Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ministr kultury bude informovat vládu o nové příspěvkové organizaci Památník ticha. Bude bojovat proti xenofobii, antisemitismu a extremismu

25. ledna 2022
Čtení na 2 minuty
Úřad vlády ČR (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

O zřízení nové příspěvkové organizace ministerstva kultury, kterou se loni stala instituce Památník ticha, bude ve středu informovat vládu ministr kultury Martin Baxa (ODS). Hlavním cílem této paměťové instituce bude vzdělávání a boj proti xenofobii, antisemitismu a dalším současným extremistickým projevům ve společnosti. Památník ticha se stal 30. příspěvkovou organizací ministerstva kultury.

Minulá vláda rozhodla o zřízení nové příspěvkové organizace, která by převzala aktivity stejnojmenné obecně prospěšné společnosti, na konci roku 2020. V usnesení vlády měl ministr kultury uloženo předložit informace vládě o zřízení Památníku ticha do 31. prosince 2021. Datem vzniku organizace byl 27. květen 2021 a s účinností od tohoto dne byl ministrem kultury pověřen řízením organizace Pavel Štingl.

Obecně prospěšná společnost Památník ticha několik let v objektu bývalého pražského nádraží Bubny pod stejným jménem upozorňovala na židovské transporty. S myšlenkou na přebudování nepoužívaného nádraží na Památník ticha přišel filmový dokumentarista a ředitel obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha Pavel Štingl.

Symbolicky prvním krokem přestavby železniční stanice bylo v roce 2015 odhalení pomníku od Aleše Veselého, která nahrazuje obvyklý význam základního kamene. Má podobu koleje směřující k nebi. Po mnohaletých neúspěšných pokusech o jednání se státem či městem Praha se nakonec organizace stala státní institucí.

Památník ticha ukáže osudy židovských obyvatel Prahy za druhé světové války. Jeho hlavní činnost se soustředí nejen na dokumentaci transportů z nádraží v Bubnech do koncentračních a vyhlazovacích táborů a další osudy českých Židů, ale také na nevratné kulturní proměny Prahy.

V příštích letech by měla být rekonstruována výpravní budova nádraží Praha – Bubny, která bude sloužit jako památník holokaustu. Nemovitost i okolní pozemky jsou majetkem státu prostřednictvím Správy železnic. Jde o majetek z velké části nepotřebný pro budoucí provoz železniční dopravy, a projekt tam tak může vzniknout, aniž omezí jakýkoliv budoucí urbanistický rozvoj Prahy.

Ministerstvo kultury podle dřívějších informací na přípravu stavby památníku poskytlo asi 5,6 milionu korun, na další části projektu se počítá s výdaji zhruba deset milionů. Vyčlenilo i 50 milionů na vytvoření stálé expozice v památníku. Výdaje na opravu a dostavbu budovy úřad odhadl až na 200 milionů korun.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon