romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Herman: Naše vláda vyřeší vepřín v Letech u Písku do konce volebního období

2.8.2016 9:26
Ministr kultury ČR Daniel Herman 1. 8. 2014 při pietním aktu v Letech u Písku
Ministr kultury ČR Daniel Herman 1. 8. 2014 při pietním aktu v Letech u Písku

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) je přesvědčen, že se současné vládě podaří do konce volebního období vyřešit vepřín, který stojí v místě bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku. Řekl to v předvečer Památného dne romského holocaustu v rozhovoru pro Český rozhlas.

AUDIO

"Ztratil jsem řadu blízkých příbuzných, včetně dědečka, v Mauthausenu, a kdybych si představil, že se na místě, kde můj dědeček zemřel, válí vepři, tak by se mi to také nelíbilo," uvedl ministr Herman. "Opravdu jsem přesvědčený o tom, že naší vládě se podaří do konce volebního období s tím něco udělat," dodal.

Ministr dále uvedl, že probíhají jednání s majitelem vepřína, ale nemůže zabíhat do podrobností, a že je třeba situaci řešit, protože je podle jeho názoru třeba umět se vyrovnat s vlastní minulostí.

Daniel Herman v rozhovoru také připomněl, že tábor v Letech u Písku měl měl české dozorce, vedl nesmírně krutý český četník Josef Janovský. "Slyšel jsem otřesné svědectví od jednoho člověk, jehož matka byla v táboře. Jeho sestřička, bohužel skončila tak, že jí vytrhli mamince z rukou a hodili jí do rybníka, kde to tělíčko možná je dodnes," uvedl v rozhovoru ministr Herman.

Vyprávěl také o zrůdnostech, které se v Letech děly, včetně vražd novorozeňat a masových hrobů v nedalekých lesích, kde se mimo jiné nachází i již zmíněný památník. Vepřín, který je v současnosti na místě tábora, mu nepřijde jako vhodná připomínka.

Herman se v úterý spolu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou zúčastní pietní akce, při níž si v Letech připomenou romský holocaust.

Památný den romského holocaustu připadá na výročí hromadného vyvraždění Romů v plynových komorách vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v Polsku, jež se odehrálo v noci z 2. na 3. srpna 1944. Devadesát procent českých Romů nepřežilo 2. světovou válku.

Přečteno: 1496x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Lety u Písku, Vláda, Památný den romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo