romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr kultury požádá vládu o 117 mil. Kč na demolici vepřína, nejde o výdaje navíc

25.4.2018 10:55
Lety u Písku, 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Lety u Písku, 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Ministerstvo kultury (MK) požaduje navýšit svůj letošní rozpočet o 117 milionů korun na demolici vepřína v Letech. Peníze by měly být uvolněny z vládní rozpočtové rezervy. Loni vláda schválila výkup vepřína za 450,814.796 korun včetně DPH, 372,574.380 korun bez DPH. Daň z přidané hodnoty 78,240.416 se vrátí zpět do státní kasy.

Aktuálně požadované peníze jsou určeny především na demolici budov a sanaci areálu v místě koncentračního tábora pro Romy. Náklady se nestihly zanést do letošního státního rozpočtu, ministr kultury v demisi Ilja Šmíd proto navrhne vládě změnu loňského usnesení týkající se Letů. Nejde o výdaje navíc, protože již před podpisem smlouvy bylo jasné, že náklady na demolici a sanaci místa se budou pohybovat kolem 90 miliónů.

"Původním usnesením vlády, kterým vláda rozhodla o odkupu areálu vepřína v Letech u Písku, byly tyto finanční prostředky již vládou schváleny, ale z časových důvodů nemohly být do rozpočtu Ministerstva kultury promítnuty. Revokace usnesení spočívá tedy v technikálii, která se týká převodu finančních prostředků v roce 2018 na demolici areálu a posílení prostředků na provoz a personálních kapacit Muzea romské kultury, které areál spravuje," uvedla pro server Romea.cz mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

"Nejedná se tedy o navýšení o 117 mil. Kč, tyto finanční prostředky byly již v původním materiálů schváleny," dodala Cigánková.

Areál vepřína převzalo 3. dubna 2018 do své správy Muzeum romské kultury, které je příspěvkovou organizací MK. Šmíd také požaduje navýšení rozpočtu ministerstva v příštích letech tak, aby mohlo muzeum zaplatit další pracovníky. Na pondělním jednání vlády proto předloží materiál, který by měl loňské usnesení vlády revokovat.

Stát firmě Agpi zaplatil již 80 procent z 450 milionů korun. Areál převzali začátkem dubna zástupci Muzea romské kultury. Podle Horváthové bude vepřín do konce roku zbourán. V areálu vepřína se uskuteční za 1,5 milionu archeologický průzkum místa. Začne v květnu, potrvá dva měsíce.

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní, později se stejně jako tábor v Hodoníně u Kunštátu změnil na sběrný. Do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo méně než 600 romských vězňů. Podle odhadů nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.

Tábor byl na konci druhé světové války zničen a vypálen. Archeologové na jeho místě loni našli jeho pozůstatky i předměty, které patřily lidem vězněným v táboře. Dostalo je Muzeum romské kultury. Projekt měl také získat materiály, na jejichž základě by šlo vyhlásit tábor památkou.

Přečteno: 1046x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety - 1942, Lety u Písku, genocida, Holocaust, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo