romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr pro lidská práva uvažuje o ukončení projektu HateFree Culture

6.2.2017 11:00
Herci Lukáš Hejlík, Kryštof Hádek a módní návrhář Pavel Berky. Tito lidé se například zapojili do kampaně proti nenávisti (FOTO: HateFree Culture)
Herci Lukáš Hejlík, Kryštof Hádek a módní návrhář Pavel Berky. Tito lidé se například zapojili do kampaně proti nenávisti (FOTO: HateFree Culture)

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka se pro dnešní vydání magazínu Týden vyjádřil, že zvažuje neprodloužit smlouvu vládnímu projektu HateFree Culture, který svými aktivitami bojuje proti xenofobii, šíření nenávistných projevů a vyvracení nepravdivých zpráv, tzv. hoaxů, hlavně v internetovém prostředí. Pracovníci projektu se o ministrově rozhodnutí dozvěděli dnes z médií.

"Od počátku jsem to vnímal jako časově omezený projekt, který by neměl přerůst do trvalé agendy Agentury pro sociální začleňování. Kampaň HateFree Culture se bohužel dostala do určité slepé uličky. Nejvíce pozornosti přitahuje její pozadí, financování a personálie s ní spojené, méně už její obsah," vyjádřil se ministr Chvojka pro magazín Týden.

Ministr Jan Chvojka pochybuje podle magazínu Týden o celkovém výsledku projektu. Není podle něj měřitelný.

"Pozice pana ministra je taková, že projekt HateFree Culture má skončit v dubnu. Následně se chce věnovat analýze výsledků projektu. Na jednu stranu pan ministr souhlasí se snahou kampaně bojovat proti předsudkům a stereotypům, na druhou stranu ale nesouhlasí s tím, že se pozornost kolem projektu stáčela spíše na jeho financování. K formálnímu rozhodnutí o pokračování nebo zrušení projektu ovšem ještě nedošlo. Schůzka k této věci by měla proběhnout nejspíše zítra," řekl pro server Romea.cz vedoucí Oddělení vnějších vztahů ministra pro lidská práva Patrik Eichler.

Zaměstnanci projektu HateFreeCulter se přitom o hrozícím ukončení projektu dozvěděli dnes ráno z médií. "Nevěděli jsme o tom a z toho důvodu to nebudeme komentovat," uvedl pro server Romea.cz koordinátor projektu Lukáš Houdek.

V úterý má podle informací serveru Romea.cz má proběhnut schůzka zaměstnanců kampaně s ministrem Chvojkou, kde mu měl být projekt poprvé blíže představen.

Předchozí ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se na svém facebookovém profilu vyjádřil, že ukončení projektu HateFree Culture považuje za chybu. "Zbytečně předčasné ukončení projektu "Hate Free" považuji za nerozumné. V dnešní době je užitečný jakýkoliv projekt, který podporuje toleranci ve společnosti, čelí lživým informacím šířeným ze zlého úmyslu nebo z neznalosti. Přesně to je cílem projektu Hate Free, včetně poskytování ověřených informací vyvracejících hoaxy, pomluvy a stereotypy," napsal Dientsbier na svůj profil na Facebooku.

Některá média, jako právě magazín Týden nebo server Expres.cz, přitom chybně uvádějí, že kampaň FateFree Culture vymyslel pro Agenturu pro sociální začleňování předchozí ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier. Kampaň ve skutečnosti vznikla dva roky před nástupem Jiřího Dienstbiera do funkce ministra pro lidská práva. Nápad na tento projekt byl reakcí na sérii protiromských demonstrací, které se odehrály v roce 2011 na Šluknovsku.

Přečteno: 2924x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

HateFree Culture, ministr pro lidská práva, Jan Chvojka, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo