romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr Herman představil v Brně aktuální situaci ohledně výkupu vepřína v Letech. Na jeho místě vznikne památkový areál

25.8.2017 10:10
Ministr kultury ČR Daniel Herman 1. 8. 2014 při pietním aktu v Letech u Písku
Ministr kultury ČR Daniel Herman 1. 8. 2014 při pietním aktu v Letech u Písku

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) včera v přednáškovém sále Muzea romské kultury v Brně představil situaci ohledně výkupu vepřína v Letech u Písku. Na místě vepřína v Letech na Písecku, který stojí v prostoru bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy, vznikne v budoucnu památkový areál. Bude připomínat historii romského holokaustu. Konkrétní podoba památníku by měla být známá zhruba za rok.

Ministr zopakoval, že stát podepíše smlovu s firmou AGPI týkající se odkupu areálu v polovině září. Média spekulují o ceně v řádu stovek milionů korun. Herman dnes zopakoval, že konkrétní částka bude zveřejněna až po uzavření kupní smlouvy. "Čísla, která se objevují v různých spekulacích, se velmi, velmi vzdalují realitě," uvedl.

Potvrdil, že stát po ukončení provozu vepřína objekt zboří. Následovat bude archeologický průzkum a výstavba památníku. K utlumení provozu velkovepřína má dojít na jaře příštího roku. Na přípravnou fázi projektu je tak podle ministra zhruba rok čas, do té doby by měl stát vědět, jaká bude podoba památníku. Jako příklad uvedl podoby památníku v Terezíně nebo Dachau. "Nechci malovat konkrétní šablonu, ale zhruba tímto způsobem by kultura připomínání romského holokaustu byla vedena," uvedl dnes ministr.

Vykoupení vepřína schválila v pondělí vláda. O tomto kroku stát mluvil dvě dekády, předchozí vlády problém odsouvaly. K uzavření vepřína Česko dostávalo výzvy ze zahraničí, romské komunity rozhodnutí hodnotí kladně.

Tábor v Letech byl podle historika Dušana Slačka v Letech od roku 1938. Tehdy tam ale byli muži, kteří pracovali na stavbě silnice z Plzně do Moravské Ostravy. Tábor prodělal řadu fází, Romové zde byli od srpna 1942 do srpna 1943, kdy místem prošlo na 1300 Romů, včetně dětí a starých lidí.

"Lidé byli nuceni k těžké práci v kamenolomech, byla tam špatná hygienická situace, protože tábor byl projektován na 300 osob," uvedl dnes historik. Podle něj panovaly v táboře "neuvěřitelné stravovací podmínky" a personál prováděl machinace se zásobami, takže lidé hladověli. V táboře prý zemřelo přes 300 Romů, další skončili v Osvětimi, někteří byli po likvidaci areálu propuštěni domů. Zbourán byl v roce 1943. Po válce na hromadném pohřebišti vzniklo jako iniciativa rodinných příslušníků obětí malé pietní místo s křížem. Vepřím na místě stojí od 70. let.

Ze setkání, které bylo otevřené široké veřejnosti, připravujeme záznam. 

Odkoupení vepřína, který stojí na místě bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy, vláda schválila v pondělí 21.srpna.

Přečteno: 1672x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, koncentrační tábor, Muzeum romské kultury, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo