romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr školství: Situace v bílinské škole je vykreslována hůř, než jaká doopravdy je. Ministerstvo školství podpoří 400 znevýhodněných škol téměř dvěma miliardami Kč

20.5.2022 10:39
Ministr školství Petr Gazdík navštívil 19. 5. 2022 ZŠ Za Chlumem v Bílině (FOTO: MŠMT)
Ministr školství Petr Gazdík navštívil 19. 5. 2022 ZŠ Za Chlumem v Bílině (FOTO: MŠMT)

Ministerstvo školství spustí v září projekt Indexace škol, který podpoří částkou 1,8 miliardy korun 400 tzv. znevýhodněných škol v ČR. Patří mezi ně i bílinská základní škola Za Chlumem, kterou kvůli problémovým dětem od začátku měsíce hlídá bezpečnostní agentura. Novinářům to po čtvrteční návštěvě školy řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN). Problémy na bílinské škole jsou podle něj způsobené pozdním zásahem poradenských zařízení, které zřizuje Ústecký kraj, a také selháním orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD), jehož přístup se zlepšil od loňského listopadu.

V Ústeckém kraji je jedna pedagogicko-psychologická porada, která má odloučená pracoviště po celém regionu. Problém je v personálním obsazení, chybí hlavně psychologové, brání se vedoucí krajského odboru školství Roman Kovář

"Nemáme dostatek školních psychologů v kraji. Snažíme se to řešit s místní univerzitou, ale není to jednoduché. Upozorňujeme na to dlouhodobě i ministerstvo školství," řekl ČTK Kovář. Podle něj musí do poraden přijít dítě se zákonnými zástupci, kteří ale mnohdy nejeví zájem. Odbor školství s bílinskou školou spolupracuje, přestože jejím zřizovatelem je město. Kovář řekl, že Indexace škol by mohla v Bílině pomoct.

"Dostanou nějaké prostředky nad rámec svých rozpočtů, ale opravdu, to, co my tady vnímáme, je nedostatek školních psychologů, a to je záležitost, která nás nejvíc trápí," řekl.

Peníze z projektu by mohly školy, jako je ta Za Chlumem, využít na zaplacení sociálních a speciálních pedagogů, školních pomůcek nebo stravy pro žáky. "Pomohly by banality, jako jsou svačiny a obědy zdarma v přípravném ročníku, které by měly motivovat rodiče, aby posílali děti do školy," uvedl ministr. Základní školu v Bílině trápí kromě jiného i skryté záškoláctví.

Základní škola se v posledních letech potýká zejména v šestých a sedmých ročnících s nezvladatelnými dětmi. Podle starostky Zuzany Schwarz Bařtipánové (ANO) by měly mít školy větší pravomoce, protože o umístění dětí do speciálních škol mohou rozhodnout pouze jejich zákonní zástupci. Bařtipánová řekla, že jde o součást inkluzivního vzdělávání, kdy má právo do běžné školy docházet každé dítě.

Starostka svádí vinu na rodiče, kteří prý o své potomky nejeví zájem, a tak s dětmi s poruchami učení nebo s psychiatrickými poruchami nejdou ani za odborníkem, přestože by měli. Školu tak například trápí, že žáci poškozují školní majetek, slovně napadají spolužáky i učitele, kouří na toaletách a nedokážou se přizpůsobit režimu školy. Situace v bílinské škole je ale podle Gazdíka vykreslována hůř, než jaká doopravdy je.

Pomoc bílinské škole nabídla i organizace ROMEA, která od roku 2019 věnuje pořádání motivačních besed na základních školách po celé České republice. Hlavní náplní těchto motivačních besed je motivace ke studiu, zlepšení morálky na školách a také příprava na budoucí produktivní život. Motivátory jsou sami romští studenti středních a vysokých škol, kteří jsou nebo v minulosti byli součástí Stipendijního programu organizace ROMEA. 

Jedním z dalších řešení by mohla být podle Gazdíka změna spádovosti škol. Děti z vyloučených lokalit by tak měly na výběr z několika zařízení, kam by se mohly přihlásit. "Inkluze se netýká dětí, které jsou lidově řečeno nevychované, nebo dětí, které mají psychiatrické diagnózy. S těmito dětmi byl problém i před inkluzí," řekl Gazdík. "Problém tohoto typu, jako je tady v Bílině, se dá vyřešit jen spoluprací všech organizací. Škola většinu věcí dělá dobře," dodal ministr.

"Po čem my voláme, je pořád úprava podmínek, aby školy měly větší pravomoce k tomu, které děti mohou být vyučovány v běžné třídě, aby poslední slovo neměl rodič," řekla dnes novinářům starostka. Podle ní je otázkou, zda za to může inkluze nebo nezájem rodičů. "To už pak je třeba na ministerstvu práce a sociálních věcí a je to pak už na vládě, aby postupovala koordinovaně," dodala.

O čtvrtečním příjezdu ministra, kterého k návštěvě vyzvala ředitelka školy Barbora Schneiderová, se škola dozvěděla ráno ve čtvrtek. Podle ní je pro školu v Bílině důležitá personální podpora, kterou by snad mohly zajistit peníze z projektu ministerstva.

Přečteno: 716x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, školství, ROMEA, Ministerstvo školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo