romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr Herman: O odstranění vepřína v Letech vláda s akcionáři intenzivně vyjednává, vůle je na obou stranách

23.5.2016 12:26
Ministr kultury ČR Daniel Herman 1. 8. 2014 při pietním aktu v Letech u Písku
Ministr kultury ČR Daniel Herman 1. 8. 2014 při pietním aktu v Letech u Písku

Týdeník Respekt přinesl rozhovor Kateřiny Šafaříkové s ministrem kultury Danielem Hermanem. Bývalý katolický kněz, poslanec (KDU-ČSL) a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů se vyjádřil mimo jiné k tématům vepřína na místě bývalého romského tábora v Letech u Písku, k problematice uprchlíků či ke svému dlouhodobému osobnímu přátelství s Danielem Landou a Jiřím Komorousem.

Hned zkraje rozhovoru připomněla redaktorka ministrovi, že se jako vůbec první člen české vlády zúčastnil sjezdu Sudetských Němců. "Nejvyšší čas, aby nějaké takové gesto od české vlády přišlo, poté, co oni učinilï krok směrem k nám, když ze svých stanov odstranili veškeré majetkové nároky ve vztahu k ČR," vysvětlil Herman s tím, že se obecně řídí heslem neuchylovat se v politice k populistickým krokům.

V další otázce redaktorka připomněla, že oproti někdejšímu příslibu vlády, že se pokusí vyřešit otázku vepřína, který se dosud nachází v místech, kde byli během 2. světové války vězněni Romové, je současná situace zdánlivě neměnná, ministr jí však oponoval, s tím, že intenzivní jednání o odkupu jsou stále na pořadu dne.

Podle jeho slov je vůle dohodnout se na obou stranách - tedy jak na straně vlády, tak akcionářů vepřína. Naznačil též, že hlavní zádrhel spočívá zejména v ceně objektu, u níž se "představy zatím liší v řádech." Konkrétní částka podle jeho vyjádření dosud nepadla.

Na otázku, zda ministr řešil otázku vepřína s Andrejem Babišem ministr odpověděl, že toto téma jednou nadnesl. Místopředseda vlády prý "vyjádřil předběžné pochopení pro to, že je vepřín v tomto místě potřeba zrušit."

Kromě varianty odkupu zvažuje vláda také možnost výstavby náhradní farmy. Jak ale Daniel Herman uvedl, konkrétnější být vzhledem k probíhajícím jednáním zatím nemůže.

Na otázku ohledně časového horizontu příslušných rozhodnutí odpověděl ministr, že doufá ve vyřešení celé otázky do konce mandátu současné vlády. Fakt existence vepřína přitom označil za "obrovské selhání v porevolučním vyrovnávání se s naší minulostí."

V dalším průběhu rozhovoru se redaktorka dostala též k otázce radikálně odlišného přístupu papeže Františka, respektive českého kardinála Dominika Duky k otázce přístupu k tzv. uprchlické krizi. Ministr kultury vyjádřil v odpovědi pochopení pro obě strany.

"Podle mého názoru je nutné ctít a praktikovat princip solidarity. Jestliže jsou lidé ochotni obětovat životy své a svých nejbližších, aby se dostali z nějaké situace, potom ta situace musí být tak strašná, že i tato děsivá alternativa cesty přes moře je pořád ještě méně děsivá než to, z čeho odcházejí," poznamenal.

Ve druhé polovině rozhovoru přišla řeč také na Hermanovo dlouholeté přátelství s kontroverzním hudebníkem/ performerem Danielem Landou či současným brigádním generálem a šéfem Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiřím Komorousem, který je znám svými někdejšími styky s StB.

"Každý z nás je člověk, který se vyvíjí. Jsme na cestě a já jsem poznal celou řadu lidí, kteří ve svém životě, ostatně včetně mě, přehodnotili určité postoje. A já si opravdu vážím lidí, kteří to dokážou přiznat, což oba udělali," hájí se ministr.

Když mu redaktorka připomněla text písně Landovy skupiny Orlík z 90.let, který se primitivně naváží do černé pleti, respektive "slavnou" skladbu Orlíku Bílý jezdec, argumentoval ministr kultury tím, že šlo údajně o, byť zpětnou, formu Landova protestu proti komunistickému režimu.

Přečteno: 1451x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Monitoring, Domácí, Lety u Písku, Daniel Landa, Ministerstvo kultury, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo