romea - logo
27. října 2020 (úterý)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr pro lidská práva uvažuje o ukončení projektu HateFree Culture

6.2.2017 11:00
Herci Lukáš Hejlík, Kryštof Hádek a módní návrhář Pavel Berky. Tito lidé se například zapojili do kampaně proti nenávisti (FOTO: HateFree Culture)
Herci Lukáš Hejlík, Kryštof Hádek a módní návrhář Pavel Berky. Tito lidé se například zapojili do kampaně proti nenávisti (FOTO: HateFree Culture)

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka se pro dnešní vydání magazínu Týden vyjádřil, že zvažuje neprodloužit smlouvu vládnímu projektu HateFree Culture, který svými aktivitami bojuje proti xenofobii, šíření nenávistných projevů a vyvracení nepravdivých zpráv, tzv. hoaxů, hlavně v internetovém prostředí. Pracovníci projektu se o ministrově rozhodnutí dozvěděli dnes z médií.

"Od počátku jsem to vnímal jako časově omezený projekt, který by neměl přerůst do trvalé agendy Agentury pro sociální začleňování. Kampaň HateFree Culture se bohužel dostala do určité slepé uličky. Nejvíce pozornosti přitahuje její pozadí, financování a personálie s ní spojené, méně už její obsah," vyjádřil se ministr Chvojka pro magazín Týden.

Ministr Jan Chvojka pochybuje podle magazínu Týden o celkovém výsledku projektu. Není podle něj měřitelný.

"Pozice pana ministra je taková, že projekt HateFree Culture má skončit v dubnu. Následně se chce věnovat analýze výsledků projektu. Na jednu stranu pan ministr souhlasí se snahou kampaně bojovat proti předsudkům a stereotypům, na druhou stranu ale nesouhlasí s tím, že se pozornost kolem projektu stáčela spíše na jeho financování. K formálnímu rozhodnutí o pokračování nebo zrušení projektu ovšem ještě nedošlo. Schůzka k této věci by měla proběhnout nejspíše zítra," řekl pro server Romea.cz vedoucí Oddělení vnějších vztahů ministra pro lidská práva Patrik Eichler.

Zaměstnanci projektu HateFreeCulter se přitom o hrozícím ukončení projektu dozvěděli dnes ráno z médií. "Nevěděli jsme o tom a z toho důvodu to nebudeme komentovat," uvedl pro server Romea.cz koordinátor projektu Lukáš Houdek.

V úterý má podle informací serveru Romea.cz má proběhnut schůzka zaměstnanců kampaně s ministrem Chvojkou, kde mu měl být projekt poprvé blíže představen.

Předchozí ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se na svém facebookovém profilu vyjádřil, že ukončení projektu HateFree Culture považuje za chybu. "Zbytečně předčasné ukončení projektu "Hate Free" považuji za nerozumné. V dnešní době je užitečný jakýkoliv projekt, který podporuje toleranci ve společnosti, čelí lživým informacím šířeným ze zlého úmyslu nebo z neznalosti. Přesně to je cílem projektu Hate Free, včetně poskytování ověřených informací vyvracejících hoaxy, pomluvy a stereotypy," napsal Dientsbier na svůj profil na Facebooku.

Některá média, jako právě magazín Týden nebo server Expres.cz, přitom chybně uvádějí, že kampaň FateFree Culture vymyslel pro Agenturu pro sociální začleňování předchozí ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier. Kampaň ve skutečnosti vznikla dva roky před nástupem Jiřího Dienstbiera do funkce ministra pro lidská práva. Nápad na tento projekt byl reakcí na sérii protiromských demonstrací, které se odehrály v roce 2011 na Šluknovsku.

Přečteno: 2877x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

HateFree Culture, ministr pro lidská práva, Jan Chvojka, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo