají nezávislost a samostatnost. Chtějí o tom jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Předseda vlády řekl, že je připraven se s protestujícími sejít a termín se hledá. Důvodům stávky prý ale Sobotka nerozumí.

Nepřehlédněte:

„Stávka, kde stávkující nejsou schopni srozumitelně sdělit cíl stávky – konkrétní splnitelné požadavky, je vskutku ojedinělá. Autonomie, nezávislost a transparentnost agentury – odboru pro sociální začleňování Úřadu vlády, pro který platí od 1. července 2015 služební zákon, splnitelným ani srozumitelným cílem stávky není. Služební zákon je závazný pro ministra i pro úředníky, jejichž práva a povinnosti upravuje. Prostor pro debatu o míře autonomie a nezávislosti nedává,“ vyjádřil se dnes ráno na svém facebookovém profilu Dienstbier.

"V pondělí zahájíme stávku. Je to poslední apel. Obáváme se, že odejde celé vedení a agentura na nynějších principech končí. Jde nám o transparentnost, autonomii a kontinuitu," uvedl ve čtvrtek místopředseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády ČR Petr Čáp.

"Dvakrát bylo agentuře přislíbeno usnesením vlády v letech 2008 a 2012, že pokud se její činnost osvědčí, tak bude směřovat k nezávislosti – například formou příspěvkové organizace," řekl dnes Čáp.

Stávkující by rádi dosáhli toho, aby vláda přijala usnesení o pokračování činnosti agentury i v letech 2016 až 2023. Projekt, podle něhož instituce funguje, totiž letos končí. Dalším požadavkem do vládního usnesení je, aby se dál pracovalo na zákonu o sociálním začleňování. Norma by měla samostatnost ukotvit.

Agentura pro sociální začleňování je jedním z odborů Úřadu vlády a je v Dienstbierově sekci pro lidská práva. Působí ve 36 městech a obcích, kde pomáhá řešit problémy s ghetty.

Sobotka: Stávce nerozumím

¨Premiér řekl, že chápe, když zaměstnanci stávkují za vyšší mzdy, za lepší pracovní podmínky a dodržování zákoníku práce. "Ale nerozumím tomu, když někdo stávkuje za to, aby jeho agentura byla autonomní, aby mohl rozhodovat o tom, kdo takovou agenturu vede. To ve státní správě dost dobře není možné," uvedl premiér. S pracovníky je ale připraven se sejít, termín se hledá podle jeho časových možností.

Stávkující premiérovu reakci přivítali. Byli by rádi, kdyby mohli předsedovi vlády mohli objasnit své důvody a předložit své argumenty ještě dnes, řekl ČTK Čáp.

Spor mezi pracovníky agentury a ministrem vyvolalo nedávné odvolání jejího šéfa Martina Šimáčka. Neshody se týkají i případné reorganizace či využití evropských peněz a sledování jejich účinnosti při integraci Romů.

Stávkující požadují autonomii a nadresortnost agentury. Podle nich by její zástupce měl s resorty jednat jako rovnocenný partner. Dalším požadavkem je transparentnost. Čáp uvedl, že postupy agentury by neměly nabourávat politické zájmy. Protestující pracovníci chtějí také zachovat nynější kontinuitu. Instituce má podle nich dál mít "expertní charakter".

Podle Dienstbiera není možné stávkou autonomie agentury dosáhnout. ČTK už dřív řekl, že by vznik nového úřadu musel upravit zákon. Dodal, že pochybuje o tom, že by pro to ve vládě a v Parlamentu byla politická vůle. Míní, že z agentury nelze vytvořit ani samostatnou státní příspěvkovou organizaci. Nebylo by prý možné na ni získat peníze z EU, za něž funguje. S tím stávkující nesouhlasí. Poukazují na to, že například ministerstvo práce má Fond dalšího vzdělávání, který evropské peníze využívá.

Reakci od premiéra zatím stávkující nemají. "Stále doufáme v jednání s předsedou vlády. Situace trvá už čtvrtý týden a je bez výsledku. Nic se neposunulo kupředu," řekla Lucie Macků, která v agentuře pracuje jako expertka na vzdělávání.

Podle Čápa nemá ale smysl manifestační stávku natahovat. Příštích 24 hodin označil za "prostor pro jednání". V úterý odpoledne protestující situaci vyhodnotí. Pokud nenastane posun, je 20 lidí připraveno podat výpověď, dodal předák. Podotkl, že by tak odešel "mozek agentury".

Členové "romské" rady vlády: Řešením je odchod nespokojených pracovníků

Na situaci zareagovala i část občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

„Situace zřejmě nemá jediné smysluplné řešení než odchod nespokojených zaměstnanců. Plně si uvědomujeme, že situace není snadná a že stávající zaměstnanci jsou nositeli zkušeností a dobrých praxí v oblasti sociálního začleňování. Razantně se musíme ohradit  vůči výrokům pana Šimáčka a dalších zaměstnanců v médiích či na sociálních sítích, které naznačují, že občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny stojí za odvoláním pana Šimáčka a snaží se destabilizovat Agenturu.  Tyto výroky jsou lživé a účelové.  Agresivní a demagogická mediální kampaň, kterou  Agentura vede,  poškozuje dobré jméno Agentury a všech aktérů, kteří se podílejí na sociálním začleňování,“ píše se v jejich prohlášení.

VIDEO

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon