romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Jan Chvojka k Mezinárodnímu dni Romů: Tradiční romské hodnoty mohou být příkladem i pro nás

7.4.2017 22:21
Jan Chvojka (FOTO: www.vlada.cz)
Jan Chvojka (FOTO: www.vlada.cz)

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka popřál Romům příjemné prožití Mezinárodního dne Romů a upozornil na některé kroky, které v romské oblasti hodlá podnikat. "Společně s ministrem kultury a za podpory předsedy vlády podnikáme všechny kroky, které povedou k výkupu vepřína v Letech u Písku a k vybudování důstojného památníku, na jehož tvorbě budou spolupracovat Romové s odborníky na téma romského holokaustu," uvedl ministr v prohlášení, které zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Ministr Jan Chvojka k Mezinárodnímu dni Romů

Mezinárodní den Romů vnímám jako příležitost k oslavám a k upozornění na významné osobnosti romského kulturního a společenského života, které přispívají ke zlepšení vzájemného soužití a k toleranci. Můžeme tak snáze poznat bohatství a rozmanitost romské kultury, a také rozkrýt mnohé mýty, které ve společnosti o Romech panují.

Zároveň doufám a přeji si, aby se podařilo zdárně vyřešit stále otevřenou kapitolu našeho společného soužití. Jsem totiž přesvědčen, že Romové by si měli památníky své pohnuté historie spravovat sami.

Nedávno jsem přijel na pozvání Muzea Romské kultury do Brna. Velmi jsem si vážil toho, že jsem se mohl seznámit s důležitými milníky romské historie a připomenout si spolu s ostatními památku obětí holocaustu.

Slíbil jsem – a také splním – že do konce května předložím vládě návrh na převedení správy Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu pod Muzeum Romské kultury. Zároveň Vás chci ujistit, že společně s ministrem kultury a za podpory předsedy vlády podnikáme všechny kroky, které povedou k výkupu vepřína v Letech u Písku a k vybudování důstojného památníku, na jehož tvorbě budou spolupracovat Romové s odborníky na téma romského holokaustu.

Slyšel jsem, že do oslav Mezinárodního dne Romů se zapojuje stále více středoškoláků a vysokoškoláků. Jsem tomu rád, svědčí to o tom, že vzdělanost mezi romskou mládeží roste. Je to přeci o tom, že cílená podpora napomáhá ke zlepšení vzdělanosti mladých Romů, kteří se stávají vzory pro svou komunitu. Tradiční romské hodnoty, jako je například soudružnost širší rodiny, úcta ke starším a vzájemná solidarita mohou být příkladem i pro nás.

Vážení přátelé, dovolte mi popřát příjemné prožití Mezinárodního dne Romů.

Přečteno: 17168x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Jan ChvojkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo