romea - logo
26. ledna 2021 (úterý)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr Herman: Naše vláda vyřeší vepřín v Letech u Písku do konce volebního období

2.8.2016 9:26
Ministr kultury ČR Daniel Herman 1. 8. 2014 při pietním aktu v Letech u Písku
Ministr kultury ČR Daniel Herman 1. 8. 2014 při pietním aktu v Letech u Písku

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) je přesvědčen, že se současné vládě podaří do konce volebního období vyřešit vepřín, který stojí v místě bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku. Řekl to v předvečer Památného dne romského holocaustu v rozhovoru pro Český rozhlas.

AUDIO

"Ztratil jsem řadu blízkých příbuzných, včetně dědečka, v Mauthausenu, a kdybych si představil, že se na místě, kde můj dědeček zemřel, válí vepři, tak by se mi to také nelíbilo," uvedl ministr Herman. "Opravdu jsem přesvědčený o tom, že naší vládě se podaří do konce volebního období s tím něco udělat," dodal.

Ministr dále uvedl, že probíhají jednání s majitelem vepřína, ale nemůže zabíhat do podrobností, a že je třeba situaci řešit, protože je podle jeho názoru třeba umět se vyrovnat s vlastní minulostí.

Daniel Herman v rozhovoru také připomněl, že tábor v Letech u Písku měl měl české dozorce, vedl nesmírně krutý český četník Josef Janovský. "Slyšel jsem otřesné svědectví od jednoho člověk, jehož matka byla v táboře. Jeho sestřička, bohužel skončila tak, že jí vytrhli mamince z rukou a hodili jí do rybníka, kde to tělíčko možná je dodnes," uvedl v rozhovoru ministr Herman.

Vyprávěl také o zrůdnostech, které se v Letech děly, včetně vražd novorozeňat a masových hrobů v nedalekých lesích, kde se mimo jiné nachází i již zmíněný památník. Vepřín, který je v současnosti na místě tábora, mu nepřijde jako vhodná připomínka.

Herman se v úterý spolu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou zúčastní pietní akce, při níž si v Letech připomenou romský holocaust.

Památný den romského holocaustu připadá na výročí hromadného vyvraždění Romů v plynových komorách vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v Polsku, jež se odehrálo v noci z 2. na 3. srpna 1944. Devadesát procent českých Romů nepřežilo 2. světovou válku.

Přečteno: 1523x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Lety u Písku, Vláda, Památný den romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo