romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr kultury Martin Baxa a norský velvyslanec jednali nejen o projektech na podporu Romů financovaných z tzv. norských fondů

30.3.2022 13:58
Ministr kultury Martin Baxa přijal 29. 3. 2022 velvyslance Norska v ČR Roberta Kvileho (FOTO: Ministerstvo kultury ČR)
Ministr kultury Martin Baxa přijal 29. 3. 2022 velvyslance Norska v ČR Roberta Kvileho (FOTO: Ministerstvo kultury ČR)

Ministr kultury Martin Baxa přijal velvyslance Norska v ČR Roberta Kvileho. Cílem setkání byla rekapitulace dosavadní spolupráce v oblasti kultury, přičemž hlavní pozornost byla věnována spolupráci v rámci Fondů EHP/Norska, kde kultura patří mezi prioritní oblasti. Na setkání se kromě jiného probíraly dva projekty zaměřené na Romy v ČR.

Do tzv. norských fondů Norsko přispívá 98 %. Spolupráci na projektech směřovaných do oblasti kultury označili obě strany za mimořádně úspěšnou.

„Během jednání jsme s panem velvyslancem hovořili o dvou projektech zaměřených na podporu kulturního dědictví menšin a aktivity zaměřené na inkluzi. Jedná se o projekt vzniku specializovaného pracoviště v Praze – Centrum Romů a Sintů, za nímž na české straně stojí příspěvková organizace Ministerstva kultury Muzeum romské kultury a zahraničním partnerem projektu je vzdělávací instituce z Osla The European Wergeland Centre," uvedl v tiskové zprávě ministr kultury Martin Baxa.

Výsledkem projektu má být vznik nového specializovaného pracoviště, které naváže na výsledky Muzea romské kultury v Brně jak v oblasti vědy a výzkumu romských dějin, tak na poli živé kultury. Věnovat se bude také aktuálním společenským tématům. Projekt je kompletně financován z tzv. norských fondů.

"Dalším významným dlouhodobým projektem je vybudování Památníku romského holocaustu v Letech u Písku,“ dodal Baxa.

Ministr a velvyslanec se shodli na tom, že zmíněné projekty si kladou za cíl přispět k toleranci, vzájemnému porozumění a dialogu kultur a napomohou tak zpracovat těžké kapitoly minulosti.

Robert Kvile podle tiskové zprávy Ministerstva kultury ČR pozitivně zhodnotil spolupráci s českými úřady. Společně s ministrem Baxou si také vyměnili zkušenosti obou zemí s řešením a zvládáním pomoci válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Zmínili také nadcházející české předsednictví v Radě EU. 

Díky norským fondům se od roku 2004 podařilo v ČR obnovit či zachránit celou řadu kulturních památek. V současné době probíhá období FM3 pro léta 2014-2021 (2021), kdy celková grantová podpora programu Kultura činí 28,2 mil. EUR, což je o cca 23 % více než v minulém programovém období. Z těchto prostředků bylo v letech 2019 - 2021 vyhlášeno 7 otevřených výzev a podpořené projekty bude možné realizovat až do dubna 2024.

Přečteno: 467x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ministerstvo kultury, Norsko, Muzeum, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo