romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr Vlastimil Válek: Pro ukrajinské Romy je podle Válka nutné najít místa i mimo Prahu

15.5.2022 15:06
Ministr zdravotnictví a vicepremiér Vlastimil Válek 15. 5. 2022 v pořadu Partie televize CNN Prima News (FOTO: repro video Prima TV)
Ministr zdravotnictví a vicepremiér Vlastimil Válek 15. 5. 2022 v pořadu Partie televize CNN Prima News (FOTO: repro video Prima TV)

Pro ubytování ukrajinských Romů je potřeba najít i lokality mimo Prahu, řekl dnes v pořadu Partie televize CNN Prima News ministr zdravotnictví a vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09). Dosavadní návrhy ministerstva vnitra však podle něj narážely v regionech na odpor. Kvůli situaci v hlavním městě se chystá příští týden jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti).

V hlavním městě vzniklo tento týden stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji. V první den svého fungování přijalo v sobotu 77 uprchlíků, další přibudou dnes, řekla ČTK mluvčí pražských hasičů Kateřina Suchánská. Městečko má sloužit zejména pro uprchlíky, kteří jsou nyní na hlavním nádraží. V Troji by měli pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany.

Válek v debatě CNN Prima News uvedl, že ve spolupráci s hejtmany musí vláda najít i mimo Prahu lokality, které budou romské uprchlíky ochotné přijmout. Kabinet v posledních týdnech vytipoval řadu nemovitosti, kam by mohl romské uprchlíky umístit, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) koncem dubna hovořil až o 21 místech. Válek podotkl, že plány narážejí na odpor místních.

"Pokud vytipujeme nějakou lokalitu, musíme jim umožnit, aby tam byli a zbytečně tu situaci nehrotit," vybídl.

Kvůli náporu uprchlíků v Praze vyzval Hřib tento týden k vytvoření celostátního mechanismu přerozdělování uprchlíků mezi kraji. Podle něj je nyní v Praze čtyřikrát více uprchlíků z Ukrajiny na počet 1000 obyvatel než v některých jiných krajích Česka. Válek řekl, že s Hřibem bude příští týden hovořit o zdravotnickém rozměru situace.

Poslanec hnutí ANO Jiří Mašek pokládá za chybu, že kvůli snaze o co největší vstřícnost k uprchlíkům stát v březnu nezjišťoval u příchozích podrobnější informace. Při registracích se tak nevyžadovaly důkazy o tom, že lidé skutečně překročili ukrajinskou a schengenskou hranici, dodal.

"Nezjišťovala se řada potřebných věcí i toho typu, jestli tu chtějí zůstat," konstatoval. Kabinet by podle něj měl informovat o tom, jak bude situaci uprchlíků na pražském hlavním nádraží dál řešit.

Přečteno: 583x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Uprchlíci, Migrace, Praha, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo