romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Jan Chvojka k Mezinárodnímu dni Romů: Tradiční romské hodnoty mohou být příkladem i pro nás

7.4.2017 22:21
Jan Chvojka (FOTO: www.vlada.cz)
Jan Chvojka (FOTO: www.vlada.cz)

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka popřál Romům příjemné prožití Mezinárodního dne Romů a upozornil na některé kroky, které v romské oblasti hodlá podnikat. "Společně s ministrem kultury a za podpory předsedy vlády podnikáme všechny kroky, které povedou k výkupu vepřína v Letech u Písku a k vybudování důstojného památníku, na jehož tvorbě budou spolupracovat Romové s odborníky na téma romského holokaustu," uvedl ministr v prohlášení, které zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Ministr Jan Chvojka k Mezinárodnímu dni Romů

Mezinárodní den Romů vnímám jako příležitost k oslavám a k upozornění na významné osobnosti romského kulturního a společenského života, které přispívají ke zlepšení vzájemného soužití a k toleranci. Můžeme tak snáze poznat bohatství a rozmanitost romské kultury, a také rozkrýt mnohé mýty, které ve společnosti o Romech panují.

Zároveň doufám a přeji si, aby se podařilo zdárně vyřešit stále otevřenou kapitolu našeho společného soužití. Jsem totiž přesvědčen, že Romové by si měli památníky své pohnuté historie spravovat sami.

Nedávno jsem přijel na pozvání Muzea Romské kultury do Brna. Velmi jsem si vážil toho, že jsem se mohl seznámit s důležitými milníky romské historie a připomenout si spolu s ostatními památku obětí holocaustu.

Slíbil jsem – a také splním – že do konce května předložím vládě návrh na převedení správy Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu pod Muzeum Romské kultury. Zároveň Vás chci ujistit, že společně s ministrem kultury a za podpory předsedy vlády podnikáme všechny kroky, které povedou k výkupu vepřína v Letech u Písku a k vybudování důstojného památníku, na jehož tvorbě budou spolupracovat Romové s odborníky na téma romského holokaustu.

Slyšel jsem, že do oslav Mezinárodního dne Romů se zapojuje stále více středoškoláků a vysokoškoláků. Jsem tomu rád, svědčí to o tom, že vzdělanost mezi romskou mládeží roste. Je to přeci o tom, že cílená podpora napomáhá ke zlepšení vzdělanosti mladých Romů, kteří se stávají vzory pro svou komunitu. Tradiční romské hodnoty, jako je například soudružnost širší rodiny, úcta ke starším a vzájemná solidarita mohou být příkladem i pro nás.

Vážení přátelé, dovolte mi popřát příjemné prožití Mezinárodního dne Romů.

Přečteno: 17154x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Jan ChvojkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo