romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr Jan Chvojka k Mezinárodnímu dni Romů: Tradiční romské hodnoty mohou být příkladem i pro nás

7.4.2017 22:21
Jan Chvojka (FOTO: www.vlada.cz)
Jan Chvojka (FOTO: www.vlada.cz)

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka popřál Romům příjemné prožití Mezinárodního dne Romů a upozornil na některé kroky, které v romské oblasti hodlá podnikat. "Společně s ministrem kultury a za podpory předsedy vlády podnikáme všechny kroky, které povedou k výkupu vepřína v Letech u Písku a k vybudování důstojného památníku, na jehož tvorbě budou spolupracovat Romové s odborníky na téma romského holokaustu," uvedl ministr v prohlášení, které zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Ministr Jan Chvojka k Mezinárodnímu dni Romů

Mezinárodní den Romů vnímám jako příležitost k oslavám a k upozornění na významné osobnosti romského kulturního a společenského života, které přispívají ke zlepšení vzájemného soužití a k toleranci. Můžeme tak snáze poznat bohatství a rozmanitost romské kultury, a také rozkrýt mnohé mýty, které ve společnosti o Romech panují.

Zároveň doufám a přeji si, aby se podařilo zdárně vyřešit stále otevřenou kapitolu našeho společného soužití. Jsem totiž přesvědčen, že Romové by si měli památníky své pohnuté historie spravovat sami.

Nedávno jsem přijel na pozvání Muzea Romské kultury do Brna. Velmi jsem si vážil toho, že jsem se mohl seznámit s důležitými milníky romské historie a připomenout si spolu s ostatními památku obětí holocaustu.

Slíbil jsem – a také splním – že do konce května předložím vládě návrh na převedení správy Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu pod Muzeum Romské kultury. Zároveň Vás chci ujistit, že společně s ministrem kultury a za podpory předsedy vlády podnikáme všechny kroky, které povedou k výkupu vepřína v Letech u Písku a k vybudování důstojného památníku, na jehož tvorbě budou spolupracovat Romové s odborníky na téma romského holokaustu.

Slyšel jsem, že do oslav Mezinárodního dne Romů se zapojuje stále více středoškoláků a vysokoškoláků. Jsem tomu rád, svědčí to o tom, že vzdělanost mezi romskou mládeží roste. Je to přeci o tom, že cílená podpora napomáhá ke zlepšení vzdělanosti mladých Romů, kteří se stávají vzory pro svou komunitu. Tradiční romské hodnoty, jako je například soudružnost širší rodiny, úcta ke starším a vzájemná solidarita mohou být příkladem i pro nás.

Vážení přátelé, dovolte mi popřát příjemné prožití Mezinárodního dne Romů.

Přečteno: 17174x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Jan ChvojkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo