romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr Herman: Naše vláda vyřeší vepřín v Letech u Písku do konce volebního období

2.8.2016 9:26
Ministr kultury ČR Daniel Herman 1. 8. 2014 při pietním aktu v Letech u Písku
Ministr kultury ČR Daniel Herman 1. 8. 2014 při pietním aktu v Letech u Písku

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) je přesvědčen, že se současné vládě podaří do konce volebního období vyřešit vepřín, který stojí v místě bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku. Řekl to v předvečer Památného dne romského holocaustu v rozhovoru pro Český rozhlas.

AUDIO

"Ztratil jsem řadu blízkých příbuzných, včetně dědečka, v Mauthausenu, a kdybych si představil, že se na místě, kde můj dědeček zemřel, válí vepři, tak by se mi to také nelíbilo," uvedl ministr Herman. "Opravdu jsem přesvědčený o tom, že naší vládě se podaří do konce volebního období s tím něco udělat," dodal.

Ministr dále uvedl, že probíhají jednání s majitelem vepřína, ale nemůže zabíhat do podrobností, a že je třeba situaci řešit, protože je podle jeho názoru třeba umět se vyrovnat s vlastní minulostí.

Daniel Herman v rozhovoru také připomněl, že tábor v Letech u Písku měl měl české dozorce, vedl nesmírně krutý český četník Josef Janovský. "Slyšel jsem otřesné svědectví od jednoho člověk, jehož matka byla v táboře. Jeho sestřička, bohužel skončila tak, že jí vytrhli mamince z rukou a hodili jí do rybníka, kde to tělíčko možná je dodnes," uvedl v rozhovoru ministr Herman.

Vyprávěl také o zrůdnostech, které se v Letech děly, včetně vražd novorozeňat a masových hrobů v nedalekých lesích, kde se mimo jiné nachází i již zmíněný památník. Vepřín, který je v současnosti na místě tábora, mu nepřijde jako vhodná připomínka.

Herman se v úterý spolu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou zúčastní pietní akce, při níž si v Letech připomenou romský holocaust.

Památný den romského holocaustu připadá na výročí hromadného vyvraždění Romů v plynových komorách vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v Polsku, jež se odehrálo v noci z 2. na 3. srpna 1944. Devadesát procent českých Romů nepřežilo 2. světovou válku.

Přečteno: 1520x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Lety u Písku, Vláda, Památný den romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo