romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Jan Chvojka k Mezinárodnímu dni Romů: Tradiční romské hodnoty mohou být příkladem i pro nás

7.4.2017 22:21
Jan Chvojka (FOTO: www.vlada.cz)
Jan Chvojka (FOTO: www.vlada.cz)

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka popřál Romům příjemné prožití Mezinárodního dne Romů a upozornil na některé kroky, které v romské oblasti hodlá podnikat. "Společně s ministrem kultury a za podpory předsedy vlády podnikáme všechny kroky, které povedou k výkupu vepřína v Letech u Písku a k vybudování důstojného památníku, na jehož tvorbě budou spolupracovat Romové s odborníky na téma romského holokaustu," uvedl ministr v prohlášení, které zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Ministr Jan Chvojka k Mezinárodnímu dni Romů

Mezinárodní den Romů vnímám jako příležitost k oslavám a k upozornění na významné osobnosti romského kulturního a společenského života, které přispívají ke zlepšení vzájemného soužití a k toleranci. Můžeme tak snáze poznat bohatství a rozmanitost romské kultury, a také rozkrýt mnohé mýty, které ve společnosti o Romech panují.

Zároveň doufám a přeji si, aby se podařilo zdárně vyřešit stále otevřenou kapitolu našeho společného soužití. Jsem totiž přesvědčen, že Romové by si měli památníky své pohnuté historie spravovat sami.

Nedávno jsem přijel na pozvání Muzea Romské kultury do Brna. Velmi jsem si vážil toho, že jsem se mohl seznámit s důležitými milníky romské historie a připomenout si spolu s ostatními památku obětí holocaustu.

Slíbil jsem – a také splním – že do konce května předložím vládě návrh na převedení správy Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu pod Muzeum Romské kultury. Zároveň Vás chci ujistit, že společně s ministrem kultury a za podpory předsedy vlády podnikáme všechny kroky, které povedou k výkupu vepřína v Letech u Písku a k vybudování důstojného památníku, na jehož tvorbě budou spolupracovat Romové s odborníky na téma romského holokaustu.

Slyšel jsem, že do oslav Mezinárodního dne Romů se zapojuje stále více středoškoláků a vysokoškoláků. Jsem tomu rád, svědčí to o tom, že vzdělanost mezi romskou mládeží roste. Je to přeci o tom, že cílená podpora napomáhá ke zlepšení vzdělanosti mladých Romů, kteří se stávají vzory pro svou komunitu. Tradiční romské hodnoty, jako je například soudružnost širší rodiny, úcta ke starším a vzájemná solidarita mohou být příkladem i pro nás.

Vážení přátelé, dovolte mi popřát příjemné prožití Mezinárodního dne Romů.

Přečteno: 17140x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Jan ChvojkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo