romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Herman: Naše vláda vyřeší vepřín v Letech u Písku do konce volebního období

2.8.2016 9:26
Ministr kultury ČR Daniel Herman 1. 8. 2014 při pietním aktu v Letech u Písku
Ministr kultury ČR Daniel Herman 1. 8. 2014 při pietním aktu v Letech u Písku

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) je přesvědčen, že se současné vládě podaří do konce volebního období vyřešit vepřín, který stojí v místě bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku. Řekl to v předvečer Památného dne romského holocaustu v rozhovoru pro Český rozhlas.

AUDIO

"Ztratil jsem řadu blízkých příbuzných, včetně dědečka, v Mauthausenu, a kdybych si představil, že se na místě, kde můj dědeček zemřel, válí vepři, tak by se mi to také nelíbilo," uvedl ministr Herman. "Opravdu jsem přesvědčený o tom, že naší vládě se podaří do konce volebního období s tím něco udělat," dodal.

Ministr dále uvedl, že probíhají jednání s majitelem vepřína, ale nemůže zabíhat do podrobností, a že je třeba situaci řešit, protože je podle jeho názoru třeba umět se vyrovnat s vlastní minulostí.

Daniel Herman v rozhovoru také připomněl, že tábor v Letech u Písku měl měl české dozorce, vedl nesmírně krutý český četník Josef Janovský. "Slyšel jsem otřesné svědectví od jednoho člověk, jehož matka byla v táboře. Jeho sestřička, bohužel skončila tak, že jí vytrhli mamince z rukou a hodili jí do rybníka, kde to tělíčko možná je dodnes," uvedl v rozhovoru ministr Herman.

Vyprávěl také o zrůdnostech, které se v Letech děly, včetně vražd novorozeňat a masových hrobů v nedalekých lesích, kde se mimo jiné nachází i již zmíněný památník. Vepřín, který je v současnosti na místě tábora, mu nepřijde jako vhodná připomínka.

Herman se v úterý spolu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou zúčastní pietní akce, při níž si v Letech připomenou romský holocaust.

Památný den romského holocaustu připadá na výročí hromadného vyvraždění Romů v plynových komorách vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v Polsku, jež se odehrálo v noci z 2. na 3. srpna 1944. Devadesát procent českých Romů nepřežilo 2. světovou válku.

Přečteno: 1497x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Lety u Písku, Vláda, Památný den romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo